ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pływające elektrownie jądrowe Putina mogą kiedyś wytwarzać wodór
26.04.2021r. 13:14

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Wodór ma być ropą naftową XXI wieku, a giganci energetyki na całym świecie pracują nad rozwojem jego produkcji. Rosyjski Rosatom chciałby wytwarzać go na pływających elektrowniach jądrowych.

Kommiersant ustalił, że Rosatom mógłby wyprodukować do 100 tysięcy ton wodoru rocznie poprzez instalację pływających reaktorów jądrowych u brzegów Sachalina. Musiałby wtedy wydać do 200 mld rubli na moc 450-550 MW. Ministerstwo gospodarki Rosji chciałoby aby ta wyspa stała się doliną wodorową ze specjalnym reżimem podatkowym.

Rosatom Overseas zajmujący się promocją atomu z Rosji za granicą oraz francuska firma Air Liquider chcą wytwarzać 30-100 tysięcy ton wodoru rocznie. Podpisały w tej sprawie memorandum z władzami samorządowymi wyspy w nadziei, że nowe paliwo mogłoby kiedyś docierać do Japonii. Do produkcji mogłyby posłużyć pływające reaktory projektu (MPEB) 20870 o mocy 100 MW każdy. Szacunki wskazują na koszt takiego rozwiązania o mocy do 550 MW w wysokości do 200 mld rubli, ale Atomenergomasz ma już pracować nad tańszym reaktorem pływającym.

Specjalny reżim podatkowy sachalińskiej doliny wodorowej ma uwzględniać strefy bezcłowe i rabaty taryfowe w odniesieniu do energii jądrowej wytwarzanej na wyspie.
- Potrzebujemy nowego, bardziej całościowego podejścia do rozwoju energetyki, w tym poprzez nowe rozwiązania z zakresu wytwarzania energii jądrowej w kontekście wodoru i magazynowania energii - apelował prezydent Władimir Putin na posiedzeniu Rady Federacji 21 kwietnia. Atom ma przewagę nad gazem, który także mógłby posłużyć do wytwarzania metanu, bo jest zeroemisyjny. Rosja i Niemcy już rozmawiają o imporcie wodoru rosyjskiego. Gazprom proponuje w tym celu wykorzystanie gazociągu Nord Stream 2. Niemcom zależy jednak na zeroemisyjnym procesie wytwarzania tego paliwa.

Źródło: biznesalert.pl

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

CIRE poleca
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE