ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Magazyny energii mają pomóc Litwie uniezależnić się od energetyki rosyjskiej
11.04.2021r. 15:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Siemens, jej spółka joint venture Fluence, z amerykańską grupą energetyczną AES i litewski operator systemu przesyłowego LitGrid planują zrealizować pierwszy projekt magazynu energii w krajach bałtyckich, który połączy te urządzenia bezpośrednio z siecią elektroenergetyczną, aby pomóc temu krajowi odłączyć się od rosyjskiej sieci z czasów sowieckich i zintegrować poprzez Polskę i Szwecję z Europą - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Instalacja pilotażowa o mocy 1 MW w pobliżu Wilna posłuży jako pierwszy element koncepcji dla znacznie większych planowanych projektów magazynów energii w byłej republice radzieckiej, ponieważ Litwa szybko rozwija odnawialne źródła energii i planuje zintegrować się z kontynentalnym europejskim obszarem synchronicznym w 2025 r.

W projekcie wykorzystano koncepcję "wirtualnych linii przesyłowych" (VTL), które magazynują energię wzdłuż linii przesyłowej w celu wprowadzenia lub absorpcji mocy czynnej i biernej, naśladując przepływy w linii przesyłowej.
"Jako litewski OSP jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. Podobnie jak inni, również stawiamy czoła wyzwaniom związanym z przejściem na energię odnawialną, ale jednocześnie realizujemy projekt synchronizacji, który jest przejściem z naszej dotychczasowej działalności w sieci poradzieckiej na niezależną współpracę z naszymi partnerami w Europie" - powiedział prezes Litgrid Rokas Masilius.
Litwa planuje ponadto zwiększyć zwiększyć udział energii odnawialnej w swojej sieci z obecnych 20 proc. do 45 proc. w 2030 r. i prawie 100 proc. w 2050 r. Projekt pilotażowy z Fluence jest pierwszym litewskim systemem magazynowania energii i będzie jednym z pierwszych testowanych projektów VTL w Europie - informuje "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
Recharge , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE