ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Dofinansowania do fotowoltaiki 2021: Gdzie szukać finansowego wsparcia?
12.04.2021r. 20:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
W Polsce trwa prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Z energii odnawialnej korzystać mogą nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przedsiębiorcy. To właśnie oni mają możliwość skorzystania ze specjalnych dotacji na zakup PV.

Jak wynika z badania "Zielona energia w MŚP 2020", przeprowadzonego przez Europejski Fundusz Leasingowy, główną barierą dla przedsiębiorców w wejściu w OZE jest wysoki koszt zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo, jako kolejną przeciwność, przedsiębiorcy wymieniają długi okres oczekiwania na zwrot inwestycji oraz problemy z dostępem do dofinansowań.

Dofinansowania do fotowoltaiki 2021: Gdzie szukać finansowego wsparcia?
wczoraj, 10:30
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Rożne regionalne programy obejmujące pożyczki czy dotacje prowadzone są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Rożne regionalne programy obejmujące pożyczki czy dotacje prowadzone są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej / ShutterStock
W Polsce trwa prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Z energii odnawialnej korzystać mogą nie tylko gospodarstwa domowe, ale także przedsiębiorcy. To właśnie oni mają możliwość skorzystania ze specjalnych dotacji na zakup PV. Sprawdź, czy i ty możesz skorzystać z programów pożyczek czy dotacji na fotowoltaikę.
Jak wynika z badania "Zielona energia w MŚP 2020", przeprowadzonego przez Europejski Fundusz Leasingowy, główną barierą dla przedsiębiorców w wejściu w OZE jest wysoki koszt zakupu oraz montażu instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo, jako kolejną przeciwność, przedsiębiorcy wymieniają długi okres oczekiwania na zwrot inwestycji oraz problemy z dostępem do dofinansowań.


REKLAMA
W artykule, który czytasz przyjrzymy, się głębiej tej ostatniej kwestii. To bowiem od dofinansowań zależeć może, czy przedsiębiorcy będą bardzie skłonni do inwestycji w odnawialne źródła energii.

Dofinansowania na fotowoltaikę w Polsce
Program "Energia Plus"
Głównym celem Programu Priorytetowego Energia Plus jest zmniejszenie negatywnego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne. Jego adresatami są przedsiębiorcy w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą. Program prowadzony jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jakiego rodzaju wsparcia mogą oczekiwać przedsiębiorcy? Chodzi o pożyczkę na następujących warunkach:
wielkość pożyczki do 85% kosztów kwalifikowanych,
oprocentowanie - WIBOR 3 M + 50 p.b., nie mniej niż 1,5%,
okres spłaty do 15 lat,
karencja - 12 miesięcy od daty wypłaty ostatniej transzy pożyczki,
umorzenie - do 10% pożyczki.
Program oferuje też możliwość dotacji - wsparcie przy wyborze takiej formy wynosi maksymalnie 50 proc. kosztów.
Wnioski na zakup instalacji OZE można składać do 17 grudnia 2021 roku lub wyczerpania środków. Minimalna wysokość dotacji do 0,5 mln zł.

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Program Infrastruktura i Środowisko to krajowy program wspierający gospodarkę niskoemisyjną, ochronę środowiska, przeciwdziałanie i adaptację do zmian klimatu, transport i bezpieczeństwo energetyczne.
Jak wygląda rodzaj wsparcia w tym programie? Na projekty OZE związane z instalacjami fotowoltaicznymi powyżej mocy 2MWe można uzyskać maksymalnie 15 mln euro. Wnioski należy składać od 31 marca do 28 maja 2021. Obowiązuje tryb konkursowy. Premiowane mają być będą projekty o największym potencjale redukcji emisji CO2 na jednostkę dofinansowania oraz o najkorzystniejszej relacji wielkości środków unijnych przeznaczonych na uzyskanie 1 MWh energii lub 1 MW mocy zainstalowanej wynikających z budowy/ przebudowy danej instalacji.

Gwarancja Biznesmax
Program Banku Gospodarstwa Krajowego nie można traktować jako formy dofinansowania, jednak jest formą wsparcia rozwoju fotowoltaiki.
Za pomocą Biznesmax możliwe jest bezpłatne zabezpieczeniu kredytu na inwestycje w innowacje ekologiczne. W przypadku wystąpienia problemów finansowy, to Bank Gospodarstwa Krajowego spłaci zobowiązanie za kredytobiorcę.
Gwarancja jest udzielana do 80 proc. kwoty kredytu i nie może przekroczyć kwoty 2,5 mln euro. Samo wsparcie oferowane jest na okres 20 lat.

Regionalne dotacje na fotowoltaikę
Rożne regionalne programy obejmujące pożyczki czy dotacje na fotowoltaikę prowadzone są przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto zatem śledzić regularnie strony internetowe właściwych miejscowo instytucji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE