ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jacek Sasin: decyzja o wydzieleniu elektrowni węglowych da nadzieję na rozwój
13.04.2021r. 08:30

"Decyzja o wydzieleniu z energetycznych spółek Skarbu Państwa - PGE, Enei i Tauronu - elektrowni węglowych da tym spółkom nowe życie i nadzieję na rozwój; pozwoli też pozyskiwać środki na nowe inwestycje" - ocenił we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Sasin, odnosząc się w Programie 1 Polskiego Radia do stwierdzenia, iż projekt wydzielenia elektrowni węglowych z trzech energetycznych spółek Skarbu Państwa spotkał się z entuzjazmem inwestorów, stwierdził, że nie jest nim zdziwiony.

"Ta decyzja da energetycznym spółkom Skarbu Państwa nowe życie i nadzieję na rozwój. Cały projekt przygotowywaliśmy w MAP od wielu miesięcy. Jest bardzo skomplikowany, zakłada wydzielenie z obecnie funkcjonujących trzech spółek - PGE, Enei i Tauronu tych elektrowni, które produkują dziś energię z węgla" - przypomniał.

Jak podkreślił wicepremier, ta produkcja w związku z polityką klimatyczną Unii Europejskiej jest dziś "działalnością mało przychodową i mało perspektywiczną", a "ogromne opłaty emisyjne sprawiają, że ta produkcja jest droga". Według Sasina spółki produkujące energię z węgla nie mogą też pozyskiwać pieniędzy na nowe inwestycje - instytucje finansowe nie chcą udzielać finansowania tym podmiotom, które są na rynku węglowym.

Jacek Sasin wskazał, że cała transformacja energetyczna wymagająca ogromnych nakładów finansowych "będzie z natury rzeczy realizowana przez spółki energetyczne". Inwestycje obejmą energetykę odnawialną offshore i lądową. W przejściowym okresie istotnym źródłem energii będzie gaz ziemny, w przyszłości zaś - według niego - wodór. "To wymaga ogromnych, wielomiliardowych inwestycji. Częściowo pozyskujemy pieniądze z Unii Europejskiej, ale ogromną część muszą udźwignąć spółki. Jeśli tego nie zrobimy, to w przyszłości musielibyśmy stać się importerami energii i utracić niezależność energetyczną" - powiedział szef MAP.

Pytany o rolę spółek Skarbu Państwa w walce z pandemią koronawirusa, Sasin ocenił, że "odegrały one tutaj bardzo ważną rolę, szczególnie w tym pierwszym okresie, który był najtrudniejszy, wtedy, kiedy brakowało wszystkiego". Jak podkreślił, dziś płyn dezynfekujący czy maseczki to produkty, które są dostępne, ale "wtedy spółki Skarbu Państwa były tymi, które jako pierwsze pozyskiwały dla Polaków te niezbędne medykamenty".
Kontrolowane przez państwo spółki udzielały też - jak wskazał - wsparcia finansowego dla służby zdrowia i Inspekcji Sanitarnej, pomagały w logistyce. "Spółki jak co roku dysponują kwotami na pewnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne. W dobie pandemii nieco przemodelowały te swoje wydatki, kierując sporą część środków - to jest kwota w bezpośrednich nakładach przekraczająca 100 mln zł - na cele walki z pandemią. To nie jest tak, że spółki poniosły jakiś uszczerbek, chciałbym uspokoić inwestorów czy właścicieli - ale one wykazały się społeczną odpowiedzialnością" - ocenił Jacek Sasin.

Odpowiadając na pytanie dotyczące pomysłów na budowę spółek Skarbu Państwa z branży farmaceutycznej, wicepremier stwierdził, że "dzisiaj jesteśmy uzależnieni od dostaw zagranicznych, od zagranicznych koncernów". Według niego ostatnie 30 lat to okres demontażu przemysłu farmaceutycznego w Polsce.

"Dzisiaj w rękach państwa pozostała Polfa Tarchomin, która przygotowuje się do ampułkowania szczepionki. Jest w tej chwili montowana linia technologiczna, są prowadzone intensywne rozmowy z dostawcami szczepionki. Przewidywania dotyczą jesieni tego roku" - zadeklarował.

Jak dodał wicepremier, Polski Fundusz Rozwoju "wspiera dzisiaj finansowo możliwość uruchomienia produkcji tej szczepionki w Polsce, ale muszę to podkreślić - opracowanie szczepionki to nie jest tylko kwestia firmy, która mogłaby ją produkować, ale również badania medyczne, i tutaj wielkie zadanie zbudowania przed nami tego zaplecza" - podsumował Sasin.


Teraz czas na inne tematy z CIRE
Wybierz serwis tematyczny dla siebie
  1. ANALIZY ENERGETYCZNE - ciekawe dyskusje branżystów
  2. PALIWA - informacje, zapowiedzi, projekty
  3. CIEPŁOWNICTWO - aktualności i artykuły na tematy takie jak kogeneracja, system i sieć ciepłownicza

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eddy 13.04.2021r. 09:21
A jakieś konkrety ponadto o czym mówi się od kilku lat? Jaka perspektywa czasowa?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE