ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Veolia Energia Poznań bliżej budowy gazowej elektrociepłowni w Poznaniu
27.04.2021r. 14:30

Veolia Energia Poznań otrzymała decyzję środowiskową dla budowy bloków gazowych o łącznej mocy 320 MWt i do 200 MWe na terenie elektrociepłowni Karolin. Jak podkreśla spółka, będzie to krok w kierunku całkowitej eliminacji węgla z produkcji ciepła w Poznaniu.

Zgodnie z planami Veolii, budowa nowych bloków gazowych ma się zakończyć w 2025 r., a pierwsze ciepło z nich trafi do odbiorców w Poznaniu w sezonie grzewczym 2026/2027.

Jak podkreśliła spółka, gaz jest jedynym sprawdzonym paliwem mogącym zastąpić węgiel przy produkcji ciepła dla mieszkańców tak dużego miasta, jakim jest Poznań.

Według szacunków Veolii, nowe bloki gazowe pozwolą na ograniczenie zużycia węgla o 400 tys. ton rocznie, emisji pyłów o połowę, a dwutlenku siarki i tlenków azotu o trzy czwarte, przy braku odpadów ze spalania i wysokiej sprawności. Po uruchomieniu nowych źródeł gazowych, wyłączone zostaną bowiem dwa najstarsze bloki węglowe.

"Traktujemy tę inwestycję nie tylko jako jeden z kluczowych elementów procesu dekarbonizacji w Poznaniu, ale także jako ważny wkład w transformację energetyczną w wymiarze krajowym" - oświadczyła prezes i dyrektor generalny Veolii Energii Poznań Dalida Gepfert.

Jak dodała, budowa bloków gazowych jest milowym krokiem na drodze transformacji energetycznej. "Veolia Energia Poznań będzie sukcesywnie zmniejszać udział węgla w procesie produkcji ciepła i energii elektrycznej aż do jego całkowitego wyeliminowania do roku 2030" - podkreśliła prezes.
Veolia Energia Poznań jest dostawcą ciepła systemowego dla Poznania, okolicznych gmin oraz 28 innych miejscowości w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim.

Jak zaznaczyła prezes Gepfert, strategia Veolii zakłada całkowite odejście od węgla do 2030 r. "W Poznaniu już w 2026 r. dzięki nowym blokom gazowym, wykorzystaniu biomasy i ciepła z ITPOK (spalarnia odpadów) zmniejszymy udział węgla w naszym miksie paliwowym do 25 proc. " - dodała.

W ocenie wiceprezesa ds. technicznych Jana Pica, ciepło systemowe ma odegrać bardzo ważną rolę w transformacji energetycznej kraju, ale koszty inwestycji nie mogą przełożyć się na odbiorców, co mogłoby doprowadzić do pogłębiania się zjawiska wykluczenia energetycznego - szczególnie widocznego w małych miastach. "Dlatego prowadzimy naszą transformację w sposób odpowiedzialny, uzasadniony ekonomicznie i środowiskowo" - podkreślił Pic.

Veolia Energia Poznań, oprócz klasycznych źródeł ciepła, ma m.in. instalację odzysku ciepła w fabryce VW, instalację odzysku energii ze ścieków w Szlachęcinie oraz buduje jeden z największych w Polsce akumulatorów ciepła.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE