ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W USA powstała farba, która może pomóc w walce z globalnym ociepleniem
17.04.2021r. 07:45

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Farba, która odbija rekordowe 98,1 proc. światła słonecznego może pomóc w walce z globalnym ociepleniem - informuje pismo "ACS Applied Materials & Interfaces".

Dostępne w handlu białe farby odbijają od 80 do 90 proc. światła słonecznego. Jednak zespołowi prof. Xiulina Ruana z Purdue University w West Lafayette w stanie Indiana udało się podnieść ten wskaźnik aż do ponad 98 proc. Jak wskazał profesor, każdy dodatkowy procent współczynnika odbicia przekłada się na 10 watów ciepła słonecznego ogrzewającego 1 m kw.

Ten sam zespół opracował wcześniej farbę zawierającą cząsteczki węglanu wapnia, która odbijała 95,5 proc. światła. 98,1 proc. udało się osiągnąć dzięki wykorzystaniu siarczanu baru, szeroko stosowanego na przykład przy produkcji kredowego papieru czy kosmetyków. Aby jak najlepiej odbijać fale o różnej długości, farba zawiera cząstki pigmentu o różnych rozmiarach w dużym stężeniu.

Zdaniem naukowców tak skutecznie odbijająca światło farba może pomóc w oszczędzaniu energii i walce ze zmianami klimatycznymi. W niektórych dużych miastach już maluje się na biało "chłodne dachy", postrzegane jako proste rozwiązanie problemów z panującą tam wyższą temperaturą. Nowy Jork pokrył ostatnio około miliona metrów kwadratowych dachów na biało, a stan Kalifornia zaktualizował przepisy budowlane, aby promować chłodne dachy.

"Gdybyś użył naszej farby do pokrycia dachu o powierzchni około 1000 stóp kwadratowych (93 m2), szacujemy, że możesz uzyskać moc chłodzenia na poziomie 10 kilowatów. To więcej niż moc centralnej klimatyzacji używanej przez większość domów" - powiedział prof. Ruan. Jak wykazały testy, pokryta taką farbą powierzchnia wypromieniowuje więcej energii cieplnej niż jej pochłania, toteż jej temperatura spada poniżej temperatury otoczenia. Energia cieplna wypromieniowywana jest poprzez atmosferę w niebo, poza Ziemię, podczas gdy klimatyzatory tylko przemieszczają ciepło z jednego miejsca na Ziemi w inne.

Zalety chłodnych dachów są nadal badane, wiadomo jednak, że mogą one zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i obniżyć temperaturę otoczenia, co ma dodatkową zaletę w postaci zmniejszenia ilości wody używanej do nawadniania w miastach.
Prof. Ruan nadal pracuje nad jeszcze lepiej odbijającymi materiałami, jednak przyznaje, że dalsze polepszanie parametrów nie jest już tak atrakcyjne - każdy kolejny krok w kierunku 100 procent jest coraz trudniejszy i kosztowniejszy, zaś możliwe do osiągnięcia korzyści nie przekroczą 19 watów na metr kwadratowy. Zespół z Purdue obliczył, że gdyby 0,5 do 1 proc. powierzchni Ziemi zostało pokryte tą białą farbą, na przykład przez pokrycie nią dachów, całkowity efekt odwróciłby dotychczasowe globalne ocieplenie. Skuteczne byłoby nawet pomalowanie skalistych nieużytków. Naukowcy chcą przeprowadzić próby z malowanymi na biało rurami doprowadzającymi wodę - powinny ją ochładzać. Mogłoby to się przydać nie tylko w Dubaju, gdzie z racji średnich temperatur potrzebne są chłodzone baseny.

Pomalowane powierzchnie będą musiały być oczyszczone z kurzu i brudu, aby zachować właściwości odblaskowe, ale zespół pracuje nad sposobami usuwania osadzających się cząstek stałych.

Trwają prace nad wdrożeniem produkcji farby - jej koszt nie powinien być wyższy niż w przypadku już istniejących. Na przeciwnym biegunie jeśli chodzi o odbijanie światła jest opracowana w roku 2015 ultraczarna farba Vantablack, pochłaniająca światło niemal całkowicie. Używa jej się na przykład do wyczerniania wnętrza teleskopów, aby wygaszać "zbędne" światło, które pogarsza jakość obrazu czy zakłóca pomiary odległych źródeł światła - oraz w instalacjach artystycznych.

Jedno z naukowych muzeów chce eksponować powierzchnię pokrytą najbielszą z białych farb obok powierzchni pomalowanej Vantablack.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE