ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Racibórz wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie
15.04.2021r. 17:35

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Niechlubnym liderem pod względem zgonów z powodu smogu w Europie jest Polska - udział wynosi 23,8%, co przekłada się na 93 842 śmierci rocznie.

Badania opublikowane w czasopiśmie "Environmental Research" pokazują, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie ponad 8,7 mln ludzi na świecie. Według autorów badania niechlubnym liderem pod względem śmierci z powodu smogu w Europie jest Polska. Udział zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza wynosi 23,8%, co przekłada się na 93 842 zgonów rocznie. Jeszcze w 2019 r. podawano, że przez smog rocznie umiera 45 tys. Polaków.

Dane opublikowane w czasopiśmie niemal pokrywają się z wynikami rankingu IQair, szwajcarskiej firmy specjalizującej się w systemach oczyszczania powietrza. Zbadali oni, w których miastach norma zanieczyszczeń PM2,5 jest najbardziej przekroczona. W europejskim zestawieniu na pierwszym miejscu znalazło się Orzesze w woj. śląskim - średnia 44,1 mikrogramów/m³ - w styczniu, listopadzie i grudniu osiągając rekordowe pomiary odpowiednio: 92,9, 81,5 i 96,3 ng/m³. W kolejnych trzech miesiącach wyniki były niewiele lepsze. Jedynie w lipcu poziom zanieczyszczenia mieścił się w normie WHO, która dla pyłu PM2,5 wynosi 0-10 ng/m³.

W czołowej pięćdziesiątce znalazło się jeszcze siedem innych polskich miast. Na 14. miejscu rankingu uplasowała się miejscowość Goczałkowice-Zdrój (średnia 33,6 ng/m³), na 23. miejscu Ksawerów (28,7 ng/m³), na 37. Racibórz (24,9 ng/m³), na 38. Bielsko-Biała (24,7 ng/m³), na 40. Zgierz (24,5 ng/m³), na 44. Olbrachcice (24.1 ng/m³), a na 49. miejscu znalazła się Dębica ze średnim odczytem zanieczyszczenia powietrza wynoszącym 22,9 ng/m³. Oprócz Polski najgorsze powietrze jest także we Włoszech i na Bałkanach.

Ze światowego rankingu wynika, że największa chmura smogu unosi się nad chińskim miastem Hotan. W Azji oprócz Chin przodują Indie i Pakistan. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast tylko trzy nie znajdują się w tych państwach. W światowym zestawieniu Orzesze znalazło się na 152. miejscu, przed Hapur z Indii i za Huayin z Chin.

540 dużych miast ze 182 krajów na całym świecie przeanalizowała także firma Smart Air, tworząc ranking "25 najbardziej zanieczyszczonych miast świata 2020 r.". Na pierwszym miejscu plasuje się miejscowość Ghaziabad w Indiach, na drugim Lahore w Pakistanie, na trzecim Delhi. Spośród 25 najbardziej zanieczyszczonych dużych miast świata dziewięć znajdowało się w Chinach, a siedem w Indiach. Z Polskich miast Katowice znalazły się na 189. pozycji (59,95 ng/m³), Tarnów na 199. (58,31 ng/m³) i Warszawa na 210. (56,62 ng/m³).

Źródło: raciborz.com.pl

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE