ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Komisja Europejska: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji tylko dla najlepiej przygotowanych
28.04.2021r. 20:16

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
26 kwietnia 2021 odbyło się kolejne spotkanie Platformy Sprawiedliwej Transformacji dla regionów węglowych na poziomie Komisji Europejskiej. Po raz kolejny, z powodu pandemii covid-19, odbyło się ono online. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele obszaru turoszowskiego, który szczególnie intensywnie stara się o objęcie unijnym Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, na czele z Agnieszką Spirydowicz z Klastra Zgorzeleckiego oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska i Komitetu Sprawiedliwej Transformacji Turowa. Komisję Europejską reprezentowały panie komisarz Elisa Ferreira i Kadri Simson z DG Regio oraz dyrektor Nicola De Michelis.

Komisarz Unii Europejskiej ds. Spójności i Reform, Elisa Ferreira prowadziła pierwszą i najważniejszą sesję, podczas której jasno zadeklarowała, że Fundusz Sprawiedliwej Transformacji jest skierowany dla regionów, gdzie transformacja jest natychmiastowa i gdzie występuje duża emisja dwutlenku węgla, której redukcja wpływa istotnie na warunki zatrudnienia. Przedstawicielka DG Regio podkreśliła, że w Unii Europejskiej jest aż 100 takich miejsc i fundusze rozdysponowane dla wszystkich byłyby niewielkie. W związku z tym, Komisja postanowiła przeprowadzić projekty pilotażowe, w regionach najbardziej dotkniętych przez transformację, poprzez ulokowanie w nich jak największych środków.

Słowa te wydaje się potwierdzać sytuacja dwóch polskich regionów, od lat związanych z wydobyciem węgla brunatnego - powiatów konińskiego i zgorzeleckiego. Mając podobną historię i uwarunkowania, obecnie są podmiotami o całkowicie odmiennych planach działań. W przypadku Konina, nadzieje na środki unijne w celu przeprowadzenia transformacji są wysoce uzasadnione, a decyzje o wygaszaniu kompleksu kopalni i Zespołu Elektrowni Pątnów - Adamów - Konin już zapadły, terminy jasno zostały wskazane. Natomiast, jeżeli chodzi o Turów, mimo starań lokalnej społeczności i samorządów, wspartych ostatnio również przez władze wojewódzkie, wizja transformacji energetycznej objętej FST, coraz bardziej się oddala. W odróżnieniu od władz ZE PAK, władze PGE, nie są w stanie przedstawić jasnych deklaracji planu na nieodległe w czasie zamknięcie kombinatu.

Komisarz Ferreira, kończąc sesję poniedziałkową, zaproponowała, żeby kraje członkowskie zaczęły zastanawiać się z jakich innych środków skorzystać, aby przeprowadzać transformację. Wskazała, że powinny to być środki krajowe, ale także unijne, pochodzące z funduszu spójności oraz planów odbudowy. Sesja potrwa do czwartku i będzie dotyczyć całego wachlarza tematyki związanej ze sprawiedliwą transformacją.

Platforma Sprawiedliwej Transformacji, w ramach której trwa dyskusja m.in. o polskich regionach węglowych, jest bardzo ważnym elementem całego mechanizmu Komisji Europejskiej, który ma pomóc krajom i regionom UE w uzyskaniu wsparcia udzielanego w ramach sprawiedliwej transformacji. Platforma będzie narzędziem kompleksowego dostępu do wsparcia i wiedzy w dziedzinie sprawiedliwej transformacji. Na platformie dostępne będą wszystkie dane i informacje potrzebne organom publicznym i beneficjentom, w tym na temat możliwości finansowania, aktualizacji przepisów oraz inicjatyw sektorowych. Przedstawiciele Komitetu Transformacji Regionu Turoszowskiego oraz zgorzeleckiego ZKlastra, na bieżąco uczestniczą w pracach Platformy.

źródło: www.zgorzelec.info

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE