ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Polscy naukowcy: Smog ma duży wpływ na zakażenia koronawirusem
15.04.2021r. 16:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Zanieczyszczenie powietrza oraz gęstość zamieszkania - to dwa główne czynniki, które mają wpływ na zakażenie koronawirusem i przebieg choroby.

Do drugiej fali pandemii koronawirusa w Polsce mógł przyczynić się smog - wynika z badania opublikowanego przez polskich naukowców w czasopiśmie naukowym "Ecological Informatics". Badacze przeanalizowali m.in. liczby zakażeń, gęstość zamieszkania oraz poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce.

Naukowcy m.in. z Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego wykorzystali dane statystyczne GUS oraz firmy Airly. Analizowali pięć czynników. To zanieczyszczenie powietrza, gęstość populacji, industrializacja regionu, turystyczny charakter regionu oraz udział osób poniżej 14. roku życia w populacji.

Okazało się, że najistotniejszym czynnikiem było zanieczyszczenie powietrza. Przekroczenie dopuszczalnych norm o 100 proc. oznaczało wzrost zachorowań o 200-250 osób. Na 23 listopada 2020 r. było to 2,1 tys. przypadków na 100 tys. obywateli. W Polsce normy smogu w sezonie grzewczym bywają przekraczane o kilkaset procent, rekordowo nawet powyżej tysiąca.

Pozostałymi czynnikami wpływającymi na zachorowania były gęstość populacji, przemysł (wzrost o 90 przypadków), a także ruch turystyczny (37-55 przypadków więcej) oraz udział osób poniżej 14. roku życia w populacji.

Autorzy badania powołują się na opinię prof. Andrzeja Fala ze szpitala MSWiA w Warszawie, który powiedział, że w listopadzie Polska była w czołowej piątce krajów z największą liczbą zakażeń na milion mieszkańców. Jednocześnie, ministerstwo zdrowia informowało o ponad 27 tys. stwierdzonych przypadków. Autorzy raportu twierdzą, że różnica wynika ze sposobu testowania i braku testów przesiewowych.

Obecnie w większości przypadków w Polsce testowani są ci, którzy trafiają do szpitala z podejrzeniem koronawirusa, bądź sami zgłoszą się do lekarza.

Zdaniem naukowców wyniki ich badań jasno wskazują na to, że istnieje związek między smogiem a zakażeniami koronawirusa. Już wiosną 2020 r. naukowcy na świecie zauważyli, że najbardziej dotknięte pandemią były regiony, w których poziom zanieczyszczenia powietrza był wysoki. Jako przykład podawano włoską Lombardię, która stała się synonimem tragicznej sytuacji pandemicznej na świecie.

Naukowcy podkreślają, że regionami najbardziej dotkniętymi koronawirusem w Polsce były metropolie, jak Warszawa, Kraków i Poznań, ale także części województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego. To tam zanieczyszczenie powietrza jest w Polsce największe. Rekordzistą jest Rybnik, jednak tysiąckrotne poziomy zanieczyszczeń występowały także na Mazowszu oraz w Małopolsce.

Zdaniem badaczy, smog może przyczyniać się do przenoszenia się koronawirusa. Oprócz tego wpływa i pogarsza zdrowie mieszkańców, przez co są oni bardziej podatni na zakażenie i cięższy przebieg choroby. Rozwiązaniem ma być walka ze smogiem i oczyszczanie powietrza. Naukowcy podkreślają jednak, że potrzebne są dalsze badania.

Źródło: zielona.interia.pl

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE