ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MF: jeszcze w tym roku wnioski i rekomendacje dot. rynku zielonych obligacji
23.04.2021r. 14:27

Jeszcze w tym roku mają zostać przedstawione wnioski i rekomendacje dot. rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce - przekazała w piątek podczas konferencji TOGETAIR pełnomocniczka Ministra Finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego Katarzyna Szwarc.

W piątek w ostatnim dniu konferencji klimatycznej TOGETAIR prelegenci dyskutowali m.in. o finansowaniu zielonych inwestycji za pomocą zielonych obligacji.

Zielone obligacje (ang. green bonds) są dłużnym instrumentem finansowym, odróżniającym się od zwykłych obligacji celem finansowania. Środki pozyskane z ich emisji mają być przeznaczane na cele środowiskowe, tzn. minimalizację negatywnego wpływu na otoczenie i środowisko naturalne.

Pełnomocniczka Ministra Finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego Katarzyna Szwarc przypomniała, że Polska była prekursorką dot. emisji tzw. zielonych obligacji. Pod koniec 2016 roku Polska dokonała pierwszej na świecie emisja skarbowych zielonych obligacji na rynkach międzynarodowych.

Szwarc dodała, że liderem emisji zielonego długu jest Francja. Coraz więcej firm oraz samorządów jest zainteresowanych emisja zielonych obligacji.

Przedstawicielka MF przyznała, że w Polsce na razie taki instrument nie jest popularny. Zielone obligacje wyemitował jeden samorząd; dokonano także kilku emisji na runku korporacyjnym dot. m.in fotowoltaiki.

Pierwszym polskim miastem, które wyemitowało zielone obligacje, był Grudziądz. Pozyskane w ubiegłym roku w ten sposób 63 mln zł przeznaczono na inwestycje wodno-kanalizacyjne. W marcu br. władze Łodzi poinformowały, że zamierzają w ramach emisji zielonych obligacji pozyskać 50 mln zł, które mają zostać przeznaczone na budowę zbiorników retencyjnych oraz na przebudowę jednej z ulic.

Pełnomocniczka przekazała, że w tym roku powinny zostać opracowane wnioski i rekomendacje dot. rozwoju rynku zielonych obligacji w Polsce.

Poinformowała ponadto, że w drugiej połowie roku ma zostać opublikowany projekt regulacji dotyczący crowdfundingu udziałowego.
"Rzeczywiście regulacja crowdfundingu jest elementem strategii rynku kapitałowego i tutaj zgodnie z regulacjami europejskimi zobowiązaliśmy się, że w drugiej połowie roku projekt takiej regulacji w Polsce przedstawimy" - powiedziała.

Szwarc zwróciła uwagę, że crowdfunding może być pomocny przy realizacji tzw. ekologicznych inwestycji.

Uczestniczący w panelu przedstawiciele instytucji finansowych zwracali uwagę, że obecnie emisja zielonych obligacji jest droższa od tej klasycznej, ale zainteresowanie zielonymi instrumentami finansowymi jest coraz większe. Takie instrumenty trafiać też będą do indywidualnych konsumentów.

Członek zarządu BGK Radosław Kwiecień przypomniał, że jego bank będzie udzielał gwarancji przy udzielanych kredytach termomodernizacyjnych w programie "Czyste powietrze". Resort klimatu i środowiska informował, że fundusz gwarancyjny na ruszyć w połowie 2021 roku. Z Funduszu Ekologicznych Poręczeń i Gwarancji będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne, np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

Dyrektor w PKO BP Ilona Wołyniec dodała m.in., że bank hipoteczny PKO BP wystawił listy zastawne dotyczące zaciąganych kredytów na energooszczędne domy.

Z kolei prezes Banku Ochrony Środowiska Wojciech Hann poinformował, że liczy na to, że w drugiej połowie 2021 roku wraz z NFOŚiGW zostanie przedstawiony program dot. elektromobilności. Przypomniał, że BOŚ będzie też jednym z banków udzielających kredytów termomodernizacyjnych w "Czystym powietrzu".

W trakcie dyskusji przedstawiciel BGK sugerował, że jednym z elementów fiskalnych, który mógłby wspomóc w rozpowszechnieniu zielonych obligacji w Polsce mogłoby być zwolnienie z podatku bankowego dla instytucji oferujących takie rozwiązania.

NABE - temat tygodnia w naszym portalu
 • MAP rusza z procesem zmierzającym do wydzielenia aktywów węglowych z PGE, Enei i Tauronu
 • Sasin: Bez NABE rachunki za prąd rosłyby lawinowo
 • NABE może łamać unijne prawo konkurencji

 • Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

  WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

  DODAJ KOMENTARZ
  Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

  Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
  Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

  Podpis:


  Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


  PARTNERZY
  PGNiG TERMIKA
  systemy informatyczne
  Clyde Bergemann Polska
  PAK SERWIS Sp. z o.o.
  GAZ STORAGE POLANDp
  GAZ-SYSTEM S.A.
  Veolia
  PKN Orlen SA
  TGE
  Savangard
  Audax
  Enotec
  Gazterm
  Tauron
  DISE
  BiznesAlert
  Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
  Energy Market Observer
  Innsoft  cire
  ©2002-2021
  mobilne cire
  IT BCE