ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Duda: elektrownie atomowe trzeba zbudować
22.04.2021r. 21:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Elektrownie atomowe trzeba zbudować; będą one musiały stanowić istotną część naszego miksu energetycznego - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek dziennikarzom. Zapowiedział, że w czasie szczytu klimatycznego zorganizowanego przez prezydenta USA, będzie podkreślał zasadę "sprawiedliwej transformacji".

Z inicjatywy prezydenta USA Joe Bidena w czwartek rozpoczął się dwudniowy wirtualny szczyt klimatyczny z udziałem przywódców 40 państw. Jego celem jest podkreślenie konieczności pilnych działań oraz korzyści gospodarczych wynikających z ambitniejszego podejścia do ochrony klimatu.

Do udziału w debacie prezydent Stanów Zjednoczonych zaprosił też prezydenta Dudę, który zabierze głos w piątkowej debacie

Prezydent podczas czwartkowego śniadania prasowego zorganizowanego w związku z szczytem klimatycznym, podkreślał satysfakcję z tego, że dla mocarstwa gospodarczego, jakim są Stany Zjednoczone, ochrona klimatu jest dziś tematem ważnym. Wskazywał, że do tej pory USA, podobnie jak inne potęgi gospodarcze, były wstrzemięźliwe, jeśli chodzi o wyznaczanie ambitnych celów ochrony klimatu.

Wyraził też satysfakcję, że Polska została zaproszona do grona 40 państw świata, które wezmą udział w szczycie, co zdaniem prezydenta pokazuje, że jesteśmy postrzegani jako "państwo, które w jakiś sposób organizuje życie Europy Centralnej". Przypomniał, że w ciągu ostatnich dni konsultował się z przywódcami krajów Trójmorza na temat tego, jakie mają oczekiwania wobec szczytu i pytał ich, czy chcą, by w ich imieniu przekazał na szczycie informacje o problemach regionu w kwestii ochrony klimatu.

Wskazywał, że przywódcy Trójmorza, z którymi rozmawiał, jednogłośnie podkreślali konieczność realizacji zasady "just transition" czyli "sprawiedliwej transformacji". My po prostu musimy mieć czas, aby proces przekształcenia realizować w taki sposób, by zabezpieczone były miejsca pracy - mówił prezydent.

Podkreślił, że transformacja energetyczne zgodnie z zasadą "sprawiedliwej transformacji" musi być partycypacyjna, czyli realizowana lokalnie; musi być też innowacyjna i stymulująca rozwój gospodarczy. Dodał, że w rozmowach z liderami regionu cały czas wracał temat górnictwa i konieczności zamykania kopalń.

Pytany, czy w czasie konferencji zadeklaruje w imieniu Polski jasny cel redukcyjny, odparł, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, która podjęła w tej kwestii deklarację osiągnięcia do 2050 r. neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla

"Będziemy się starali czynić wszystko, by porozumienia europejskie zrealizować. Podchodzimy do tego bardzo ambitnie, jesteśmy zdeterminowani" - oświadczył. Wskazał jednocześnie, że pociąga to za sobą ogromne koszty. Wyraził nadzieję, że przy wsparciu środkami z Funduszu Odbudowy będziemy w stanie je zrealizować.

Prezydent podkreślił, że pierwszym celem jest jednak zerowy bilans emisji, czyli zrównoważenie emisji gazów cieplarnianych przez ich pochłanianie. Wskazywał na konieczność prowadzenia "rozsądnej gospodarki leśnej, by lasów było coraz więcej".

Prezydent podkreślał, że dla niego bardzo ważną kwestią jest to, by w transformacji energetycznej naszego kraju zachować gaz jako rozwiązanie przejściowe.
Jak mówił, służą temu realizowane już inwestycje min. rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu, plan budowy kolejnego terminala gazowego w Trójmieście oraz budowa gazociągu dostarczającego gaz z Szelfu Norweskiego. Dodał, że rozwiązaniem idącym w tym kierunku jest zmiana założenia o zasilaniu budowanej w tej chwili elektrowni w Ostrołęce z pierwotnego pomysłu zasilania węgla kamiennego na gaz.

Prezydent wyraził też przekonanie, że potrzebujemy potężnych farm wiatrowych na Bałtyku, co będzie realizowane, a w tej chwili jest na etapie projektowania.

Wskazywał jednocześnie, że w naszych warunkach geograficznych źródła energii odnawialnej takie jak wiatr czy słońce nie są stabilne, a nie ma jak dotąd technologii pozwalającej magazynować energię na długo.

Według niego jedyną alternatywą są elektrownie atomowe, które trzeba będzie zbudować i które w naszym miksie energetycznym w przyszłości będą musiały stanowić istotną część. Wskazywał, że "jesteśmy na etapie porozumienie gospodarczego ze Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o współpracę w wykorzystaniu energii nuklearnej".

Prezydent podkreślił, że walka o ochronę klimatu, to także walka o budowę nowoczesnej gospodarki. Jak mówił, z tej perspektywy ocenia działania na rzecz ochrony klimatu jako "obiektywnie korzystną drogę, z której nie tylko, że nie wolno nam zejść, ale na której powinniśmy działać w sposób ofensywny".

Andrzej Duda wskazywał, że działania te muszą jednak odbywać się zgodnie z przyjęta podczas COP24 w Katowicach zasadą "just transition", czyli transformacji solidarnej i sprawiedliwej, uwzględniającej potrzeby człowieka i realne możliwości kraju. Zapowiedział, że o tej kwestii chce bardzo wyraźnie mówić w czasie szczytu klimatycznego.

Prezydent wskazywał, że Polska w ciągu ostatnich 30 lat dokonała znaczącej redukcji emisji. Jak mówił, m.in. w ramach realizacji porozumienia z Kioto ograniczyliśmy emisję o 29 proc. i proces ten cały czas trwa.

Generalne założenie jest takie, że chcemy do 2030 r. osiągnąć poziom ponad 30 proc. energii ze źródeł odnawialnych, czyli de facto trzy razy tyle, ile jest dzisiaj - mówił Andrzej Duda. Ocenił, że uwzględniając punkt wyjścia, z jakiego startujemy oraz nasze położenie geograficzne jest to założeniem bardzo ambitnym.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 16 )

KOMENTARZE ( 16 )


Autor: ww 22.04.2021r. 16:20
ile to już lat mielimy jęzorem brednie,pozamykacie elektrownie na węgiel a atomówki jak nie było tak nie będzie,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Mis 22.04.2021r. 18:05
Jeszcze rok temu mówił, że węgla mamy na 200 lat i nie da go zabić. Dzisiaj obudziliśmy się z ręką w nocniku. Przez... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 23-04-2021r. 12:05 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ENERGETYCY XXI w 23.04.2021r. 09:25
Rysuje się jasny plan zadań stojących przed energetyką Polską w okresie transformacji. Nie można dopuścić aby jakieś... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 27-04-2021r. 19:52 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: poeta 23.04.2021r. 09:27
Pomijając brak treści za to frazeologia na najwyższym poziomie: "Elektrownie atomowe trzeba zbudować; będą one... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wojtek 23.04.2021r. 19:50
Z całym szacunkiem, ale to co opowiada pan prezydent to mieszanka mądrości ludowych i komunałów, świadcząca o... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowiedź: 28-04-2021r. 15:10 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zosia 03.05.2021r. 10:23
W progrie rozwoju i odbudowy winnien być uwzględniony program
budowy EJ i likwidacji EW.
Nie ma innej drogi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Fun 03.05.2021r. 14:16
Ile elektrowni jądrowych potrzeba aby zamienić JEDEN Bełchatów? Gdzie będą zlokalizowane? Kiedy zostaną zbudowane? I... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Plan odbudowy Polski 03.05.2021r. 15:50
Plan odbudowy winien uwzgledniać przebudowę i modernizację energetyki , gazownictwa. T.j. budowę : 1. EJ , EWiatr ,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 16 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE