ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wicepremier Czech: udział Rosji w rozbudowie elektrowni atomowej jest raczej wykluczony
18.04.2021r. 14:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Wicepremier, minister przemysłu i handlu Havliczek powiedział w niedzielę, że udział Rosji w budowie nowego bloku w elektrowni atomowej w Dukovanach jest mało prawdopodobny i praktycznie wykluczony. Rosyjski Rosatom może nie zostać zaproszony do udziału w przetargu.

W sobotę władze Czechy nakazały wyjazd 18 pracownikom rosyjskiej ambasady, których uznano za przedstawicieli służb specjalnych.

Wydalenie tych osób ma bezpośredni związek z wybuchem amunicji w składzie wojskowym w pobliżu Zlina w 2014 r. W wyniku tej eksplozji zginęły dwie osoby. Według mediów wybuch miał uniemożliwić dostawę broni na Ukrainę lub do formacji walczących z reżymem el-Asada w Syrii. W doprowadzenie do eksplozji byli najprawdopodobniej zaangażowani ci sami ludzie, którzy następnie usiłowali otruć rezydującego w Wielkiej Brytanii b. podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę.

Czechy mają zamiar poinformować o wynikach dotychczasowego dochodzenia sojuszników w NATO oraz w UE. W niedzielę po południu premier Babisz zapowiedział odtajnienie raportu ws. eksplozji, gdy tylko "zapozna się z nim rząd tak, aby wszyscy mogli poznać szczegóły".

W zaistniałej sytuacji konieczne będzie też zrewidowanie zasad, na jakich opiera się dotychczasowa współpraca czesko-rosyjska - sugerują komentatorzy w Czechach. Według wicepremiera Karela Havliczka jest wysoce prawdopodobne, że Rosatom nie zostanie zaproszony do przedstawienia danych związanych m.in. z bezpieczeństwem i strukturą właścicielską, co miałoby służyć wstępnemu wyłonieniu zainteresowanych partnerów do udziału w przetargu na budowę nowego bloku energetycznego w Dukovanach.
Szef resortu przemysłu i handlu zastrzegł przy tym, że decyzję w tej sprawie musi podjąć rząd. Podobne stanowisko zajął w niedzielę także wicepremier, szef MSW Jan Hamaczek.

Czeska strona przewiduje, że w przetargiem, którego wartość wynosi co najmniej 6 mld euro mogą być zainteresowani poza Rosatomem amerykański koncern Westinghouse, francuski EdF i południowokoreański KHNP. Wcześniej z zaproszenia do konkursu zostały wykluczone firmy chińskie.

Czeska opozycja starała się na tamtym etapie doprowadzić także do wyeliminowania Rosji. Na negatywny wpływ rosyjskiego uczestnictwa w inwestycji na bezpieczeństwo zwracała uwagę Służba Bezpieczeństwa i Informacji (BIS). Czeskie władze zdecydowały ostatecznie, że przetarg zostanie ogłoszony po wyborach do Izby Poselskiej, które mają odbyć się w październiku br.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cyborg 19.04.2021r. 09:28
Słusznie, po takiej akcji, jak wysadzenie w powietrze magazynów amunicji na terytorium państwa NATO nie ma podstaw,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE