ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Koniec aut spalinowych? Wielkie koncerny lobbują w Unii Europejskiej
29.04.2021r. 21:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Sprzedaż aut spalinowych może zostać zakazana w Unii Europejskiej już za 14 lat. Lobbuje za tym aż 27 wielkich korporacji.

27 międzynarodowych koncernów zwróciło się w otwartym liście do Unii Europejskiej, w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. Gdyby lobbing się powiódł to nowe auta osobowe i dostawcze z takimi silnikami będą niedostępne już za 14 lat - w 2035 roku.

Autorzy listu przekonują, że auta takie odpowiadają za 15 proc. emisji CO2 w Europie. Ponadto są "największym pojedynczym źródłem" emisji szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu.

Niestety lobbing ten może się udać. Sygnatariuszami listu są bowiem największe koncerny na świecie. To m.in. sieci handlowe Ikea i Metro AG, europejskie przedstawicielstwo Coca-Coli, firmy energetyczne Enel (Włochy), Iberdrola (Hiszpania) i Vattenfall (Szwecja), zarządca sieci ładowarek aut na prąd Greenway.

Jakby tego było mało, w lobbing zaangażowało się również europejskie przedstawicielstwo amerykańskiej firmy transportowej Uber oraz Volvo Cars.

Z Polski apel poparła Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych.
"Wprowadzenie zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2035 roku jest rozsądnym rozwiązaniem, jeśli na poważnie traktujemy zobowiązanie o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 roku" - przekonuje Rafał Bajczuk, analityk Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

W niektórych państwach europejskich, spoza Unii Europejskiej, już wcześniej przepchnięto stosowne przepisy. W Wielkiej Brytanii nowe auta spalinowe znikną ze sprzedaży w 2035 roku, a w Norwegii w 2025 roku.

Źródło: nczas.com

ELEKTROMOBILNOŚĆ - branża w której dzieje się teraz najwięcej

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Ja 30.04.2021r. 10:57
Niestety lobbing ten może się udać ? Dlaczego Szanowna Redakcja zabiera tak jednoznaczne stanowisko w tej sprawie?... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: xXx 30.04.2021r. 12:13
A za wszystko zapłacimy MY, konsumenci. I o to tak naprawdę chodzi, nie o żaden tam klimat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE