ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka: Zrobiliśmy milowy krok naprzód ws. tego, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną
21.04.2021r. 11:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Zrobiliśmy milowy krok naprzód jeśli chodzi o to, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną - powiedział w środę podczas inauguracji pierwszego dnia szczytu klimatycznego Togetair minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

"Kiedy rok temu uruchamialiśmy szczyt (Togetair - PAP), byliśmy w takim momencie, kiedy mieliśmy plany, chcieliśmy iść dalej jeśli chodzi o ograniczenie naszego wpływu na środowisko, na planetę, podnoszenie jakości życia Polaków" - powiedział Kurtyka. Jak podkreślił, z punktu widzenia ministra klimatu i środowiska zakres tematyczny konferencji jest bardzo zbieżny z aspiracjami rządu i Polski, jeśli chodzi o szeroko pojętą transformację gospodarczą i energetyczną.

"Wobec tego, co było rok temu, zrobiliśmy milowy krok naprzód jeśli chodzi o to, jak chcemy przeprowadzić transformację energetyczną" - powiedział minister. Jak wskazał, należy tak rozumieć stworzenie dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów 2 lutego - "Polityki energetycznej Polski".

"Nasze aktywa energetyczne się starzeją, one pochodzą często z lat 60-tych i 70-tych - to tradycyjna energetyka węglowa, zaniedbane często ciepłownictwo, nieefektywne energetycznie budynki, przestarzałe kotły" - wyliczał minister. Jego zdaniem mimo tego, że Polskę czekają inwestycje, to po drugiej stronie znajdują się również szanse.

"Jako kraj możemy włączyć się w wyścig technologiczny, który inspiruje wszystkie państwa globu" - podkreślił. "Jako Polska jesteśmy krajem z aspiracjami, z ambicjami. Chcemy w tym wyścigu technologicznym uczestniczyć, chcemy tworzyć nowe, wysokopłatne miejsca pracy, stąd +Polityka energetyczna+ to 300 tys. nowych miejsc pracy" - powiedział Kurtyka.
Wśród szans transformacji minister wyliczył czystsze miasta, mniej hałasu i możliwość podniesienia jakości życia w Polsce.

Kurtyka podkreślił, że w ciągu kolejnych lat Polska będzie miała do dyspozycji dwa razy więcej środków finansowych niż to było do tej pory, m.in. dzięki KPO, a transformacja energetyczna, która ma być realizowana, będzie planowana w sposób sprawiedliwy, "aby te 20 lat wykorzystać tak, by nie doprowadzić do degradacji regionów zależnych od paliw kopalnych".

Czytaj również:
Czy znasz to narzędzie?

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: ciekawy 21.04.2021r. 11:29
a tak konkretnie to na czym polega ten krok ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Antek 21.04.2021r. 14:00
No jak to na czym? "staliśmy na skraju przepaści ale zrobiliśmy wielki krok naprzód"
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: taktak 21.04.2021r. 18:27
Za tego posta masz u mnie lajka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eryk 21.04.2021r. 15:08
"Kurtyka podkreślił, że Polska będzie miała do dyspozycji dwa razy więcej środków finansowych niż to było do tej pory". Aż strach się bać, ile to Ostrołęk można wybudować i na jak długo można wydłużyć programy socjalne dla górników.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE