ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PERN zwiększy pojemności magazynowe w swych bazach paliw - spółka ogłosiła przetarg
16.04.2021r. 18:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
PERN ogłosił przetarg na budowę 7 zbiorników magazynowych o łącznej pojemności 224 tys. m sześc. wraz z infrastrukturą towarzyszącą w swych bazach paliw w Koluszkach, Nowej Wsi Wielkiej i Dębogórzu. Oferty w postępowaniu można składać do 17 maja - podała w piątek spółka.

Informując o przetargu PERN podkreślił, że dotyczy ono trzeciego już etapu rozbudowy baz paliw tej spółki w ramach realizowanego tam Programu Megainwestycji, którego celem jest "zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także odpowiedź na zapotrzebowanie rynku".

"Rusza postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy aż siedmiu nowych zbiorników magazynowych o łącznej pojemności 224 tys. m sześc. w trzech różnych lokalizacjach" - oznajmił w komunikacie PERN. Jak wyjaśnił, przetarg dotyczy budowy zbiorników o pojemności po 32 tys. m sześc. każdy - trzech w bazie w Koluszkach, trzech w bazie w Nowej Wsi Wielkiej oraz jednego w bazie w Dębogórzu, która jest przystosowana do odbioru dostaw z Morza Bałtyckiego realizowanych statkami. "Termin składania ofert upływa 17 maja" - zaznaczyła w informacji spółka.

Odnosząc się do planowanych inwestycji, wiceprezes PERN Mateusz Radecki zwrócił uwagę, że spółka ta "konsekwentnie wdraża w życie kolejne elementy strategii, które zwiększają bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale jednocześnie odpowiadają na realne zapotrzebowanie rynku". "Mimo pandemii inwestujemy w rozwój naszych baz zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami klientów" - podkreślił.

Wiceprezes PERN wspomniał przy tym, iż spółka kończy właśnie drugi etap rozbudowy swych baz paliwowych, łącznie o 222 tys. metrów sześc. pojemności i jednocześnie rozpoczyna kolejny. "Sprawne realizowanie projektów w czasie pandemii było i jest możliwe tylko dzięki mocnemu zaangażowaniu wszystkich stron, naszych pracowników oraz wykonawców" - oświadczył Radecki.

PERN wskazał, że "jednym z filarów" jego działalności jest składowanie oraz magazynowanie paliw i "dlatego firma stale rozwija swoją infrastrukturę magazynową". Według spółki, "szczególne znaczenie ma również ograniczenie w ostatnich latach działalności tzw. +szarej strefy+, w wyniku którego nastąpił znaczący wzrost obrotu paliwami w bazach paliw należących do PERN, a to z kolei przełożyło się na zwiększone zapotrzebowanie na pojemności magazynowe".
"Nowa infrastruktura magazynowa pozwoli także na m.in bardziej elastyczny obrót paliwami oraz przechowywanie zapasów interwencyjnych" - podkreślono w informacji PERN o przetargu, dotyczącym planowanej rozbudowy pojemności na produkty naftowe.

PERN, to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, odpowiadający m.in. za tłoczenie rurociągami ropy naftowej do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech oraz za magazynowanie w bazach na terenie kraju, zarówno surowca, jak i paliw płynnych. Spółka świadczy też usługi transportu paliw, w tym benzyny, oleju napędowego i opałowego.

Wdrożony w PERN Program Megainwestycji obejmuje m.in. realizowaną rozbudowę pojemności magazynowych na ropę naftową i paliwa, a także planowaną budowę drugiej nitki naftowego Rurociągu Pomorskiego oraz magistrali produktowej Boronów-Trzebinia.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE