ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Potrzebujemy energii jądrowej do walki ze zmianami klimatu
17.04.2021r. 18:30

William Reville
Kilka krajów Unii Europejskiej planuje wycofać energię jądrową do 2030 roku pomimo, iż ta sprawdzona technologia emituje niewiele gazów cieplarnianych lub nie emituje ich wcale.

Musimy kontrolować globalne ocieplenie, ponieważ pozostawione bez kontroli zmiany klimatu mogą zrujnować ludzką cywilizację. Znamy rozwiązanie - musimy skutecznie wyeliminować emisję do atmosfery gazów cieplarnianych (GHG) spowodowaną działalnością człowieka, głównie dwutlenku węgla (CO2), ale także metanu i innych gazów.

Czterdzieści procent emisji gazów cieplarnianych na świecie pochodzi ze spalania paliw kopalnych w celu produkcji energii elektrycznej. Możemy teraz wykorzystać odnawialne źródła energii wiatru i słońca do wytwarzania energii elektrycznej bez jednoczesnego uwalniania gazów cieplarnianych, ale takie środki nie spełniają naszych całkowitych potrzeb energetycznych i celów w zakresie redukcji emisji.

Te braki można by uzupełnić, zwiększając udział energii jądrowej, która emituje niewiele lub wcale GHG, ale nie widać entuzjazmu do skorzystania z tej opcji. W rzeczywistości, kilka krajów Unii Europejskiej planuje wycofać energię jądrową do 2030 roku.

W porozumieniu klimatycznym z Paryża z 2016 r. określono cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, tak aby ograniczyć globalne ocieplenie do mniej niż dwa stopnie powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, a najlepiej poniżej 1,5 stopnia. Jednak świat nie osiąga tych celów. Irlandia osiągnęła wyjątkowo słabe wyniki, odnotowując trzecią pod względem wielkości emisję CO2 na mieszkańca w UE w 2018 r. Jednak rząd właśnie opublikował ustawę o działaniach na rzecz klimatu, zobowiązującą kraj do osiągnięcia statusu neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Wychwytywanie węgla

Ale, jak zauważył Daniel Poneman w Scientific American, nawet gdyby wszystkie cele w zakresie emisji określone w porozumieniu paryskim zostały osiągnięte, świat nadal nie byłby w stanie utrzymać wzrostu temperatury poniżej dwóch stopni - porozumienie zakłada rozwój wielkoskalowych technologii zasysania gazów cieplarnianych z atmosfery. Energia odnawialna, technologia wychwytywania dwutlenku węgla, efektywność energetyczna i ponowne zalesianie to ważne interwencje, ale niewystarczające. Większość scenariuszy Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu (IPCC), mających na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia, wymaga od dwukrotnego do pięciokrotnego zwiększenia obecnych mocy jądrowych.

Ale czy energia jądrowa nie jest niebezpieczna? Cóż, rekord bezpieczeństwa energii jądrowej w porównaniu z tradycyjnymi sposobami wytwarzania energii elektrycznej jest bardzo uspokajający. W krajach UE w latach 1970-2005 doszło do czterech poważnych wypadków w przemyśle węglowym i 942 ofiar śmiertelnych, 64 poważnych wypadków w przemyśle naftowym oraz 1236 ofiar śmiertelnych i 20 poważnych wypadków w przemyśle LPG oraz 559 ofiar śmiertelnych. W tym samym okresie w unijnym przemyśle jądrowym nie odnotowano żadnych poważnych wypadków ani ofiar śmiertelnych.

To prawda, że rdzeń reaktora elektrowni jądrowej w Czarnobylu uległ uszkodzeniu, eksplodował na skutek wzrostu ciśnienia pary wodnej (nie był to wybuch jądrowy!) i zapalił się w 1986 roku, kiedy operatorzy naruszyli protokoły bezpieczeństwa. Zakład ten nie został zbudowany zgodnie z zachodnimi normami bezpieczeństwa, nie posiadał obudowy bezpieczeństwa, a do atmosfery uwolniło się dużo substancji promieniotwórczych, co miało poważne konsekwencje. Trzydziestu jeden pracowników zmarło w wyniku ostrego narażenia na promieniowanie i obrażeń od wybuchu w czasie wypadku. Piętnaście osób zmarło później z powodu raka tarczycy, a Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że wśród 600 000 mieszkańców najbardziej narażonych na promieniowanie może rozwinąć się 4000 śmiertelnych przypadków raka.

Jednak bezpieczeństwo eksploatacyjne nie jest już problemem w przypadku nowej generacji małych reaktorów modułowych (SMR). Zaprojektowano je tak, aby w razie niebezpieczeństwa wyłączyły się bezpiecznie i nie mogą eksplodować. Oczywiście generują odpady jądrowe, które muszą być odizolowane od środowiska przez wiele tysięcy lat. Jest to problematyczne, ale uważam, że odpady te można bezpiecznie przechowywać w głębokich składowiskach geologicznych.

Reaktory budowane fabrycznie

SMR mają rozmiar odpowiedni dla Irlandii. Są one budowane fabrycznie i instalowane na miejscu. Czas budowy to około trzech lat. Ponieważ nasze elektrownie spalające paliwa kopalne są wycofywane z eksploatacji - elektrownia Moneypoint nie będzie działać po 2025 r. - mogłyby zostać zastąpione w tych samych lokalizacjach przez SMR-y, które połączyłyby się z istniejącą infrastrukturą dystrybucji energii (słupy / kable napowietrzne itp.), zapewniając płynne przejście oraz utrzymanie zatrudnienia w lokalnych elektrowniach. Paliwo jądrowe dla SMR można byłoby kupić u zagranicznego dostawcy z państwa jądrowego, a wypalone paliwo byłoby zwracane do tego kraju w celu ponownego przetworzenia lub składowania.

Elektrownie jądrowe są bardzo wydajne, pracują nieprzerwanie przez 94 procent czasu, a nowe SMR są zaprojektowane tak, aby szybko dostosowywać wytwarzaną moc, aby uzupełnić spadki produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, gdy wiatry nie wieją, a słońce nie świeci.

Same odnawialne źródła energii nie umożliwią spełnienia celów w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych. Natomiast energia jądrowa to sprawdzona technologia, która emituje niewiele gazów cieplarnianych lub nie emituje ich wcale i generuje 10 procent globalnej energii elektrycznej.

Moim zdaniem celowe wykluczenie energii jądrowej ze strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym twierdzeniu, że zmiana klimatu stanowi zagrożenie egzystencjalne, ma tyle samo sensu, co gra w golfa z jedną ręką zawiązaną za plecami. Zdrowy rozsądek wymaga, abyśmy wdrażali więcej energii jądrowej i zachowywali istniejące reaktory jądrowe.

William Reville jest emerytowanym profesorem biochemii na UCC

Czytaj również:
Irish Time

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 16.04.2021r. 16:39
Cytat: "Kilka krajów Unii Europejskiej planuje wycofać energię jądrową do 2030 roku pomimo, iż ta sprawdzona... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 19-04-2021r. 15:53 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE