ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW nie zabiega o przejęcie spółki Haldex
13.04.2021r. 14:54

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Jastrzębska Spółka Węglowa nie jest zainteresowana przejęciem spółki Haldex, wyspecjalizowanej m.in. w odzyskiwaniu surowców i kruszyw ze zwałowisk odpadów górniczych - poinformowała we wtorek JSW, która deklaruje dalsze rozwijanie własnej firmy o podobnym profilu działania.

Działający od ponad 60 lat Haldex, zajmujący się m.in. odzyskiwaniem surowców i przetwarzaniem odpadów wydobywczych z kopalń i hałd, należał do dawnej Kompanii Węglowej. Po przekazaniu przez nią kopalń do Polskiej Grupy Górniczej wszedł w skład grupy kapitałowej Holding KW, która przejęła wybrane aktywa byłej Kompanii.

O tym, że JSW rozważa kupno Haldeksu, informowały w ostatnim czasie działające w jastrzębskiej spółce związki zawodowe. We wtorek, w odpowiedzi na pytania PAP, JSW zdementowała te informacje. Spółka zadeklarowała także, że zamierza kontynuować strategiczne inwestycje - wśród nich budowę nowej kopalni Jastrzębie-Bzie. Działające w tym zakładzie związki pytały niedawno zarząd JSW w oficjalnym piśmie, czy prawdziwe są doniesienia o możliwym "zamrożeniu" tego przedsięwzięcia.

"W najbliższych latach kontynuowane będą inwestycje o charakterze strategicznym. Wśród kluczowych jest m.in. budowa nowej kopalni Jastrzębie-Bzie, a także drążenie nowych wyrobisk udostępniających pokłady węgla oraz modernizacja zakładów przeróbki mechanicznej węgla" - zapewnił we wtorek rzecznik JSW Sławomir Starzyński.

Spółka - jak poinformował - "będzie realizować także projekty zmierzające do osiągnięcia niezależności energetycznej JSW poprzez wykorzystanie ujętego metanu oraz gazu koksowniczego, wraz z budową bloku energetycznego w koksowni Radlin i modernizacją baterii koksowniczej nr 4 w koksowni Przyjaźń". W strategii JSW nie mieści się natomiast przejęcie Haldeksu.
"JSW nie zabiega o przejęcie spółki Haldex. Takie stanowisko Zarząd JSW przedstawił już w marcu, niespełna miesiąc temu, w piśmie skierowanym do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Podkreślamy, że JSW nie jest zainteresowana taką transakcją, tym bardziej, że ta inwestycja nie należy do obszaru strategicznych i kluczowych projektów dla Grupy Kapitałowej JSW, zawartych w przyjętej i zaktualizowanej w 2020 roku strategii JSW, z uwzględnieniem spółek zależnych grupy kapitałowej, do 2030 r." - oświadczyła spółka.

Jak powiedział rzecznik, w skład grupy kapitałowej JSW wchodzi już stale rozwijana spółka JSW Zwałowanie i Rekultywacja, której przedmiotem działalności jest właśnie - podobnie jak w przypadku Haldeksu - obsługa obszaru zwałowania i rekultywacji składowisk kopalnianych. "Stąd nie istnieje potrzeba zakupu spółki Haldex" - zaznaczył Starzyński.

Przypomniał, że sytuacja rynkowa związana z pandemią COVID-19 spowodowała konieczność korzystania przez JSW z finansowania dłużnego - uzyskanego zarówno od Polskiego Funduszu Rozwoju, jak i konsorcjum banków. Celem tego dofinansowania - jak podała we wtorek jastrzębska spółka - była "realizacja najważniejszych, strategicznych i niezbędnych dla jej rozwoju inwestycji, wcześniej uzgodnionych z podmiotami finansującymi grupę".

ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE