ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Iranu: Wzbogacanie uranu do 60 proc. "odpowiedzią na zło"
14.04.2021r. 10:10

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Prezydent Iranu Hasan Rowhani nazwał w środę decyzję Teheranu o wzbogacaniu uranu do 60 proc. "odpowiedzią na zło", po niedzielnym ataku sabotażystów na ośrodek nuklearny w Natanz, łącząc ten incydent z trwającymi w Wiedniu rozmowami ws. utrzymania umowy nuklearnej.

O akt sabotażu w ośrodku wzbogacania uranu w Natanz, gdzie w niedzielę doszło do cyberataku, władze Iranu oskarżyły Izrael. Irańskie media twierdzą, że w Natanz nastąpiła awaria systemu zasilania energetycznego.

Przemawiając na posiedzeniu gabinetu, Rowhani powiedział, że wzbogacanie uranu do 60 proc. po eksplozji w zakładach w Natanz jest "odpowiedzią" Islamskiej Republiki Iranu na "nuklearny terroryzm" Izraela. "To, co wy zrobiliście, nazywamy terroryzmem nuklearnym, to, co my robimy, jest legalne" - stwierdził.

Dodał, że uszkodzone podczas ataku wirówki pierwszej generacji IR-1 w Natanz zostaną zastąpione zaawansowanymi wirówkami IR-6, które wzbogacają uran znacznie szybciej. "Chcieliście, żebyśmy podczas rozmów (trwających w Wiedniu w sprawie utrzymania umowy nuklearnej z 2015 r.) zostali z pustymi rękami (...) - powiedział Rowhani. - Wzbogacanie uranu do 60 proc. jest odpowiedzią na wasze zło (...) Ucięliśmy obie wasze ręce, jedną z wirówkami IR-6, a drugą z 60 proc.". Wirówki IR-6 wzbogacają uran znacznie szybciej niż wirówki pierwszej generacji IR-1.

Iran ogłosił we wtorek, że w odpowiedzi na atak w Natanz będzie wzbogacał uran do najwyższego poziomu w historii. Wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Abbas Arakczi poinformował Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że Teheran zamierza rozpocząć wzbogacanie uranu do 60 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235, co byłoby kolejnym pogwałceniem zapisów umowy nuklearnej z 2015 roku, zawartej między Iranem a sześcioma światowymi mocarstwami.
W sobotę władze Iranu poinformowały o uruchomieniu nowych, bardziej zaawansowanych wirówek IR-6, wbrew umowie nuklearnej.
Na początku stycznia br. MAEA potwierdziła, że Iran wznowił wzbogacanie uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 w ukrytych wewnątrz góry zakładach wzbogacania paliwa jądrowego w Fordo, czego nie robił od czasu zawarcia umowy nuklearnej w sprawie likwidacji swego wojskowego programu atomowego. Eksperci wskazują, że jest to wciąż daleko od uzyskania uranu o czystości 90 proc., który można zastosować do budowy broni nuklearnej. Natomiast w połowie lutego władze Iranu zawiadomiły MAEA o zamiarze zainstalowania dodatkowych, zaawansowanych technologicznie wirówek gazowych IR-2M w podziemnych zakładach wzbogacania uranu w Natanz. Według ekspertów pogłębiłoby to naruszenie paktu nuklearnego.

22 lutego najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że jego kraj nie zamierza kapitulować wobec amerykańskich nacisków w sprawie programu nuklearnego. Chamenei powiedział, że Iran może wzbogacać uran do 60 proc. czystości, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale powtórzył, że w kraju zabrania się produkcji broni jądrowej. Teheran od dawna utrzymuje, że jego program nuklearny służy celom pokojowym, takim jak wytwarzanie energii i badania medyczne.

Czytaj również:
ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE