ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Czy płacicie podatki podwójnie (i przed terminem), a może w ogóle nie składacie deklaracji? (a propos komentarzy polskich celów klimatycznych)
24.04.2021r. 19:49

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Podatki wszyscy płacą dokładnie i w wymaganym terminie. Raczej nie ma kogoś kto płaci przed (szczególnie jeśli płaci dużo) - wszyscy czekają do ostatniego dnia (bo najbardziej ekonomicznie dla rodziny). Raczej nie ma kogoś kto z kolei nie składa w ogóle zeznania podatkowego (i nie płaci), bo konsekwencje są bardzo negatywne (absolutnie nie do zaakceptowania jeśli chce się dalej mieszkać i żyć w danym kraju). Takie strategie są oczywiste dla nas wszystkich (szczególnie w kwietniu).

Dlaczego więc mamy działać inaczej w polityce klimatycznej? Patrząc na komentarze polskiej strategii energetycznej - stanowiska ekstremalne zagłuszają realistyczną linię środka. Po każdej z wypowiedzi (szczyt klimatyczny Biden) lub kolejnej iteracji programów strategicznych - zawsze mamy to samo.

Komentarze z jednej strony jedna - tej zielonej - "dlaczego nie wcześniej"?Dlaczego nie koniec węgla w 2030, dlaczego nie bardziej ambitnie, dlaczego nie tylko OZE i czemu nie w lepszy sposób ratować klimat?

Pytanie więc - czemu mamy płacić więcej niż potrzeba? "Wzorzec metra" europejskiej polityki klimatycznej - Niemcy zawarli porozumienie narodowe w 2019 roku (sygnatariuszem był także Greenpeace, proszę spojrzeć na stronę Greenpeace Niemcy) - gdzie pojawiła się zgoda na koniec energetyki węglowej do roku 2038. Cały czas prowadzony jest więc konsekwentny proces wycofywania energetyki węglowej, ale i utrzymywania według planu elektrowni na węgiel brunatny, dalej ciągle utrzymywana jest duża rola gazu i zabezpieczenie Nordstream II - jako projektu biznesowego. Oczywiście niezadowoleni są wszyscy i zieloni (że kompromis bolesny i tak naprawdę to niedobre porozumienie ale jest) jak i przemysł (co chwilę sygnały, że tracimy konkurencyjność w niektórych obszarach), jak i stara energetyka (wymagania rekompensat) - ale całość konsekwentna i zmierza jak w dobrych planach do tzw. "brzegu". Nikt nie jest zadowolony, bo każdy musi coś poświęcić, wybierana jest sumarycznie zawsze najbardziej ekonomiczna i najbardziej opłacalna dla kraju droga.

A może inaczej. Zaprzeczyć i niech zostanie jak było. Pytanie - czy jest opcja, że możemy nie płacić w ogóle? Koncepcja "wyjścia z europejskiej polityki klimatycznej" - kusząca (krótkoterminowo), ale w konsekwencji prowadząca do całkowitej eliminacji z europejskiej polityki i za chwilę zwiastująca także koniec krajowego przemysłu eksportowego (brak zeroemisyjnej energii dla produktów i za duży ślad węglowy). Nie ma chyba obecnie kraju na świecie, który otwarcie zaprzeczałby konieczności ochrony klimatu - a sama polityka klimatyczna UE (i teraz USA) nie jest jedynie "polityką klimatyczną", a twardym wyścigiem technologicznym, w którym albo można próbować się ścigać albo zostać na trybunach z nieważnym biletem.

Niestety polska dyskusja energetyczna zdominowana jest przez ekstremalne skrzydła i chwytliwe koncepcje. Łatwo jest wybrać jeden element z układanki i przy okazji nie rozwalić całego obrazka. Czy całość zmian jest w ogóle przyjemna dla Polski - na pewno nie i wręcz tragiczna z biznesowego punktu widzenia, ale .... zawsze może być jeszcze gorzej albo można zapłacić podwójnie (ale za to można nabić jakieś punkty polityczne i lobbingowe).

Dlatego warto zadać sobie pytanie - co TY zrobiłeś dla polskiej energetyki i gospodarki i przy okazji końca kwietnia - pomyśleć jaką mamy własną strategię dla swoich PIT-ów .

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: algas 25.04.2021r. 10:29
P.Profesorze - dla Solidarności Ziobro to za słabe argumenty!ps.podatki już dawno rozliczyłem ponieważ wobec sporych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Socyal 25.04.2021r. 21:04
Łatwo gadać z pozycji osoby o wysokich zarobkach. Obecnie najtańsza technologia produkcji ciepła jest obłożona... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 26.04.2021r. 11:19
Pełna racja kolego "Socyal". Najbardziej namacalnym skutkiem "katastrofy klimatycznej" jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jax 26.04.2021r. 16:04
Wszystko to kwestia wiary. Tak samo jak wiara w lody Friza. Ot cała psychologia zbawicieli świata, którzy obniżą... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE