ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Tomasz Urynowicz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji wielkim wyzwaniem dla Małopolski
26.04.2021r. 17:59

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
O lokalnych uchwałach antysmogowych i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mówił w porannej rozmowie z redaktorem Jackiem Bańką w Radiu Kraków wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz.

Już dziewięć samorządów chce przyjąć lokalne prawo antysmogowe. To Skawina, Zabierzów, Krzeszowice, Rabka-Zdrój oraz miasta Tarnów i Oświęcim, do których chcą dołączyć Niepołomice, Czarny Dunajec i Nowy Targ. Dzięki temu uzyskają one preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.

Pracujemy intensywnie. Niepołomice to wielka niespodzianka. Ważne jest, żeby uchwały były jednolite, żeby to było zgodne z uchwałą antysmogową w Małopolsce. Zakaz palenia węglem i drewnem powinien być wszędzie taki sam. Wiem też, że Nowy Targ i Czarny Dunajec rozważają strefowe uchwały, na danym obszarze, nie w całej gminie. Oba samorządy przygotowują mapę, gdzie uchwała by miała obowiązywać - powiedział wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Jak zapowiedział w porannym programie Radia Kraków Tomasz Urynowicz, pierwszych sześć gmin przyjmie uchwałę w terminie, a będzie to najprawdopodobniej już w sierpniu tego roku. W rozmowie z redaktorem Jackiem Bańką wicemarszałek Tomasz Urynowicz odniósł się także do prowadzonych konsultacji dotyczących zakazu używania paliw stałych w gminach Metropolii Krakowskiej - Skawina i Zabierzów.

Trzeba wskazać Skawinę, która chce przyjąć uchwałę antysmogową jeszcze szybciej, niż my to sugerujemy. Oni już od dwóch lat są zdecydowani. Chcieliśmy najpierw przyjąć Program Ochrony Powietrza dla Małopolski. Tam zapisaliśmy pomoc finansową, organizacyjną dla samorządów. Mam nadzieję, że gminy, które teraz dołączają, chcą przyjąć uchwałę zgodnie z prawem, nie działać tylko medialnie. Mam nadzieję, że niedługo wypracujemy jednolitą, zgodną z prawem uchwałę. Wiemy, że nie tylko sejmik rozstrzyga sprawę. Spodziewamy się długich batalii sądowych - dodał wicemarszałek Urynowicz.

W trakcie rozmowy był także czas na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Wicemarszałek wskazał, że to wielkie wyzwanie na najbliższe miesiące nie tylko dla samorządu województwa małopolskiego, ale także kraju.

W tym momencie Małopolska złożyła założenia w ministerstwie rozwoju regionalnego i ministerstwie klimatu. Do końca czerwca mamy przyjąć regionalny plan transformacji. Ma wtedy też powstać krajowy plan. Najbliższe miesiące to wielka praca programowa nad założeniami do regionalnej transformacji. To wielkie wyzwanie. Pracujemy z samorządami, firmami energetycznymi, podmiotami społecznymi. Wiele projektów do nas wpływa. Projektów w banku mamy na kwotę około 4 miliardów złotych. Część z nich została przekazana do prac z ekspertami. To projekty na blisko miliard złotych. To nie zamyka drogi dla innych projektów. Czekamy na zamknięcie negocjacji i kwestii związanych z mechanizmami finansowymi - mówił wicemarszałek.

Cała rozmowa wicemarszałka Tomasza Urynowicza dostępna jest pod tym linkiem na stronie Radia Kraków

Biuro prasowe UMWM

ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE