ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wysychające Morze Kaspijskie zagrożeniem dla wydobycia ropy
11.04.2021r. 19:29

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Jedno z największych złóż węglowodorów Kazachstanu może zostać zamknięte ze względu na coraz niższy poziom wody Morza Kaspijskiego. Stanie się to jeżeli kraj nie podejmie kosztownych działań - informuje "BiznesAlert.pl".

Złoże Kaszagan było jednym z największych odkryć złóż ropy naftowej na świecie. Wydobycie rozpoczęło się w 2013 r., po 13 latach przygotowań. Według szacunków, wydobywalne zasoby ropy naftowej znajdujące się pod dnem Morza Kaspijskiego wynoszą 13 mld baryłek. Wydobycie projektowe sięga 400 tys. baryłek ropy dziennie. Ponadto poza ropą, znajduje się tam duże złoża gazu, którego wydobycie sięga 8 mln m sześc. na dobę.

Już rok po rozpoczęciu wydobycia na tym złożu pojawiły się problemy eksploatacyjne. Ze względu na wysoką zawartość siarki w surowcu, doszło do licznych mikropęknięć w ropociągach, co wymusiło wstrzymanie wydobycia ropy z tego obszaru. Wydobycie zostało wznowione dopiero w październiku 2016 r. po wymianie blisko 200 km ropociągów.

Obecnie problemem jest wysychające Morze Kaspijskie. W wyniku utraty wody, zmniejsza się i tak niska już głębokość akwenu w tamtym miejscu. Głębokość sięga 3-4 metrów, co stanowi dodatkowy problem przy okresie zlodowacenia (5 miesięcy w ciągu roku). Taka głębokość utrudnia również żeglugę jednostek obsługujące platformy wiertnicze. Grubość pokrywy lodowej sięga 50-70 cm, co jest spowodowane niskim zasoleniem ze względu na obecność nieopodal ujścia rzeki Wołga.
Od 2005 r. poziom wody w tym miejscu obniżył się o ponad 1 m.
Aby zaradzić problemowi, operator pola naftowego, spółka North Caspian Operating Company , podjęła decyzję o przeprowadzeniu prac pogłębienia korytarzy żeglugowych w obszarze pola Kaszagan. W ramach prac ma zostać przekopanych łącznie 56 km szlaków żeglugowych o szerokości od 80 do 115 m. Dodatkowo w ramach prac powstać ma 10 zbiorników, które pozwolą na zawracanie statkom o średnicy 350-380 m. W sumie planuje się usunąć 18,5 mln m sześc. gleby z dna Morza Kaspijskiego. Planowane prace zakończyć się mają w październiku 2022 r. W innym przypadku, płycizna wymusiła by konieczność permanentnego zamknięcia złoża do 2026 r. - czytamy w "BiznesAlert.pl".

Czytaj również:
NCOC, Neftegaz, Reuters , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE