ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Obajtek: Decyzja UOKiK ws. bloku w Ostrołęce to ważny krok do realizacji strategii Orlen2030
15.04.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Zgoda UOKiK na realizację bloku gazowo-parowego w Ostrołęce wspólnie przez Grupę Orlen i Grupę PGNiG to kolejny, ważny krok na drodze do realizacji strategii Orlen2030, która zakłada rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych - ocenił w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"Grupa ORLEN wspólnie z @GK_PGNiG otrzymała zgodę @UOKiKgovPL na realizację inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce" - przekazał w czwartkowym wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen. "To kolejny ważny krok na drodze do realizacji strategii #ORLEN2030, zakładającej rozwój niskoemisyjnych źródeł gazowych, wspierających i stabilizujących #OZE" - oświadczył Obajtek.

W środę PKN Orlen i wchodząca w skład jego grupy Energa, a także PGNiG poinformowały, że UOKiK wydał zgodę na utworzenie spółki CCGT Ostrołęka, której zadaniem byłoby wybudowanie nowego bloku w elektrowni w Ostrołęce. Jak wyjaśniono, "tym samym spełnił się jeden z warunków umowy inwestycyjnej dotyczącej kierunkowych zasad współpracy przy budowie bloku energetycznego w technologii zasilania paliwem gazowym w Elektrowni Ostrołęka C".

W grudniu 2020 r. została zawarta nowa umowa inwestycyjna między sponsorami projektu Ostrołęki C - Energą, PKN Orlen Orlenem i PGNiG. Energa i PKN Orlen będą posiadać łącznie 51 proc. udziałów w nowej spółce celowej - CCGT Ostrołęka sp. z o.o., zaś PGNiG - po zgodzie UOKiK na koncentrację - 49 proc. Jednocześnie PKN Orlen i PGNiG zawarły aneks do umowy z 2016 r., który gwarantuje stabilne dostawy gazu do końca 2027 r. dla instalacji produkcyjnych Grupy Orlen w Polsce, w tym do elektrowni w Ostrołęce.

Jak informował w grudniu 2020 r. PKN Orlen, strony zakładają realizację wszystkich przesłanek umożliwiających utworzenie nowej spółki, w tym pozyskanie zgody odpowiednich organów antymonopolowych, do 30 czerwca 2021 r. W komunikacie wskazano wówczas, że realizacja projektu będzie możliwa dzięki odpowiedniemu odrębnemu porozumieniu dotyczącemu podziału Elektrowni Ostrołęka Sp. z .o.o. - podmiot realizujący projekt Ostrołęka C, pomiędzy dotychczasowymi sponsorami projektu - Energą i Eneą - oraz samą spółką celową.
"Zaangażowanie przez PKN Orlen w budowę elektrowni gazowej wpisuje się w strategiczne plany rozwoju nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii" - podkreślał w grudniu 2020 r. PKN Orlen. Przypomniał, wówczas, że kilka miesięcy wcześniej, już jako właściciel Energi, zadeklarował chęć udziału w projekcie, ale wyłącznie w technologii gazowej - porozumienie w sprawie kierunkowych zasad współpracy przy budowie elektrowni w technologii gazowej w Ostrołęce zostało podpisane jeszcze w czerwcu, a we wrześniu chęć przystąpienia do projektu wyraziło PGNiG.

Energa informowała wcześniej, że jeśli nie pojawią się niesprzyjające okoliczności, to adaptacja na potrzeby przyszłej budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce zakończy się w drugiej połowie 2021 r.

W listopadzie 2020 r. PKN Orlen podał, że do 2030 r. Grupa Orlen wyda na strategiczne inwestycje ponad 140 mld zł, przy czym priorytetem będą projekty oparte o długofalowe trendy, technologiczne, konsumenckie i środowiskowe, a celem m.in. transformacja w multienergetyczny koncern.

Czytaj również:
ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: observer 16.04.2021r. 10:37
Gaz jest nieekoligiczny, emituje CO2. Węgiel przestaje być emitentem CO2. Kanada, USA stosują instalcje Carbon Capture typu CNT produkujące z CO2 - grafen, nano-rurki węglowe - czyli materiały technologii przyszłości. Węgiel ucieka do przodu, gaz stoi w miejscu. Po co instalować w paliwo bez przyszłości ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE