ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Małopolskie/ List intencyjny ws. powołania hubu zajmującego się pompami ciepła
12.04.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Instytucje rządowe, samorządowe i naukowo-badawcze podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia hubu naukowo-technologiczno-biznesowego w Miękini (woj. małopolskie) zajmującego się rozwojem odnawialnych źródeł energii opartych głównie o pompy ciepła.

Sygnatariuszami podpisanego w poniedziałek listu intencyjnego są: Minister Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu do spraw Odnawialnych Źródeł Energii, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, Zarząd Województwa Małopolskiego, Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Burmistrz Gminy Krzeszowice.

Jak ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, inicjatywa ta wpisuje się w realizację celów, określonych w Polityce Energetycznej Polski.

"Dziś otwieramy nowy rozdział wyścigu technologicznego, który na razie funkcjonował na uboczu - segment pomp ciepła czeka spektakularny rozwój w ciągu najbliższych 10 lat" - wskazał Kurtyka.

Jego zdaniem rozwój nowych form odnawialnych źródeł energii przynosi nie tylko korzyści ekologiczne, ale także obniżenie kosztów energii dla gospodarstw domowych i odbiorców instytucjonalnych. Powoduje to - wskazał minister - popularyzację nowych technologii, a z czasem wyparcie przez nie starszych, bardziej inwazyjnych dla środowiska i mniej efektywnych ekonomicznie rozwiązań.

"Epoka poprzednich paliw nie skończy się z tego powodu, że one się z dnia na dzień wyczerpią, ale dlatego, że znajdziemy mądre rozwiązania, które będą nam gwarantować jakość życia i atrakcyjność kosztową" - zaznaczył Kurtyka.

Jego zdaniem koniecznym warunkiem tego "cywilizacyjnego wyzwania" jest połączenie sił i współpraca pomiędzy rządem, samorządami, uczelniami, organizacjami naukowo-badawczymi, biznesem.
"Władze Małopolski podjęły to wyzwanie współpracy (...) i tworzenia przestrzeni, w której możemy zaangażować jak najwięcej partnerów" - powiedział Kurtyka. Zaznaczył, że takim naturalnym partnerem i bazą dla hubu naukowo-technologiczno-biznesowego w Miękini jest Akademia Górniczo-Hutnicza, która posiada już w tej miejscowości Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii. Z kolei gmina Krzeszowice deklaruje przekazanie dodatkowego terenu pod to przedsięwzięcie.

Piotr Dziadzio, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa wskazał, że surowiec, jakim jest ciepło ziemi, jest dostępny na obszarze Polski dla wszystkich, przez całą dobę w ciągu całego roku. "Jest to przyszłość zarówno ciepłownictwa indywidualnego, jak i dużego, aglomeracyjnego (...). Ten hub daje nam podstawę do kumulacji i wykorzystania wiedzy polskiej nauki, ale również przemysłu, który ma możliwość rozwinięcia się na tym terenie" - ocenił.

Według marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, inicjatywa, będąca pierwszym tego typu przedsięwzięciem w kraju, będzie realizowana na terenie województwa i stanie się bardzo silnym impulsem rozwojowym dla całego regionu.

"Nikt nie ma wątpliwości, że odnawialne źródła energii, szczególnie pompy ciepła, to przyszłość. Cieszymy się, że ten hub powstaje w naszym województwie, bo daje szansę na stworzenie nowej, innowacyjnej przestrzeni w tym zakresie" - ocenił.

Jak mówił rektor AGH prof. Jerzy Lis, jest to projekt "przyszłościowy i symboliczny, wpisujący się w najnowsze trendy światowe". "Naszym celem jest i nowoczesne kształcenie, i rozwijanie nowych kierunków badań. To również budowanie nowych pomysłów. I takim pomysłem nowatorskim, który będzie naszą wspólną przyszłością, jest ten model hubu" - powiedział.

Przeczytaj również

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Wojtek 12.04.2021r. 15:32
Hub, jak to dumnie brzmi. Sięgnąłem do słownika PWN i nie znalazłem takiego słowa. Jest tam natomiast słowo huba... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE