ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W 10 lat Tauron chce pozyskać ponad 12 mln ton węgla ze złoża Brzezinka
19.04.2021r. 16:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W ciągu najbliższych 10 lat spółka Tauron Wydobycie chce pozyskać ponad 12 mln ton węgla ze złoża Brzezinka - poinformował w poniedziałek Tauron. Węgiel z tego złoża, którego eksploatacja rozpoczęła się w lutym br., zasila głównie nowy blok energetyczny w Jaworznie.

Oddany do użytku jesienią ubiegłego roku blok o mocy 910 megawatów ma zużywać ponad 2 mln ton węgla kamiennego rocznie. Głównym dostawcą paliwa jest należący do spółki Tauron Wydobycie zakład górniczy Sobieski w Jaworznie, połączony z elektrownią bezpośrednią, niespełna czterokilometrową liną kolejową. Prąd z nowego bloku zasila ok. 2,5 mln odbiorców w południowej Polsce.

Jak poinformował w poniedziałek Tauron, węgiel z Sobieskiego "osiągnął najlepsze parametry jakościowe w historii kopalni" - to efekt zarówno jakości surowca w nowym złożu, jak i wzbogacania w zmodernizowanym zakładzie przeróbki mechanicznej węgla. Paliwo charakteryzuje się m.in. wyższą wartością opałową, niską zawartością chloru (poniżej 0,1 proc.) i niewielką zawartości popiołu (dla miałów poniżej 10 proc., dla sortymentów grubych i średnich do 6 proc.).
W ub. roku kopalnie Grupy Tauron wyprodukowały 4,54 mln ton węgla (rok wcześniej 3,78 mln ton), a sprzedaż tego surowca wyniosła 4,08 mln ton. W 2020 r. 56 proc. dostaw węgla do produkcji prądu i ciepła Tauron zaspokoił węglem z własnych kopalń. Pozostała część węgla pochodziła głównie z Polskiej Grupy Górniczej i Węglokoksu.

Tematy tygodnia w naszym portalu - wszystko o NABE
 • MAP rusza z procesem zmierzającym do wydzielenia aktywów węglowych z PGE, Enei i Tauronu
 • Sasin: Bez NABE rachunki za prąd rosłyby lawinowo
 • NABE może łamać unijne prawo konkurencji

 • Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  KOMENTARZE ( 1 )


  Autor: Darek 19.04.2021r. 19:23
  Proszę mnie oświecić bo z ręką na sercu przyznam, że już zaczynam się gubić w prawidłach rządzących naszą, polską... pełna treść komentarza
  ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
  Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLAND
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE