ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Przemysł jądrowy musi zmienić sposób komunikacji
19.04.2021r. 08:52

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Przemysł jądrowy zbyt długo odgrywał bierną rolę w debatach, które określają sposób postrzegania technologii jądrowej przez opinię publiczną, ale kryzys klimatyczny wymaga aktywnej komunikacji na temat jej wielu korzyści, powiedział Rauli Partanen, dyrektor generalny Think Atom delegatom na forum World Nuclear Fuel Cycle.

W swoim przemówieniu programowym "Selling the benefits instead of the fear - How to turn the discussion on the future of nuclear into an expansive and progressive one" (Sprzedawanie korzyści zamiast strachu - Jak zmienić dyskusję na temat przyszłości energii jądrowej w ekspansywną i postępową), Partanen powiedział, że pozytywne fakty dotyczące energii jądrowej są tracone z powodu kiepskich przekazów.

Odnosząc się do raportu opublikowanego w październiku 2018 roku przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu Narodów Zjednoczonych (IPCC), który wykazał, że duży wzrost wykorzystania energii jądrowej pomógłby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5 stopnia, Partanen powiedział, że powinno to być jasne, że cel zerowy netto do 2050 r. "wymaga wszystkiego i wszystkich na pokładzie". Dzieje się tak szczególnie, biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich 30 lat działań na rzecz klimatu obserwowano ciągły wzrost emisji. "Idziemy w złym kierunku, i to może nawet w przyspieszonym tempie" - powiedział.

Zgodnie ze średnią IPCC z czterech głównych scenariuszy, moce energii jądrowej muszą wzrosnąć od czterech do pięciu razy w porównaniu z obecnym poziomem.

"Powiedziałbym nawet, że to za mało, ponieważ połowa scenariuszy przewiduje, że globalne zużycie energii spadnie, mimo że będziemy mieć 3 miliardy ludzi więcej, a gospodarka ma się rozwijać, aby wydobyć ludzi z ubóstwa" - powiedział Partanen. "Istnieje również duże wykorzystanie biomasy, które już jest narażone na presję bioróżnorodności i fragmentacji ekosystemów, więc myślę, że powinniśmy mieć w przyszłości nawet więcej energii jądrowej. Ale jeśli będziemy trzymać się tego, co powiedział IPCC, nawet wtedy nie jestem pewien, czy przemysł jądrowy, decydenci lub ogół społeczeństwa zdają sobie sprawę ze znaczenia tego, co musi się stać z rozwojem energii jądrowej, i to po tym, jak zwiększyliśmy energię odnawialną tak bardzo, jak to tylko możliwe".

Dyskurs, a nie dane

Fakt, że energia jądrowa jest czystą energią, jest już "powszechnie znany", a więc problem nie polega na braku informacji, powiedział, ale raczej na wierze w te informacje, a następnie działaniu zgodnie z tymi przekonaniami. Aby tak się stało, dane i raporty potwierdzające fakty naukowe nie wystarczą. Powiedział, że potrzebne są również emocje i ujednolicenie wartości, które zamienią informacje w coś, co ma wartość.

"Dlaczego ludzie nie lubią atomu? Czterdzieści lat temu przemysł jądrowy pozostawił publiczną dyskusję tym, którzy byli przeciwni atomowi. Ci ludzie, grupy i organizacje powiedziały, że energia jądrowa jest niebezpieczna i nieodpowiedzialna, a co zrobił przemysł jądrowy? Odpowiedział, że poprawia bezpieczeństwo i wdraża odpowiedzialne działanie. Jeśli się nad tym zastanowić, to tylko utwierdza ludzi w pierwotnym przekonaniu, że nie jest to bezpieczne, ponieważ stale musi być robione bezpieczniejszym".

W związku z tym nie osiągnięto postępu w tworzeniu wizji przez przemysł jądrowy, a zamiast tego skupił się on na walce z przedwczesnym zamykaniem reaktorów lub ich likwidacją.

"To niezbyt inspirujące. Ilu młodych ludzi pójdzie w dziedzinę, która koncentruje się na pozbyciu się samego siebie? Niewielu. To daje opinii publicznej wyobrażenie, że przemysł jądrowy tak naprawdę nie chce uczestniczyć w walce ze zmianami klimatu".

Misja rozwoju

Przemysł jądrowy musi zacząć publicznie mówić o "misji rozwoju", aby nie tylko kontynuował dekarbonizacji sektora produkcji energii elektrycznej, ale także ciepłownictwa i procesów przemysłowych. Obejmuje to produkcję milionów ton paliw syntetycznych i czystego wodoru potrzebnych do dekarbonizacji transportu ciężkiego i lotnictwa.

Przekaz, że energia jądrowa może przyspieszyć redukcję emisji, w tym w sektorach trudnych do jej zmniejszenia, musi być szeroko rozpowszechniony, a przemysł jądrowy powinien domagać się wsparcia od decydentów i ustawodawców w celu stworzenia sprawiedliwego rynku czystej energii, na którym każdy płaci za swoje koszty zewnętrzne i w którym każdy może uczestniczyć. Na przykład finansowanie środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem powinno być neutralne pod względem technologii, umożliwiając przemysłowi jądrowemu korzystanie z dostępu do taniego finansowania, tak jak czynią to inne technologie czystej energii.

Wysoki wskaźnik budowy elektrowni jądrowych obserwowany w latach 70. i 80. XX wieku powinien zostać powtórzony w ciągu następnych 40 lat, ponieważ "nawet gdy osiągniemy zero, musimy uzyskać ujemne emisje, a to "nie nastąpi samo z siebie, będzie to wymagało dużo energii" - powiedział.

"Kluczową kwestią jest to, że jeśli przemysł jądrowy nie ma wielkiej wizji swojej roli, potencjału i znaczenia w powstrzymaniu zmian klimatu, jak może oczekiwać, że reszta z nas będzie miała dla nich taką wizję?"

Różne scenariusze raportu IPCC dotyczące wzrostu energii jądrowej znajdują odzwierciedlenie w programie Harmony Światowego Stowarzyszenia Nuklearnego (WNA) - dodaniu 1000 GWe nowych mocy jądrowych i posiadanie 25% udziału w globalnym miksie elektroenergetycznym do 2050 r.

"Mam mieszane uczucia co do Harmony - powiedział Partanen. - Jest postępowy i ambitny dla branży, zwłaszcza w kontekście braku jej ekspansji, zwłaszcza na Zachodzie. Ale nie widzę jeszcze tej ambicji przekazywanej przez same firmy energetyczne. Musi rozprzestrzenić się z World Nuclear Association na prezentacje slajdów tych przedsiębiorstw, z oświadczeniami takimi jak; "Nie możemy się doczekać podwojenia naszej floty".

Z punktu widzenia klimatu potrzebne są jeszcze większe ambicje.

"Chociaż 25% energii elektrycznej jest dobrym celem Harmony, powiedziałbym, że potrzebujemy również programu Harmony w zakresie ciepłownictwa i paliw syntetycznych", powiedział, "biorąc pod uwagę, że reaktory jądrowe, zwłaszcza zaawansowane reaktory jądrowe, są bardzo dobrze przystosowane do wytwarzania wodoru i przemysłowego ciepła procesowego w porównaniu na przykład z odnawialnymi źródłami energii, które są zmienne i wytwarzają jedynie energię elektryczną, która następnie musi zostać zamieniona na ciepło i inne materiały". Jeśli chodzi o program Harmony dla tych sektorów produkcji ciepła i paliw syntetycznych, to docelowy udział jądrowy powinien zostać zwiększony do 50%, a nawet 75% - dodał.

Zmiana zaczyna się wewnątrz

Zapytany, co należy zrobić wewnętrznie, aby branża poprawiła sposób komunikowania się na zewnątrz, powiedział: "Branża ma fenomenalną kulturę bezpieczeństwa wewnętrznego, ale kluczowym słowem jest wewnętrzna. To, co robiono do tej pory w zakresie komunikacji, to podkreślano i uzewnętrzniano społeczeństwu ciągłe doskonalenie tej kultury bezpieczeństwa. Reszta społeczeństwa nie dba o to i nie chce tego słyszeć".

Takie podejście stosowano w branży od dziesięcioleci i ono nie działa.

"Zatrudnij ludzi zajmujących się komunikacją zamiast inżynierów, aby zastanowili się, jakie są kluczowe komunikaty i jak je przekazać. Zmiana kultury komunikacji zewnętrznej musi być świadomym wysiłkiem na najwyższym szczeblu zarządzania, a następnie powinien powstać plan, jak taka zmiana może nastąpić" - powiedział. Ta zmiana kultury powinna obejmować pracowników przemysłu jądrowego, którzy byliby dumni ze swojej roli w wytwarzaniu czystej energii, kiedy rozmawiają z ludźmi poza pracą.

Sposób na zrobienie tego

Aby osiągnąć te cele, branża musi zmienić nawyk, w jaki wpadła przy przekazywaniu wiadomości, powiedział.

"To, co ja i moi koledzy robimy, to publicznie opowiadamy się za energią jądrową w kontekście poszukiwania skutecznych działań na rzecz klimatu. Nie jest to tylko pro-jądrowa, ale pro-skuteczna polityka klimatyczna, która obejmuje również energię jądrową. Kiedy coraz więcej ludzi zgadza się z tym przekazem, inni to słyszą, zwłaszcza gdy robią to 'influencerowie'. Dawanie przykładu przez nich może być cenne".

Zapytany o Billa Gatesa jako wpływowej osobie pro-jądrowej, Partanen odniósł się do nowej książki założyciela Microsoftu zatytułowanej How to Avoid a Climate Disaster.

"Widziałem krytykę, która skupiała się głównie na fakcie, że jest bardzo bogatym białym człowiekiem i dlatego niektórzy ludzie uważają za hipokryzję, że mówi o tym, jak powinniśmy dekarbonizować, kiedy bez przerwy lata samolotem w swoich sprawach. Ale on odniósł się do tego już na początku swojej książki i nie sądzę więc, że ci krytycy ją przeczytali, i że mają po prostu swoje ogólne stanowisko".

"Z pewnością jest wpływowym i myślącym liderem w niektórych kręgach, ale potrzebujemy też innych - gwiazd rocka, znanych polityków, klimatologów. Problem w tym, że nie możesz mieć jednej wiadomości dla wszystkich. Poznaj swoją publiczność".

Przesłanie musi jednak jasno określać, że bycie "anty-jądrowym" oznacza skuteczne sprzeciwianie się sprawdzonemu sposobowi łagodzenia zmian klimatu.

"To nie jest perspektywa, którą mógłby obronić ekolog" - powiedział. "Problem polega na tym, że od dziesięcioleci to ruch ekologiczny mówi, że dba o środowisko, ale do tej pory sprzeciwiał się on energii jądrowej. Każdy ma więc dziwne przekonanie, że ekolodzy powinni wiedzieć, o czym mówią, i że jeśli sprzeciwiają się atomowi, to musi być on zły. Musimy zacząć kwestionować stanowisko, że jeśli Niemcy chcą zamknąć swoje elektrownie jądrowe, to mają do tego prawo, ale oznacza to, że nie traktują oni zmian klimatycznych poważnie; traktują natomiast priorytetowo coś innego".

Unia polityczna

Zapytany, jak można zmienić nastawienie do energii jądrowej na szczeblu politycznym, powiedział, że jest to trudne, ale "kiedy zaczną się zmiany, może nastąpić to dość szybko".

W jego rodzinnej Finlandii w ciągu ostatnich pięciu lat publiczna debata na temat energii jądrowej "zmieniła się ogromnie i to w pozytywnym kierunku".

"Jednym z katalizatorów tego są zaawansowane reaktory jądrowe i małe reaktory modułowe, które stanowią nowy sposób myślenia o energii jądrowej. Może to dać ludziom drugą szansę na przemyślenie kwestii jądrowej, co może pomóc im ujrzeć obecną flotę jądrową w nowej perspektywie - powiedział.

Większość państw członkowskich UE opowiada się za energetyką jądrową - mają elektrownie jądrowe, chcą budować ich więcej lub chcą zbudować swoje pierwsze bloki jądrowe - a tylko nieliczne są temu przeciwne.

Te pro-jądrowe kraje muszą odejść od biernej komunikacji w Brukseli: "Mamy energię jądrową, nie sprzeciwiamy się jej i mamy nadzieję, że nikt nie wprowadzi dla nas zakazu energetyki jądrowej" - i zmienić ją na następujący przekaz: "Polegamy na energii jądrowej w celu dekarbonizacji dużej części naszego systemu energetycznego i musi być ona traktowana sprawiedliwie w procesie kształtowania polityki".

"Kraje antynuklearne, takie jak Austria, Niemcy i Luksemburg, nieustannie łączą się i zastraszają inne narody, które chcą mieć energetykę jądrową. Kraje pro-jądrowe w Europie powinny połączyć swoje siły i zaczęły planować, jak zharmonizować swoje przepisy i jak uniemożliwić krajom anty-nuklearnym utrudnianie wdrażania nowej lub eksploatacji istniejącej energetyki jądrowej. Utrudnianie budowy elektrowni jądrowych jest działaniem przeciwko łagodzeniu skutków zmian klimatu. My chcemy uczynić to łatwiejszym, tańszym i szybszym, nieprawdaż?"

Te same stare pytania

Partanen powiedział, że przeciwnicy energii jądrowej polegają na podsycaniu publicznego strachu przed wypadkami i promieniowaniem. Przemysł jądrowy nie tylko spędza zbyt dużo czasu na odpowiadaniu na pytania dotyczące postrzeganego niebezpieczeństwa promieniowania z elektrowni jądrowych i odpadów jądrowych, ale również zbyt aktywnie koncentruje się na tym w swoich własnych komunikatach.

"Jeśli mówiłeś tylko o bezpieczeństwie i wypadkach oraz o tym, że to się nigdy więcej nie powtórzy, to tylko o to ludzie będą Cię pytać. Drugie pytanie będzie dotyczyło odpadów, ponieważ są one omawiane przez cały czas".

Musisz znać odpowiedzi na te pytania, ale nie kieruj się nimi w swojej komunikacji. W ten sposób prowadzę swoje prezentacje dla opinii publicznej i przemysłu niejądrowego. Prezentuję przede wszystkim korzyści z wdrożenia energetyki jądrowej, a potem, jeśli ktoś zapyta o te kwestie po mojej prezentacji, bo o nich nie mówiłem to dopiero wtedy odpowiadam na nie. Nie ma szans, żeby w pokoju nie było kogoś, kto by nie zapytał: "A co z odpadami?". Zadawali sobie to pytanie przed moją prezentacją, ale ja nie chcę być tym, który umieści to na pierwszej stronie mojego wystąpienia".

Powiedział, że odpowiedzi na te pytania muszą być zawarte w kontekście zrozumiałym dla publiczności. Na przykład: "Najgorszy scenariusz" wycieku promieniowania ze składowiska Onkolo to byłaby niewielka liczba milisiwertów rocznie.

"Nikt tego nie zrozumie. Musisz to umieścić w kontekście: "Najgorszy scenariusz to podobna dawka, jaką dostajesz po zjedzeniu paczki chipsów lub kilku bananów". I użyj emocji: "Śmieszne! Tak, ale to jest prawdziwe!". Ten kontekst daje ci obraz czegoś. To łatwiejsze niż wiele zer milisiwertów, co nic nie znaczy dla osoby spoza dziedziny jądrowej".

Poparcie polityczne w Finlandii i Szwecji dla składowisk geologicznych przeznaczonych do utylizacji wypalonego paliwa jądrowego jest prawdopodobnie wynikiem pragmatyzmu.

"Kwestia odpadów jądrowych nie jest kwestią technologiczną, nie jest kwestią kosztów, nie jest kwestią zdrowia publicznego. To kwestia polityczna. To jest kwestia, z którą politycy muszą zdecydować co robić, i w Finlandii tak zrobili. Powiedzieli branży, aby szukała rozwiązania, i branża je znalazła, przetestowała, wymodelowała, a potem wymyśliła projekt Onkolo. Wtedy politycy powiedzieli: "Zróbmy to".

"W tej sprawie najtrudniejsza jest polityka. Moja teoria mówi, że w większości krajów politycy nie mają nic do zyskania będąc aktywni pro-jądrowo, a mówiąc o energii jądrowej tak naprawdę mają wiele do stracenia, ponieważ są natychmiast atakowani przez organizacje anty-jądrowe, jeśli powiedzą coś pozytywnego na jej temat. Więc jedyną zachętą polityczną jest powiedzenie o tym czegoś złego, ponieważ jest to postrzegane jako coś odpowiedzialnego.

"Wyjątkowość Szwecji i Finlandii polega na tym, że mieszkamy tak daleko na północy, że musimy być pragmatyczni, bo inaczej już dawno zamarzlibyśmy na śmierć! Jesteśmy pragmatycznym narodem, który widzi problem, decyduje się go rozwiązać, a następnie rozwiązuje go".

Zastosowania jądrowe

Wykorzystanie energii jądrowej w medycynie, do odsalania wody, w rolnictwie i eksploracji kosmosu jest "niedostatecznie wykorzystanym punktem" w dyskursie publicznym.

"Izotopy stosowane w medycynie to wiele z tych samych izotopów obecnych w energetyce jądrowej, one po prostu robią różne rzeczy, a izotopy te można wytwarzać za pomocą reaktora jądrowego. Pozwalają one diagnozować i leczyć choroby; cudownie ratując życie. Dla przedsiębiorstw, które produkują energię elektryczną nie są częścią ich działalności, więc dlaczego mieliby mówić o izotopach medycznych? Cóż, mogliby przedstawić ogólną prezentację na temat technologii jądrowej i uwzględniać inne jej zastosowania, nie tylko produkcję elektryczności".

To jeden ze sposobów, w jaki emocje i wartości mogą pokonać "ścianę tekstu i liczb".

Jeśli chodzi o nowe technologie jądrowe, takie jak małe reaktory modułowe, powiedział: "Nie sądzę, aby zbyt wielu ludzi było przeciwnych energetyce jądrowej, ponieważ uważają, że sektorowi brakuje innowacji. Bardziej chodzi o przyczyny ideologiczne, osobiste, historyczne, emocjonalne i oparte na wartościach. Nie wiem, czy możemy to naprawić, dodając więcej technologii, ponieważ nie jest to problem technologiczny; jest to problem tego, w co ludzie chcą wierzyć i co te przekonania dla nich znaczą. Jeśli ktoś boi się wycieku ze składowiska jądrowego, nie sądzę, żeby był mniej przestraszony, gdyby ktoś powiedział, że dodamy więcej betonu na wierzchu. To technologiczna poprawka dla nietechnologicznego problemu".

Ale innowacje nuklearne mogą dać niektórym ludziom możliwość "ponownego przemyślenia energii jądrowej", powiedział.

"To właśnie mi się przydarzyło. Przeczytałem książkę Toma Bleesa zatytułowaną Prescription for the Planet, w której opowiada o reaktorach IV generacji. Potem zainteresowałem się i zdałem sobie sprawę, że reaktory są fajne. Gdybym był inwestorem, interesowałyby mnie innowacje, zwłaszcza jeśli są rewolucyjne. Gdybym był studentem inżynierem, byłbym zainteresowany innowacjami. Myślę więc, że są one sposobem na przyciągnięcie do sektora zarówno inwestorów, jak i utalentowanych, inteligentnych ludzi.

"W ciągu ostatnich pięciu do dziesięciu lat było prawdziwe zainteresowanie. Kiedy to się zaczęło, ci młodzi myśliciele ekscytowali się energią jądrową, przekazują tę ekscytację, a inni są podekscytowani, ponieważ te wiadomości pochodzą z różnych miejsc".

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE