ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ropa w USA na stabilnym poziomie, po skoku w ub. tygodniu o 6,4 proc.
19.04.2021r. 14:10

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ropa naftowa na giełdzie paliw w USA jest na stabilnym poziomie po skoku ceny w ub. tygodniu o 6,4 proc. - najmocniejszym od początku marca - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 63,09 USD, niżej o 0,08 proc.

Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 66,67 USD za baryłkę, niżej o 0,15 proc.

Ubiegły tydzień ropa zaliczyła ze zwyżką cen - notowania surowca miały wsparcie ze strony całej fali pozytywnych danych makro ze Stanów Zjednoczonych i Chin, spadku zapasów surowca w USA i optymistycznych prognoz zużycia paliw podanych zarówno przez OPEC jak i Międzynarodową Agencję Energii.

Od początku 2021 r. surowiec w USA zyskał prawie 30 proc. ponieważ postępy w zakresie prowadzonych szczepień na Covid-19 wpłynęły na poprawę nastrojów rynkowych graczy, ale nawroty pandemii koronawirusa w niektórych krajach na świecie nadal stanowią ryzyko dla wzrostu gospodarczego i popytu na paliwa.

"Dzisiaj ceny ropy przechodzą małą korektę. Popyt na ropę na razie okazuje się nieprzewidywalny" - ocenia Will Sungchill Yun, starszy analityk ds. rynków towarowych w VI Investment Corp.

"Nadal utrzymują się obawy dotyczące globalnego odradzania się koronawirusa" - dodaje.
Inwestorzy śledzą też postępy w rozmowach na wysokim szczeblu prowadzonych między Iranem, USA i innymi krajami w Wiedniu, które mają na celu zakończenie impasu w sprawie umowy nuklearnej.

USA chcą, aby Teheran zaczął przestrzegać zapisów umowy, Irańczycy z kolei domagają się najpierw zniesienia wszystkich sankcji.

Gdyby doszło do osiągnięcia porozumienia, spowodowałoby to zniesienie amerykańskich sankcji wobec irańskiego eksportu ropy i większe dostawy surowca z tego kraju na globalne giełdy paliw.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do poziomu 60 proc. Wcześniej szef Irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oznajmił, że Iran rozpoczął proces wzbogacania uranu do poziomu 60 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235.

Według Iranu, wysoko wzbogacony uran zostanie wyprodukowany w niewielkiej ilości. Ma to wywrzeć presję na Waszyngton, by powrócił do umowy z 2015 r., z której USA wycofały się w 2018 r.

Teheran od lat utrzymuje, że jego program nuklearny służy celom pokojowym, takim jak wytwarzanie energii i badania medyczne.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE