ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE GiEK: z energią dbamy o środowisko
22.04.2021r. 16:50

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, realizuje zadania na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego. Dobrym przykładem może być rekultywacja terenów pogórniczych. Na poprzemysłowych obszarach powstają nowe, wartościowe krajobrazy i ekosystemy, ze zróżnicowaną i bogatą fauną i florą, wśród której są także rzadkie i ginące gatunki roślin i zwierząt.

Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ma kilkudziesięcioletnie doświadczenie w rekultywacji terenów poeksploatacyjnych. Jej kopalnie od początku swojej działalności prowadzą takie działania na ogromną skalę. Dzięki innowacyjnym i efektywnym rozwiązaniom przywracają terenom pogórniczym wartości przyrodnicze oraz użytkowe. Widoczne efekty, w postaci systematycznie kształtujących się ekosystemów leśnych, potwierdzają badania prowadzone przez niezależnych ekspertów i praktyków, którzy doceniają i stawiają za wzór pracę wykonaną przez spółkę.

Jesteśmy świadomi, że nasza działalność nie jest neutralna dla środowiska naturalnego. Będąc firmą odpowiedzialną społecznie, troszczymy się o środowisko naturalne, a jako jeden z priorytetów przyjmujemy działania na rzecz przyszłości tego środowiska. Realizujemy projekty, które już dzisiaj pozwoliły na ukształtowanie się nowych obszarów leśnych i wodnych na terenach działalności naszych kompleksów górniczo-energetycznych w Bełchatowie i Turowie, w których znakomicie rozwija się i funkcjonuje świat fauny i flory - podkreśla Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Zielona wzgórza

Na terenie działalności Turoszowskiego Kompleksu Energetycznego, od końca lat 50. minionego wieku rekultywację wszystkich terenów pogórniczych prowadzi Kopalnia Turów, która przekazała do Nadleśnictwa Pieńsk oraz Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu 2400 ha, spośród zrekultywowanych już blisko 2900. Dziś zwałowiska pokrywają ponad 50-letnie drzewostany, ale także zupełnie nowe, założone w ostatnich latach uprawy.

Nie inaczej jest na poprzemysłowych terenach Kopalni Bełchatów. Tylko w tym roku kopalnia zasadzi 240 tys. sadzonek sosny zwyczajnej na 24 ha zwałowiska zewnętrznego pola Szczerców. Tereny te dołączą do już zrekultywowanych ponad 2200 ha przeobrażonych i zalesionych gruntów, z których 1500 ha przekazano Lasom Państwowym.W wyniku rekultywacji obie kopalnie posadziły już blisko 47 mln drzew i krzewów. Wraz z górzystymi terenami, tworzą one wrażenie naturalnego lasu, w którym m.in. spotkamy szarą i czarną olszę, brzozę brodawkowatą, modrzew europejski, czerwony i szypułkowy dąb, klony czy czarną i pospolitą sosnę. Rosną tam liczne rośliny zielne, a przyjazny teren stał się ostoją dla wielu gatunków zwierząt. Prowadzone przez leśników i przyrodników inwentaryzacje potwierdzają, że żyją tam m.in. sarny, dziki, lisy, piżmaki, zające, borsuki, kuny, tchórze zwyczajne, łasice i gronostaje. Pojawiają się również łosie, a także można znaleźć tropy wilka. Swoje miejsce odnalazło tu wiele gatunków ptactwa, także zaliczanego do coraz rzadszych w Polsce gatunków. Są pustułki i puszczyki, żurawie, a wiosną widywane są również czarne bociany. Z kolei para sokołów wędrownych zadomowiła się na galerii nawęglania Elektrowni Bełchatów, gdzie co roku na świat przychodzą kolejne pokolenia tego chronionego gatunku.

To wyjątkowe ptaki, które najwyraźniej świetnie się u nas czują. Nie byłoby to możliwe bez naszego odpowiedzialnego podejścia do prowadzonej działalności. Sokoły wędrowne to wrażliwy gatunek, więc tym bardziej cieszy, że wybrały sobie nasze obiekty - zaznacza prezes.

Zaangażowanie spółki i jej troska o środowisko naturalne zostało wielokrotnie zauważone oraz nagrodzone przez fachowe gremia. Wyróżnienie od Polskiej Izba Ekologii zdobyła m.in. Kopalnia Turów w kategorii "Rekultywacja terenów zdegradowanych".

Najbardziej spektakularną wizytówką proekologicznych działań PGE GiEK pozostaje Góra Kamieńsk. To najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce o wysokości 395 m n.p.m. powstało z 1354 mld m sześc. nadkładu, zdejmowanego w procesie odkrywania kolejnych warstw węgla brunatnego. Obecnie jest to jedna z atrakcji turystycznych środkowej Polski. Wyciąg narciarski, trasy piesze i rowerowe oraz ośrodek sportu i rekreacji z trasami narciarskimi, torem saneczkowym sprawiają, że Góra Kamieńsk stała się ważną atrakcją dla miłośników sportów letnich i zimowych.Zrekultywowanie zwałowiska zewnętrznego i utworzenie na nim Ośrodka Sportu i Rekreacji, przedstawione zostało przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu jako przykład dobrej praktyki w Raporcie "Odpowiedzialny biznes w Polsce".

Jeziora w przyszłości

Przeszło 4000 hektarów - taką powierzchnię może mieć łącznie lustro wody dwóch zbiorników, które powstaną na terenie eksploatowanych obecnie wyrobisk Pola Bełchatów i Pola Szczerców. Ale największe wrażenie robi ich maksymalna głębokość - wyniesie ona ok. 170 m. Oznacza to, że bełchatowskie jeziora będą głębsze od Hańczy, najgłębszego jeziora w Polsce. Zanim jednak rozpocznie się zalewanie wyrobisk, trzeba wykonać szereg prac.

Aby powstały jeziora, potrzebny jest nie tylko czas, ale także dużo pracy, bo nie wystarczy wyrobiska tak po prostu zalać wodą. Jednym z zadań jest "wypłycenie" wyrobiska i zabezpieczenie skarp. Ważnym elementem jest również wyprofilowanie zboczy zarówno w części nadwodnej, jak i podwodnej, a także ich biologiczna obudowa - wymienia Wioletta Czemiel-Grzybowska.

W ubiegłym roku Kopalnia Bełchatów zakończyła formowanie czwartego poziomu zwałowiska wewnętrznego Pola Bełchatów. Prace zostały wykonane tak, by uformowana powierzchnia mogła stanowić linię brzegową jezior, które powstaną po zakończeniu eksploatacji odkrywki.

Napełnianie zbiorników wodą realizowane będzie po 2050 r., kiedy w Polu Szczerców zakończone zostaną wszelkie roboty górnicze, mające na celu przygotowanie wyrobiska poeksploatacyjnego do zalania wodą. Poziom zwierciadła wody (jednocześnie w obu zbiornikach) ulegać będzie stopniowemu podnoszeniu i potrawa ok. 20 lat.

Transformacja Kompleksu Bełchatów

Mocnym fundamentem tych zmian jest "Koncepcja transformacji regionu Bełchatów" wypracowana przez zespół ds. sprawiedliwej transformacji w Grupie PGE. W koncepcji uwzględniono listę projektów inwestycyjnych, które mają powstać w regionie do 2030 r., podczas stopniowego wygaszania eksploatacji Kompleksu Bełchatów. W pierwszym etapie planowana jest realizacja 3 projektów farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farm fotowoltaicznych o mocy około 600 MW, magazynów energii o mocy do 300 MW, instalacji termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii o wydajności 180 tys. ton odpadów rocznie. Nakłady inwestycyjne Grupy PGE na tym etapie transformacji regionu wyniosą blisko 5 mld zł. Wśród projektów uzupełniających jest np. utworzenie centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia z Grupy PGE, czy też rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego.

Czytaj również:
PGE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE