ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UOKiK analizuje kroki prawne w zw. z sądową decyzją wstrzymującą zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen
13.04.2021r. 14:37

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje kroki prawne w związku z decyzją sądu wstrzymującą zgodę urzędu na przejęcie przez PKN Orlen spółki Polska Press. Zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania Rzecznika Praw Obywatelskich od wydanej decyzji - podał UOKiK w komunikacie prasowym.

"W ocenie Prezesa UOKiK, sąd w sposób nieuprawniony przyjął, że złożenie odwołania od decyzji automatycznie powinno skutkować koniecznością jej wstrzymania. Automatyczne wstrzymywanie zgód koncentracyjnych, gdy wątpliwości co do zasadności decyzji nie znajdują solidnych podstaw, jest niepokojącym precedensem, który niewątpliwie może godzić w prawa przedsiębiorców. Taka interpretacja przepisów zwiększa niepewność co do sytuacji prawnej oraz może istotnie opóźniać realizację transakcji gospodarczych, generując szereg ryzyk z tym związanych, w tym w zakresie inwestycji zagranicznych" - napisano.

"Obecnie analizujemy dalsze kroki prawne, w tym możliwość wzruszenia postanowienia sądu. Prezes UOKiK zamierza złożyć do sądu wniosek o przyspieszenie rozstrzygnięcia odwołania RPO od wydanej decyzji. Uznajemy, że okoliczności wydania środka tymczasowego, w tym brak zapoznania się przez sąd ze stanowiskiem Prezesa UOKiK oraz przekazanym materiałem postępowania, rodzi poważne wątpliwości, czy nie doszło do naruszenia praw przedsiębiorców" - dodał UOKiK.

Jak wskazał UOKiK, odwołanie RPO w głównej mierze podnosi zarzut nieuwzględnienia przez Prezesa UOKiK pozaustawowych przesłanek wydania zgody, których analiza - według UOKiK-u - pozostaje poza kompetencją organu ochrony konkurencji.

W poniedziałek biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało, że Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika o wstrzymanie wykonania decyzji prezesa UOKiK w sprawie przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press.

5 lutego tego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na koncentrację polegającą na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Rzecznik Praw Obywatelskich odwołał się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Warszawie (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów).
We wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował, że postanowienie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymujące wykonanie decyzji prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen jest niezaskarżalne.

SO w komunikacie przywołał przepis Kodeksu postępowania cywilnego mówiący, że "w przypadku wniesienia odwołania od decyzji Prezesa Urzędu, sąd ochrony konkurencji i konsumentów może na wniosek strony, która wniosła odwołanie, wstrzymać wykonanie decyzji do czasu rozstrzygnięcia sprawy".

Polska Press stoi na czele grupy kapitałowej, która głównie działa medialnie na rynkach lokalnych w Polsce. Wydaje 20 dzienników regionalnych, blisko 120 tygodników lokalnych oraz prasę bezpłatną. Sprzedaje powierzchnię reklamową w prasie i internecie oraz świadczy usługi poligraficzne. Do grupy należą drukarnie oraz witryny online, w tym naszemiasto. pl.

W skład grupy Orlen wchodzi spółka Ruch, która dystrybuuje prasę, a także sprzedaje ją detalicznie, głównie poprzez sieć kiosków.(PAP Biznes)

Przeczytaj równieżj

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Bareja 13.04.2021r. 15:34
Przepraszam, to czyj interes reprezentuje UOKiK? No tak, po co ja się pytam.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Patriot 14.04.2021r. 19:52
RPO przespał sprawę i obudził się, gdy widać czerwone światło na końcu pociągu. Czasu cofnąć nie może żaden sąd,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wspak 15.04.2021r. 07:42
Prawo nie działa wstecz panie RPO.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE