ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Crypto Climate Accord chce uczynć przemysł kryptowalut w 100 proc. wykorzystującym OZE
13.04.2021r. 04:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Inicjatywa Crypto Climate Accord (Accord), wspierana przez ONZ, została uruchomiona przez grupę organizacji non-profit w celu uczynienia rozwijającego się przemysłu kryptowalut w 100 proc. wykorzystującym energię ze źródeł odnawialnych.

Zainspirowana Porozumieniem paryskim inicjatywa łączy branżę kryptowalut i technologii finansowych (fintech) w celu zbudowania zrównoważonej przyszłości dla światowych finansów przy wsparciu ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).

Accord jest prowadzony przez sektor prywatny a nie rządy i nakreśla kilka celów, jak przejście w całym łańcuchu wydobywania bloków na energię ze źródeł odnawialnych do 2030 r. lub wcześniej. Wyznaczonym celem na 2040 r. jest osiągnięcie zerowej emisji netto dla branży kryptograficznej.

Osiągnięcie tych celów rozwiązałoby bardzo realny problem. Sam bitcoin ma mniej więcej taki sam ślad węglowy rocznie jak Hongkong, podczas gdy roczna emisja CO2 ethereum rywalizuje z Litwą. Zanieczyszczenie klimatu rośnie, mimo że badania naukowców ostrzegają, że globalne emisje muszą zostać zmniejszone prawie w połowie tej dekady, aby uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu.

Accord ma wsparcie ze strony niektórych wpływowych osób i podmiotów działających na rzecz klimatu i branży kryptograficznej, w tym firmy kryptowalutowej Ripple, konglomeratu technologii blockchain ConsenSys, miliardera Toma Steyera oraz wyznaczonych przez ONZ "mistrzów klimatycznych" (Gonzalo Muñoz i Nigel Topping).

Rosnące zapotrzebowanie na kryptowaluty i coraz szybsze wdrażanie rozwiązań opartych na łańcuchu bloków wśród firm i osób fizycznych zwróciły uwagę na krytyczną kwestię jaką jest wpływ rosnącego zużycia energii przez tę technologię na klimat.

"Systemy blockchain służą do budowania lepszej, bardziej godnej zaufania infrastruktury dla ludzkości" - powiedział Joe Lubin, założyciel firmy ConsenSys zajmującej się oprogramowaniem blockchain - "Krytycznym aspektem tego ulepszenia musi być to, że ludzkość stanie się lepszymi strażnikami środowiska" - dodał.

Chociaż walka ze szkodami dla środowiska wyrządzonymi przez przemysł kryptograficzny może być godnym wyzwaniem, krytycy twierdzą, że ogólne cele raczej nie doprowadzą do znaczącej zmiany.

"Niektórych rzeczy po prostu nie da się naprawić" - twierdzi ekonomista Alex de Vries.
Niestety dla Crypto Climate Accord, bitcoin jest największym graczem i prawdopodobnie sprawi, że realizacja postawionych celów będzie najbardziej kłopotliwa od strony zużycia energii. Bitcoin jest celowo nieefektywny a odnawialne źródła energii nie mogą tego naprawić. Używa modelu zwanego "dowodem pracy" (proof of work), aby zabezpieczyć swoje księgi. Kopacze, którzy weryfikują transakcje, aby zdobyć nowe monety, robią to za pomocą pochłaniających ogromne ilości energii maszyn ("koparek") do rozwiązywania coraz trudniejszych zagadek. Ethereum również wykorzystuje dowód pracy, chociaż od lat mówi, że ostatecznie przejdzie na inny, energooszczędny model.

Maszyny te będą konkurować o energię ze źródeł odnawialnych z prawdopodobnie bardziej podstawowymi potrzebami, takimi jak utrzymywanie zasilania w domach ludzi. Jeśli kryptowaluty zwiększą zapotrzebowanie na energię elektryczną poza dostępne zasoby odnawialne, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej mogą skierować się ku paliwom kopalnym.

Niezależnie od tego, założyciele porozumienia są optymistami co do bardziej ekologicznej przyszłości dla bitcoina. "Rozmawiałem z ludźmi z ekosystemu bitcoinów, to całkiem prosta propozycja" - mówi Jesse Morris, dyrektor handlowy fundacji non-profit Energy Web Foundation, która jest liderem tej inicjatywy Accord - "Jeśli uda nam się uczynić bitcoin zielonym, będzie to znacznie łatwiejsze i mniejsze ryzyko dla innych organizacji, które przyjdą i kupią więcej bitcoinów".

Bitcoin nadal stanowi ponad połowę całej kapitalizacji rynkowej kryptowalut. Ale stoi w obliczu konkurencji ze strony nowszych walut cyfrowych, które znalazły sposoby na bycie bardziej ekologicznymi. Wykorzystują one, tak jak w przypadku XRP firmy Ripple, inną technologię blockchain niż bitcoin i w rezultacie zużywają dużo mniej energii.

"Chociaż koszty energii ze źródeł odnawialnych znacznie spadły, zwabienie górników bitcoinów w miejsca z obfitą energią odnawialną prawdopodobnie wymagałoby dużych dotacji, aby powstrzymać ich przed przejściem na tańsze, bardziej "brudne" źródła wykorzystujące paliwa kopalne" - mówi Alex de Vries - "Dlaczego miałbyś chcieć dotować branżę, która zużywa energię tylko dlatego, że jest skonfigurowana do marnowania zasobów?" - dodaje.

Jak podkreśla Jesse Morris, nowe porozumienie w sprawie kryptowalut "nie polega na zbieraniu się i proszeniu o dotacje w jakikolwiek sposób".
"Chcemy tylko zebrać wszystkich razem i zacząć działać". Wiele łańcuchów bloków, takich jak bitcoin, zostało zaprojektowanych jako system zdecentralizowany bez nadzoru odgórnego. Dlatego wciągnięcie wszystkich na pokład, nawet w ramach jednego łańcucha bloków, będzie ogromnym sukcesem."

Cele porozumienia mają zostać dopracowane i sfinalizowane do czasu, gdy w listopadzie odbędzie się konferencja klimatyczna ONZ. Ale Morris przyznaje, że początkowe plany podążają za dużymi aspiracjami, a nie drobnymi szczegółami. "Tak wiele z tych innych wysiłków związanych z dekarbonizacją jest bardzo ukierunkowanych na działanie" - mówi Morris, zauważając przy tym, że w branży kryptowalut chodzi o to, "aby wprowadzić nowe myślenie".

Czytaj również:
NS Energy, The Verge , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE