ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef MAEA: Będziemy nadzorować proces uwalniania wody z Fukushimy
15.04.2021r. 09:50

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będzie uczestniczyła w uwalnianiu dużej ilości radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie - zapowiedział szef tej agencji Rafael Grossi, oceniając to zadanie jako skomplikowane.

Zgodnie z decyzją ogłoszoną w tym tygodniu przez rząd Japonii ponad milion ton przefiltrowanej i rozcieńczonej wody ze zniszczonej w 2011 roku elektrowni ma zostać uwolnionych do oceanu. Proces ma się rozpocząć za mniej więcej dwa lata i odbywać stopniowo.

"MAEA będzie w centrum tych działań", zapewni wsparcie techniczne i nadzór nad bezpiecznym wdrożeniem planu - powiedział japońskiej agencji prasowej Kyodo dyrektor generalny Grossi. Szef MAEA ocenił, że spuszczenie tak dużej ilości wody z Fukushimy będzie "skomplikowanym zadaniem". Podkreślił, że projekt różni się od kontrolowanego uwalniania wody z działających elektrowni jądrowych, co odbywa się zgodnie z ustalonymi procedurami.

W osobnym wywiadzie dla publicznej japońskiej stacji NHK Grossi powiedział, że MAEA rozważy wysłanie do Fukushimy międzynarodowego zespołu ekspertów. Zaznaczył, że nie należy lekceważyć obaw zgłaszanych przez sąsiednie kraje i część mieszkańców Fukushimy.

Przeciwko uwolnieniu wody do morza stanowczo protestowały władze Chin i Korei Południowej. Sprzeciwiali się temu również japońscy rybacy, którzy obawiają się, że ludzie nie będą chcieli kupować owoców morza złowionych na okolicznych obszarach.
Japońskie media podkreślają, że woda z Fukushimy została przefiltrowana przy użyciu zaawansowanej technologii, co pozwoliło usunąć z niej większość substancji promieniotwórczych. Nie można jednak pozbyć się z niej trytu, radioaktywnego izotopu wodoru, więc przed wypuszczeniem do morza woda z Fukushimy ma być rozcieńczona, by spełnić normy stężenia tego izotopu.

Rząd ChRL twierdzi jednak, że woda zawiera nie tylko duże ilości trytu, lecz 62 różnych radioaktywnych izotopów. Organizacja pozarządowa Greenpeace oceniała jesienią 2020 roku, że filtrowanie nie było skuteczne, a w wodzie pozostał między innymi węgiel-14 i stront-90. Ten ostatni uważany jest za szczególnie groźny dla zdrowia, ponieważ odkłada się w tkankach kostnych.

Czytaj również:
ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Choczewo 15.04.2021r. 12:24
Chwila, moment kto powiedział, że ocean może być zanieczyszczany. MSZ Chin ma w tym aspekcie konstruktywną propozycje... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 15.04.2021r. 12:41
Oj, bolą tych pseudo specjalistów od atomu w cire.pl nasze komentarze, Oj! bolą.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE