ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

ArcelorMittal Poland wyburzył olbrzymi komin nieczynnej spiekalni w krakowskiej hucie
26.04.2021r. 04:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Z krajobrazu Nowej Huty zniknął na zawsze ponad 80-metrowy komin dawnej spiekalni, czyli zakładu, w którym produkowany był spiek dla wielkich pieców. Do wyburzenia kolosa użyto 33 kilogramy materiałów wybuchowych, a podczas prac rozbiórkowych powstało blisko 2 200 ton gruzu, czyli tyle, ile zmieściłoby się na 110 ciężarówkach! Spiekalnia była nieczynna już od prawie dekady, dlatego ArcelorMittal Poland zdecydował się usunąć nieużywane budynki, w tym także komin.

Operacja wyburzania komina, którego obwód w najszerszym miejscu wynosi 32,5 metra, to jeden z etapów procesu likwidacji infrastruktury dawnej spiekalni trwale wyłączonej z użytku w 2012 roku. "Gruba Berta", bo tak pieszczotliwie hutnicy nazywali duży komin krakowskiej spiekalni, została wyburzona po pół wieku istnienia. Przy pracach rozbiórkowych wielkiego komina pracowało 15 osób ze specjalistycznej ekipy zajmującej się demontażami. Na miejscu działały również cztery koparki, z czego największa ważyła 50 ton.

Prace rozbiórkowe w spiekalni, które rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku potrwają do 2023 r. Zanim jednak do nich przystąpiono, trzeba było przygotować teren, ogrodzić go i zabezpieczyć. Nad bezpieczeństwem całego procesu czuwały zespoły BHP wykonawcy i ArcelorMittal Poland.

Złom się nie zmarnuje, czyli metale do recyklingu

- Podjęliśmy decyzję o wyburzeniu komina i całej infrastruktury spiekalni w ramach naszych działań polegających na porządkowaniu nieużywanych nieruchomości. Cały zakład zajmował 30 hektarów terenu przy ul. Igołomskiej. Składał się ze 108 budynków, 115 przenośników taśmowych, 4 elektrofiltrów i 5 mostów przeładunkowych. Odzyskaliśmy dzięki temu olbrzymią nieużywaną powierzchnię, którą będzie można wykorzystać w inny sposób, gdy będzie taka potrzeba - podkreśla Sanjay Samaddar, prezes i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Z komina i innych urządzeń dawnej spiekalni, zwanej także aglomerownią, odzyskiwany jest również złom, który w ramach recyklingu zostanie ponownie użyty w dąbrowskiej hucie - trafi do konwertorów i posłuży do produkcji stali. - Ze wszystkich urządzeń dawnej spiekalni planujemy odzyskać ok. 60 000 ton złomu, a gruz, który powstał w czasie wyburzeń zostanie zutylizowany przez profesjonalną firmę - mówi Monika Mazurek, kierownik projektu demontażu spiekalni w Krakowie.

W krakowskiej hucie działały kiedyś dwie aglomerownie. Pierwsza z dwóch spiekalni rozpoczęła pracę w 1954 r. i została wyłączona na przełomie lat 1990/91. Ta druga - uruchomiona w grudniu 1966 roku, na pięć dni przed pierwszym spustem surówki z wielkiego pieca nr 5 - przestała pracować w czerwcu 2012 r.

Czy wiesz, że...
  • Komin spiekalni był wysoki na 80 metrów - to prawie 6 razy tyle, co wysokość kopca Wandy w Nowej Hucie.
  • Dzięki rozbiórce całej spiekalni uda się odzyskać ok. 60 000 ton złomu - to tyle ile ważyłoby ponad 8,5 tys. figur Lenina, takich, jak ta, która stała w Alei Róż.
  • Podczas wyburzenia komina powstało blisko 2 200 ton gruzu, czyli tyle, ile zmieściłoby się na 110 ciężarówkach.


Czytaj również:
ArcelorMittal Poland

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE