ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceminister klimatu: Polityka energetyczna Polski to kompas dla gospodarki
28.04.2021r. 12:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Polityka energetyczna Polski to kompas dla naszej gospodarki, budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza i zapewnienie sprawiedliwej transformacji - mówił podczas EuroPOWER wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Podczas środowej dyskusji w ramach panelu "Nowy Polski Ład jako mechanizm adaptacji i absorpcji europejskiej strategii transformacji New Green Deal" wiceminister powiedział, że "polityka energetyczna to kompas dla naszej gospodarki, to budowa nowego, zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza i zapewnienie sprawiedliwej transformacji".

Według niego rząd planując swoje działania powinien "mieć z tyłu głowy to, żeby wspierać rozwój polskich firm, stworzyć odpowiednie warunki, wspierać produkcję komponentów, których potrzebujemy do dekarbonizacji i wspierać ten proces przez popyt" - np. tworząc programy wsparcia na zakup taboru niskoemisyjnego w miastach.

Wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Bartłomiej Pawlak ocenił, że "Nowy Polski Ład" to "największa szansa, jaka stała przed polską energetyką w ciągu ostatnich 30 lat pod względem środków". Podkreślił, że dla Polski istotne jest, na ile skorzysta z procesów transformacji gospodarczej i energetycznej budując swoje własne zasoby. "Istotne jest, żeby wyszukiwać i wspierać polskie firmy, które tworzą swoją własną wartość, swój własny pomysł na biznes, rozwiązania i patenty, zarówno w zakresie produktów, jak i usług. Dzisiaj stoi przed nimi ogromna szansa wielkiego skoku i wyjścia poza dzisiejszą skalę działalności" - powiedział wiceprezes PFR.

Dyrektor generalny Europejskiego Banku Inwestycyjnego Mikołaj Dowgielewicz dodał, że kluczowe jest, aby pamiętać, że Polska może stać się jednym z największych beneficjentów zielonej rewolucji. Jak przypomniał, "w latach 90-tych Polska była w stanie wyjść z bardzo poważnego kryzysu gospodarczego i dokonała też w wielu obszarach skoku, który nadal jest widoczny w wielu statystykach".

"Polska jest na drugim miejscu po Chinach, jeśli chodzi o rozwój PKB w skali ostatnich 30 lat" - powiedział Dowgielewicz. W jego opinii podstawą zdrowej gospodarki w dłuższej perspektywie będzie sektor prywatny, który będzie dawał zatrudnienie. "Musimy tę szansę, którą daje nam Fundusz Odbudowy, wykorzystać w celu odbudowy takiej gospodarki" - stwierdził.
Najważniejsza jest "efektywna kontrybucja do procesu transformacji energetycznej, a nie budowanie potęgi" - mówił z kolei dyrektor wykonawczy ds. zarządzania finansami w PKN Orlen Michał Perlik.

Jego zdaniem "to, co jest bardzo ważne, to zwiększenie niezależności energetycznej kraju". Perlik zaznaczył, że środki unijne to istotny komponent, ale jednocześnie nie mogą one być jedynym źródłem finansowania projektów w ramach transformacji. "Myślę, że Orlen i podobne firmy będą odgrywały bardzo istotną rolę w tym procesie" - powiedział. Jak zaznaczył, dużym wyzwaniem jest przedstawienie projektów, w ramach których te środki mogłyby zostać zagospodarowane, jednak "Orlen ma projekty inwestycyjne - w zero- i niskoemisyjne środki wytwarzania; realizujemy jedną z większych inwestycji - morskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku, rozwijamy też projekty gazowe i OZE-owe" - powiedział.

Zgodnie z zapowiedzią Nowy Ład ma się składać z następujących obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu
Polecamy, warto zamówić

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE