ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Dyskutowanie wariantów zaangażowania NBP w atom w Polsce jest obecnie przedwczesne
27.04.2021r. 11:20

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Dyskutowanie konkretnych wariantów zaangażowania NBP w budowę elektrowni atomowej w Polsce byłoby na obecnym etapie przedwczesne - informuje Biuro Prasowe NBP. Bank centralny będzie wspierał dążenia do zapewnienia niezależności energetycznej Polski, o ile będą one zgodne z prawem i pozwolą realizować nadrzędny cel NBP, czyli stabilność cen.

"Zgodnie z art. 3. Par. 1 ustawy o Narodowym Banku Polskim, +podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP+. Z powyższego wynika, że NBP może w ramach swojego mandatu podejmować działania wspomagające programy realizowane przez rząd, w tym mające na celu zapewnienie niezależności energetycznej Polski. Osiągnięcie niezależności energetycznej i zmiana miksu energetycznego zapewniałaby wyższy potencjalny wzrost polskiej gospodarki, a zatem wspierałoby także wartość pieniądza" - napisano w odpowiedzi na pytanie PAP Biznes.

"Dlatego intencją NBP jest wspieranie takich działań, oczywiście pod warunkiem, że działania takie będą zgodne z prawem europejskim i polskim oraz nie będą kolidować z realizacją nadrzędnego celu NBP, jakim jest stabilność cen. Sposób zaangażowania NBP zależy od konkretnych wariantów i rozwiązań, które na tym etapie nie są znane, dlatego też dyskutowanie konkretnych wariantów zaangażowania NBP byłoby na obecnym etapie przedwczesne" - dodano.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na początku kwietnia, że udział NBP w transformacji energetycznej Polski, w tym w budowie elektrowni atomowej będzie "bardzo, bardzo ważny, może nawet fundamentalny".

Glapiński poinformował także, że gdyby rząd wyemitował zielone obligacje, przeznaczone na finansowanie ekologicznych inwestycji, to "oczywiście rola NBP też by się pojawiła".

"Jesteśmy zobowiązani, żeby ten rynek obligacji odpowiednio regulować i tworzyć warunki stabilności. Wtedy też nasza rola byłaby zasadnicza, tak jak przy finansowaniu kolejnych Tarcz uruchamianych przez rząd. (...) Podobnie, gdyby pojawiły się zielone obligacje na wielką skalę" - dodał.

Do kwestii zaangażowania NBP w finansowanie atomu w Polsce odniósł się ostatnio również prezydent Andrzej Duda.

Zapytany w ubiegłym tygodniu o to, czy dobrym pomysłem jest, by NBP włączył się w budowę polskiej elektrowni atomowej, Duda powiedział: "NBP jest tym podmiotem, który co roku właściwie wypracowuje zyski w ostatnim czasie, i czy to przez przekazanie zysków, oczywiście, jeżeli będą odpowiednie ku temu uregulowania ustawowe, czy poprzez rożnego rodzaju inne instrumenty, które NBP ma w swojej dyspozycji, czy też może mieć w swoje dyspozycji, bo proszę pamiętać, że to jest zawsze kwestia regulacji jaka zostanie stworzona. Oczywiście, że (NBP - PAP) mógłby się włączyć w takie działania, które mają z punktu widzenia państwowego charakter strategiczny".

Po raz pierwszy o możliwości zaangażowania NBP w budowę polskiego atomu powiedział w połowie marca Glapiński, informując, że przy pomocy NBP Polska zapewni infrastrukturę finansową dla 51 proc. funduszy koniecznych do budowy pierwszej krajowej elektrowni atomowej.

W październiku 2020 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Celem programu jest budowa oraz oddanie do eksploatacji elektrowni jądrowych. Zaktualizowany PPEJ zakłada budowę 6 reaktorów jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: TTt 29.04.2021r. 11:53
moze skladowisko odpadow /wypalonego paliwa w Forcie ORION z Zegrzu ??
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE