ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Minister obrony Izraela: będziemy współpracować z USA w kwestii Iranu
11.04.2021r. 13:53

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
"Izrael postrzega USA jako sojusznika w pełnym rozumieniu tego słowa", zamierza "współpracować z nimi w kwestiach irańskich, dbając o to, by nowe porozumienie dyplomatyczne z Teheranem nie zagroziło bezpieczeństwu regionu" - oświadczył minister obrony Izraela.

Występując na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, minister obrony Izraela Beni Ganc zapewnił, że partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi pozostaje kamieniem węgielnym izraelskiej strategii bezpieczeństwa.

"Izrael postrzega USA jako sojusznika w pełnym rozumieniu tego słowa i dotyczy to różnych obszarów, nie wyłączając Iranu" - zadeklarował Ganc. "Będziemy ściśle współpracować z naszymi amerykańskimi sojusznikami w kwestiach irańskich, dbając o to, by nowe porozumienie dyplomatyczne z Teheranem nie zagroziło bezpieczeństwu regionu nowym wyścigiem zbrojeń i by leżało w interesach świata oraz Stanów Zjednoczonych, jednocześnie chroniąc Izrael".

Ze swej strony szef Pentagonu oświadczył, że dla nowej administracji w Waszyngtonie jest oczywiste, iż partnerstwo strategiczne z Izraelem jest "trwałe i solidne". Zaznaczył też, że władze amerykańskie widzą w nim oś, wokół której powinna być budowana architektury bezpieczeństwa w całym regionie bliskowschodnim.

Izrael jest pierwszym krajem, jaki gen. Lloyd Austin odwiedza w związku ze swą bliskowschodnią i europejską podróżą zagraniczną. Program wizyty w Izraelu przewiduje jeszcze spotkanie z premierem Benjaminem Netanjahu. Szef Pentagonu w państwie żydowskim potwierdzi "trwałe zaangażowanie" swego kraju w strategiczne partnerstwo Stanów Zjednoczonych i Izraela - zapowiedziano przed wizytą.

Rząd Izraela jest zaniepokojony przede wszystkim perspektywą powrotu do porozumienia nuklearnego 2015 r., w którym Iran zobowiązał się do zawieszenia swego programu nuklearnego w zamian za zniesienie sankcji. Netanjahu, który doskonale rozumiał się z poprzednim prezydent USA, Donaldem Trumpem, wyraził niedawno pogląd, że odnowione przez administrację Joe Bidena porozumienie nuklearne to tylko parawan, za którym Iran będzie kontynuował swe dążenia do uzyskania broni atomowej.

"W swoich publicznie wygłaszanych uwagach po rozmowach z Gancem szef Pentagonu w żaden sposób nie odniósł się do kwestii irańskiej" - pisze w komentarzu Reuters. Agencja przypomina także w tym kontekście, że gdy Lloyd Austin prowadzi rozmowy w Izraelu, Teheran wydał w niedzielę oświadczenie, że przyczyną ubiegłorocznej awarii w podziemnych zakładach wzbogacania uranu w irańskim Natanz nie był sabotaż, ale przerwa w dostawie energii elektrycznej.
Irańskie władze oskarżały "kraje o trzecie" - ze wskazaniem na Izrael - o podjęcie próby sabotażu prac prowadzących do zainstalowania wirówek w Natanz. Po roku wycofały się z tych oskarżeń. Oficjalny Izrael w żaden sposób nie zareagował na zmianę stanowiska Iranu.

Po zakończeniu wizyty w Izraelu Austin skieruje się do Niemiec, gdzie odbędzie rozmowy ze stojącą na czele resortu obrony RFN Annegret Kramp-Karrenbauer. Zgodnie z komunikatem Pentagonu strony omówić mają "zwalczanie szkodliwych wpływów wspólnych strategicznych rywali" oraz kwestię dyslokacji amerykańskich wojsk w Niemczech i innych państwach.

Kolejnym przystankiem Austina będzie Bruksela i kwatera główna NATO. Swój pobyt poza USA amerykański sekretarz obrony zakończy w Wielkiej Brytanii, gdzie przewidziano jego spotkanie z brytyjskim ministrem obrony Benem Wallace'em.

W pierwszą zagraniczną wizytę po objęciu 22 stycznia urzędu Austin udał się w marcu. Odwiedził wówczas Japonię, Koreę Południową oraz Indie.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE