ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja. Według agencji ds. zdrowia lockdown zmniejszył nieznacznie liczbę ofiar smogu
14.04.2021r. 04:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Lockdown ogłoszony w związku z epidemią koronawirusa przyczynił się do zmniejszenia liczby ofiar śmiertelnych z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 - wynika z opublikowanego w środę raportu agencji rządowej ds. zdrowia publicznego Sante Publique France.

W 2016 r., bazując na danych za lata 2006-208, francuska agencja ds. zdrowia publicznego szacowała, że rocznie z powodu ekspozycji na pył zawieszony PM2,5 we Francji przedwcześnie umiera 48 tys. osób.

Według szacunków opublikowanych w środę, a bazujących na danych z lat 2016-2019 liczba ta zmniejszyła się ostatnio do 40 tys. Co więcej, z najświeższych badań wynika, że od marca ub.r., gdy ogłoszono lockdown, który pociągnął za sobą zmniejszenie emisji aerozoli atmosferycznych, z powodu wysokiego stężenia pyłu PM2,5 zmarło o 2 tys. osób mniej niż miałoby to miejsce, gdy gospodarka funkcjonowała bez żadnych ograniczeń - pisze AFP.

"Musimy zrobić wszystko, by ten trend się utrzymał, a to znaczy, że trzeba zwiększyć nasze wysiłki w celu usunięcia tego brzemienia, jakim jest zanieczyszczenia powietrza" - powiedział w rozmowie z AFP Sebastien Denys z Sante Publique France.

Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji, takich jak ataki astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc itp., gdyż drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

"Można cieszyć się z tej niewielkiej poprawy, ale jeśli brać pod uwagę zdrowie publiczne, to powinno nas raczej martwić, że 40 tys. zgonów, które nastąpią z powodu zanieczyszczenia powietrza PM2,5 dałoby się uniknąć" - ocenił Denys.
Zgony z powodu pyłów zawieszonych PM2,5 to nie jedyna przyczyna zgonów. Agencja zdrowia publicznego podała w środę w swym raporcie, że rocznie z powodu ekspozycji na dwutlenek azotu (tlenek azotu; NO2) umiera we Francji 7 tys. osób.

W 2018 r. zanieczyszczenie powietrza miało wpływ na zgon w przypadku 8 mln osób, w samej Francji - dotyczyło to 100 tys. osób. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że jeden na pięć zgonów w 2018 r. na świecie był związany z zanieczyszczeniem powietrza - pisze AFP.

Życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka o 10 miesięcy z powodu narażania się na kontakt z pyłami zawieszonymi PM2,5 - wynika z szacunków Unii Europejskiej.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE