ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Łódź: Mieszkańcy chcą zlikwidować ponad tysiąc starych pieców
13.04.2021r. 10:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Ponad 300 wniosków na wymianę przeszło tysiąca starych pieców wpłynęło od mieszkańców Łodzi w ramach tegorocznej edycji miejskiego programu wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. W związku z dużym zainteresowaniem magistrat zwiększył o 1,4 mln zł pulę przeznaczoną na ten cel.

Wnioski na wymianę źródeł ogrzewania w Łodzi można było składać do końca marca. Jak poinformowały władze miasta, tegoroczne edycja programu cieszyła się rekordowym zainteresowaniem mieszkańców.

"Łodzianie w tej edycji naszego miejskiego programu wnioski na likwidację aż 1120 starych kopciuchów. Ponieważ wnioski znacznie przekroczyły kwotę 3 mln zł przeznaczonych na bezzwrotne dotacje, podjęłam decyzję o dołożeniu 1,47 mln zł do programu, by każdy łodzianin, który chce zlikwidować piec węglowy otrzymał dopłatę. Dziękuję za to, że chcecie likwidować kopciuchy i wspomagać miasto w walce ze smogiem" - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Program adresowany jest do najemców i właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, komunalnych i wspólnotowych, a także dla właścicieli kamienic, czy przedsiębiorstw. Można uzyskać dofinansowanie na poziomie 80 proc. kosztów inwestycji - maksymalnie jednak 7 tys. zł dla indywidualnych odbiorców oraz do 50 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych i właścicieli kamienic.

W sumie do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wpłynęły 332 wnioski spełniające kryteria formalne, w tym: 282 od gospodarstw indywidualnych, 37 od wspólnot mieszkaniowych i 13 od właścicieli prywatnych kamienic. Najwięcej starych, nieekologicznych pieców zostanie wymienionych przez wspólnoty mieszkaniowe - 671. Z gospodarstw indywidulanych zniknie 333 kopciuchów, a z kamienic - 114.

"1120 kopciuchów mniej to około 3360 ton mniej spalonego węgla lub co gorsza śmieci. Widać, że świadomość mieszkańców rośnie, zaangażowanie się radnych, mieszkańców spowodowało, że mamy rekordową ilość wniosków. Czyste powietrze to powietrze zdrowsze i bezpieczniejsze dla każdego z nas, dla naszych dzieci i wnuków" - zaznaczył radny miejski Damian Raczkowski.
Początkowo władze miasta na ten cel przeznaczyły 3 mln zł. Po zwiększeniu puli, na wymianę pieców zabezpieczono 4 mln 474 tys. zł.

To piąta edycja miejskiego programu wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne. W ramach realizowanego od 2017 roku przedsięwzięcia wymieniono ponad 4 tys. starych pieców, w tym 700 w ubiegłym roku.

Magistrat szacuje, że w Łodzi do wymiany jest kilkadziesiąt tysięcy nieekologicznych palenisk (w zasobach komunalnych, wspólnotowych, prywatnych i domach jednorodzinnych). Zgodnie z uchwałą antysmogową, do 2027 roku wszystkie piece szkodliwe dla środowiska muszą zostać wymienione.

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE