ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tychy przeprowadzą nabór wniosków o dotacje z RPO do ekoinwestycji mieszkańców
15.04.2021r. 17:28

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Nabór wniosków o dotacje do wymian źródeł ciepła przez mieszkańców Tychów, którzy planują inwestycje w 2022 r. lub do maja 2023 r., zapowiedział w czwartek tyski magistrat. Termin wynika z zapowiedzi rozstrzygnięcia przez urząd marszałkowski konkursu finansującego projekt w grudniu br.

Chodzi o dotację do wymian węglowych źródeł ciepła w należących do mieszkańców budynkach poddanych częściowej termomodernizacji. Regulamin dotyczy projektu "Wymiana źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie miasta Rybnika", przewidzianego do dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego na lata 2014-2020.

Zgodnie z informacjami tyskich samorządowców, procedura rozstrzygnięcia konkursu RPO ujmującego ich projekt nastąpi w grudniu br. Oznacza to, że umowy miasta z mieszkańcami będą mogły być podpisywane najwcześniej w I kw. 2022 r. W związku z tym dofinansowanie kierowane będzie do mieszkańców, którzy planują wymianę źródła ciepła w 2022 r., względnie do końca czerwca 2023 r.

Szacunkowa wartość projektu to ponad 5,5 mln zł. Wysokość dotacji będzie mogła wynieść do 10,4 tys. zł na budynek, w zależności od instalowanego źródła ciepła (do 80 proc. kosztów kwalifikowanych). Budynki zgłaszane do dotacji muszą spełniać lub do 15 maja 2023 r. spełnić minimalny standard efektywności energetycznej (częściowa termomodernizacja).

Dotację będzie mógł dostać każdy mieszkaniec, który spełni jednocześnie dwa warunki. Przede wszystkim posiada i zlikwiduje kocioł węglowy klasy 3 lub bezklasowy oraz zastąpi go jednym z poniższych niskoemisyjnych źródeł ciepła: przyłączeniem budynku do sieci ciepłowniczej lub kotłem gazowym (tylko w przypadku braku możliwości podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gdy podłączenie takie nie jest uzasadnione ekonomicznie), albo też kotłem na biomasę (tylko w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej i gazowej lub gdy podłączenie to nie jest uzasadnione ekonomicznie).

Wymiana musi nastąpić w budynku spełniającym zasadę minimalnego standardu efektywności energetycznej, czyli w którym do 10 lat przed rokiem złożenia wniosku (2021 r.) wykonano prace termomodernizacyjne: docieplenie stropów, podłóg na gruncie, fundamentów, stropodachów lub dachów oraz modernizację lub wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w przegrodach zewnętrznych budynków. Alternatywnie dopuszczane jest posiadanie pierwszego wpisu do dziennika budowy nie wcześniej niż 12 lat przed 2021 r.

Dotacje będą przyznawane w drodze konkursu. Termin składania wniosków przewidziano od 27 kwietnia do 28 maja br. W przypadku dużej liczby wniosków decydująca będzie kolejność zgłoszeń, do wyczerpania kwoty alokacji wynoszącej: 5 mln 527 tys. zł.
Nabór do podobnego konkursu, również opartego o środki śląskiego RPO, przygotowywał ostatnio urząd miasta w Rybniku. Także tam przewidziano dotacje do planowanych na 2022 lub 2023 r. wymian źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych poddanych częściowej termomodernizacji - z preferowanym podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania.

Rybnicki projekt z planowaną alokacją 5,3 mln zł przygotowano w procedurze pozakonkursowej, z wykorzystaniem narzędzia Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT - odpowiednik Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, jakie w województwie śląskim wykorzystywane są w centralnej części regionu), w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków.

Zgodnie z informacjami rybnickich samorządowców ich projekt dotacji RIT do wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych przewidziany był pierwotnie do realizacji w 2019 r., co pozwoliłoby mu się wpisać w terminy wynikające z uchwały antysmogowej województwa śląskiego. Także ten konkurs RIT urząd marszałkowski przewidział jednak do rozstrzygnięcia dopiero w grudniu br.

Zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową do końca 2021 r. w całym województwie śląskim należy zlikwidować niespełniające norm piece używane powyżej 10 lat.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE