ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

TOGETAIR: nie ma alternatywy dla gazu jako paliwa przejściowego do wodoru
22.04.2021r. 13:37

Praktycznie nie ma alternatywy dla gazu ziemnego jako paliwa przejściowego na drodze do bezemisyjnego wytwarzania energii - oceniali w czwartek uczestnicy dyskusji o transformacji energetycznej na konferencji klimatycznej TOGETAIR.

Jak wskazał prezes Taurona Paweł Strączyński, wodór zapewne będzie paliwem docelowym w gospodarkach neutralnych klimatycznie, ale dziś w odpowiednich ilościach nie jest dostępny, a do czasu wdrożenia technologii zielonego wodoru niezbędne jest użycia gazu jako paliwa przejściowego.

Strączyński zauważył też, że jeżeli Polska miałaby być neutralna klimatycznie do roku 2050, już dziś powinna rozpocząć intensywny program inwestycji w źródła energii na gaz. Przy czym każdy rok opóźnienia decyzji o kształcie przyszłych europejskich regulacji sprawia, że koszty transformacji energetyki w Polsce rosną - zaznaczył.

Prezes Taurona tłumaczył, że aby cena energii z nowych źródeł gazowych była akceptowalna, czas ich eksploatacji musi być odpowiednio długi. Tymczasem przy celu 2050 moment skończenia ich działania jest określony. Każdy rok odwlekania decyzji powoduje albo wzrost ceny produkcji, albo lukę finansową takiej inwestycji - wskazał.

Zdaniem Strączyńskiego nie ma dziś alternatywy dla węgla innej niż gaz, a dodatkowo "jeżeli szybko nie zbudujemy boków na gaz dostosowanych do wodoru stabilność polskiego systemu będzie zagrożona". Zwłaszcza, że w jego ocenie, w projekcie jądrowym musimy być przygotowani na opóźnienia.

Jacek Jaworski z Instytutu Nafty i Gazu-PIB podkreślił z kolei, że w kwestii przesyłu wodoru Polska jest dokładnie w takiej samej sytuacji, jak inne kraje - przysposabiamy system gazowy do transportu mieszanki metanu i wodoru.

Jak wskazał, dziś dwa główne nurty to transport istniejącą siecią gazu domieszką wodoru oraz budowa autonomicznych systemów wodorowych. Zdaniem Jaworskiego trudno obecnie wskazać, która koncepcja zwycięży. Według niego możliwy jest taki scenariusz, że systemy czysto wodorowe będą rozwijać się niezależnie od istniejącej sieci, w pewnych enklawach.

Prezes Naftoserwisu Paweł Jakubowski ocenił, że w najbliższym czasie nie wybudujemy równoległej infrastruktury do przesyłu i dystrybucji wodoru i musimy myśleć o adaptowaniu istniejącej sieci do nowego paliwo.
Jakubowski przypomniał, że wodór jest paliwem "trudnym" i musimy się nauczyć bezpiecznych technologii, jednak w Polce mamy sporo różnych wynalazków, a także zdolnych inżynierów, którzy są w stanie proponować znakomite rozwiązania.

Z kolei prezes Instytutu Studiów Energetycznych Andrzej Sikora mówił, że biorąc pod uwagę zaangażowany potencjał naukowy i finansowy, szybko pojawi się nowa technologia, nowe paliwo i sposób magazynowania. Jego zdaniem to wodór będzie paliwem przejściowym na drodze do energetyki przyszłości.

Sikora podkreślił, że dziś Polska nie ma innego wyboru niż gaz jako tymczasowe paliwo. Zaznaczył jednak, że znaczna część tego gazu będzie dalej pochodzić z Rosji, ponieważ np. gaz z Norwegii stoi w długim terminie pod znakiem zapytania z powodu polityki klimatycznej tego kraju i generalnie Skandynawii.

Podczas dyskusji prezes Taurona przypomniał, że gaz będzie też paliwem w ciepłownictwie, ponieważ trudno sobie wyobrazić odejście od ciepła systemowego na rzecz systemów indywidualnych i bezemisyjnych.

W ciepłownictwie szybko można przejść z węgla na rzecz kogeneracji na gazie, która obniża emisyjność 3-krotnie - wskazał Strączyński. Jak dodał, w długoterminowej wizji zakłada się, że paliwem będzie wodór, jednak gaz to jest najbliższa przyszłość, wizja krótkoterminowa, a odbiorców ciepła interesuje jednak przede wszystkim taka właśnie perspektywa krótkoterminowa - ocenił prezes Taurona.(PAP)

href="https://www.cire.pl/branza,1,3,0,serwis-informacyjny-cire-24,paliwa.html">Najnowsze informacje, sprawdź co się teraz dzieje w tej branży

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE