ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Zysk netto Grupy Orlen za 2020 rok wyniósł ponad 2,8 mld zł
15.04.2021r. 10:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zysk netto Grupy Orlen za 2020 r. wyniósł ponad 2,8 mld zł wobec prawie 4,3 mld zł w 2019 r. - podał PKN Orlen w skonsolidowanym raporcie rocznym. Wcześniej, po czterech kwartałach 2020 r., spółka oznajmiła, że w tym czasie zysk Grupy wyniósł 3,4 mld zł. Zmiana oznacza, że wynik zrewidowano.

"W 2020 r. koncern osiągnął zysk operacyjny EBITDA LIFO na wysokim poziomie 12,1 mld zł oraz zysk netto w wysokości 2,8 mld zł, uwzględniając zysk na okazyjnym nabyciu Grupy Energa" - przekazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w liście do akcjonariuszy dołączonym do skonsolidowanego raportu rocznego.

Prezes płockiego koncernu podkreślił, że "w minionym roku istotny wpływ na działalność całego sektora - w tym również PKN Orlen - miała kontynuacja trudnych warunków makroekonomicznych". "Mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym wydarzeniem, czyli pandemią COVID-19, której stawić czoła musiały przedsiębiorstwa na całym świecie" - oświadczył Obajtek. Jak ocenił prezes PKN Orlen, "w szczególności negatywne skutki pandemii odczuła branża rafineryjna, ze względu na znaczące ograniczenia mobilności zarówno osób, jak i towarów".

Obajtek wskazał, że pomimo negatywnego wpływu otoczenia makroekonomicznego, związanego z pandemią COVID-19, przychody ze sprzedaży Grupy Orlen "uplasowały się na poziomie 86,2 mld zł". Szef płockiego koncernu zwrócił także uwagę, że "rekordowy zysk operacyjny w wysokości 3,9 mld zł wypracował segment detaliczny oraz obszar energetyki, uzyskując EBITDA LIFO w wysokości 3,4 mld zł".

Odnosząc się do najważniejszych wydarzeń 2020 r. związanych z PKN Orlen i Grupą Orlen, Obajtek zaznaczył, że podjęto tam działania koncentrujące się mocniej na rozwoju w kierunku koncernu multienergetycznego. Według niego, taki koncern jest przyszłością Grupy Orlen. Wspomniał przy tym, że w kwietniu 2020 r. do Grupy Orlen dołączyła Grupa Energa.

"W ubiegłym roku znacząco przybliżyliśmy się do procesu przejęcia Grupy Lotos. Procesu koniecznego z punktu widzenia przyszłości biznesowej obu firm, budowania ich wartości dla akcjonariuszy i bezpieczeństwa energetycznego Polski" - podkreślił w liście do akcjonariuszy prezes płockiego koncernu. Przypomniał, że PKN Orlen "po miesiącach trudnych negocjacji" uzyskał w lipcu 2020 r. zgodę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie planowanej transakcji. "Jej finalizacja jest na ostatniej prostej" - dodał.
Obajtek oznajmił jednocześnie, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi partnerami, "wspólnie z którymi PKN Orlen spełni wynegocjowane z Komisją Europejską warunki zaradcze przy przejęciu Grupy Lotos".

Prezes PKN Orlen wspomniał, że w lipcu 2020 r. rozpoczęto też proces przejęcia Grupy PGNiG, a już w marcu tego roku Komisja Europejska zadecydowała by wniosek koncernu o zgodę na te transakcję rozpatrzył Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Przeniesienie kompetencji oceny transakcji do polskiej instytucji wynika z faktu, że planowana koncentracja nie wywrze istotnych skutków dla konkurencji poza Polską" - wyjaśnił Obajtek. Ocenił, że pozyskanie zgody na przejęcie PGNiG jest bardzo ważne w kontekście budowy silnego koncernu multienergetycznego, który będzie "znaczącym podmiotem konkurencyjnym" na rynku europejskim.

Szef płockiego koncernu nawiązał też do przejęcia Polska Press, podkreślając, że wpisało się ono w dynamiczny rozwój segmentu detalicznego. "To biznesowa decyzja, która będzie się opłacać, ponieważ wydawnictwo to posiada nie tylko 20 tytułów prasowych, ale przede wszystkim witryny internetowe z ok. 17,5 mln użytkownikami, za pomocą których będziemy docierać do klientów oraz przeprowadzać badania, choćby w zakresie preferencji zakupowych" - oświadczył Obajtek.

W liście do akcjonariuszy prezes PKN Orlen wspomniał o realizowanych w 2020 r. w Grupie Orlen inwestycjach. "Stabilna, dobra kondycja finansowa PKN Orlen umożliwiła realizację wielu ważnych inwestycji rozwojowych, na które zgodnie z planem przeznaczyliśmy w zeszłym roku łącznie 9 mld zł" - wyliczył Obajtek. Zaznaczył, że w 2020 r. płocki koncern przygotował i ogłosił Strategię Grupy Orlen do 2030 r., która - jak wskazał - "pozwoli koncernowi dalej dynamicznie się rozwijać i osiągnąć pozycje lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej".

Czytaj również:
ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: nowomowa 15.04.2021r. 11:20
2,755 mld to ponad 2,8 mld-gratuluje,jednak gimnazja,to był błąd;-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE