ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Warszawa/ Ruszył licznik kopciuchów do zlikwidowania
14.04.2021r. 20:17

W centrum stolicy ruszył licznik "kopciuchów" do zlikwidowania. W środę pokazywał 15 tys. palenisk na węgiel i drewno, które nie spełniają norm. Polski Alarm Smogowy, który jest inicjatorem akcji, chce w ten sposób zmobilizować władze Warszawy i właścicieli "kopciuchów" do działania.

Na wielkim ekranie umieszczonym na budynku dawnej Cepelii przy rondzie Dmowskiego zaczęto wyświetlać informację o liczbie "kopciuchów", jakie pozostały do likwidacji w Warszawie i liczbę dni, które pozostały na ich wymianę.

Informacja ta będzie wyświetlana przez najbliższe 22 miesiące. Od 1 stycznia 2023 r. palenie w "kopciuchach" w stolicy i na całym Mazowsza będzie niezgodne z prawem. Uchwała antysmogowa dla Mazowsza, w tym Warszawy, nakazuje wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel i drewno zlikwidować do końca 2022 roku.

"Mamy nadzieję, że licznik +kopciuchów+ zmobilizuje nie tylko mieszkańców Warszawy do wymiany kotów na węgiel emitujących ogromne ilości zanieczyszczeń, ale również zdopinguje władze miasta do prowadzenia intensywnej kampanii o nadchodzącym za dwa lata zakazie używania kopciuchów oraz dotacjach do instalacji nowego systemu grzewczego" - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej.

Poinformował, że w ubiegłym roku miasto wymieniło 186 pieców w mieszkaniach komunalnych i 525 lokalach prywatnych. Podkreślił, że działania w takim tempie nie doprowadzą do wymiany "kopciuchów" w terminie zakreślonym przez uchwałę.

Uchwała antysmogowa zobowiązuje mieszkańców Mazowsza do wymiany tzw. kotłów bezklasowych (kocioł poniżej klasy 3 lub bez tabliczki znamionowej, ani bez informacji w dokumentacji kotła) do końca 2022 r. Natomiast kotły 3 i 4 klasy muszą być wymienione do końca 2027 r.

Za palenie w takich paleniskach po upływie terminów obligatoryjnej wymiany grozi mandat 500 zł lub grzywna do 5000 zł.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas kampanii wyborczej w sierpniu 2018 r. zapowiadał likwidację wszystkich kopciuchów do końca 2020 r. "Będziemy walczyć z kopciuchami. Do 2020 r. chcemy je zlikwidować i podłączyć nieruchomości do sieci gazowej. Będziemy dopłacać 100 proc. do podłączenia do sieci. Również za fazę projektową" - powiedział podczas jednej z konferencji prasowych.

Według informacji przekazanych PAP przez stołeczny ratusz w ubiegłym miesiącu, w Warszawie do likwidacji zostało tysiąc kopciuchów w mieszkaniach komunalnych. Służby prasowe urzędu miasta nie odpowiadają na pytania dotyczące ogólnej liczby "kopciuchów".

Warszawa w latach 2018-2020 zlikwidowała ponad tysiąc kopciuchów w mieszkaniach komunalnych.

W latach 2017-2020 miasto udzieliło dotacji na likwidację 1 720 kotłów na paliwa stałe. Wydało na ten cel 25 354 239 zł.

Wszystkie newsy w jednym miejscu
  1. Zobacz najnowsze wiadomości z krajowej energetyki
  2. Sprawdź przy okazji informacje z rynku paliw
  3. Zielona energia - ten temat również przyciąga uwagę naszych Czytelników

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetyk 15.04.2021r. 11:35
Ludzie, opanujcie się. NIe można oczekiwać od właścicieli budynków, aby wymieniali kocioł lub większą część... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kermit 15.04.2021r. 12:08
W tym samym miejscu był (a może jest?) licznik zadłużenia Polski i jakoś nie zdopingował władzy do likwidacji lub... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE