ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Według szacunków skonsolidowany zysk netto PGNiG w I kwartale br. wyniósł 1,75 mld zł
29.04.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Grupa PGNiG szacuje, że odnotowała w pierwszym kwartale 2021 roku 1,75 mld zł zysku netto wobec 0,78 mld zł przed rokiem - podała spółka w komunikacie. Skonsolidowane przychody wyniosły w tym czasie 14,55 mld zł wobec 13,76 mld zł rok wcześniej.

Jak podano, EBITDA segmentu Poszukiwanie i Wydobycie wyniosła 1,35 mld zł (0,07 mld zł rok wcześniej). EBITDA segmentu Obrót i Magazynowanie ukształtowała się na poziomie 0,49 mld zł (0,91 mld zł rok wcześniej). EBITDA w dystrybucji wyniosła 1,01 mld zł (0,77 mld zł przed rokiem), a w wytwarzaniu 0,46 mld zł (0,42 mld zł przed rokiem).

Według szacunków, skonsolidowany zysk operacyjny wzrósł w pierwszych trzech miesiącach tego roku do 2,44 mld zł z 1,21 mld zł przed rokiem.

Grupa PGNiG podała, że wpływ na wynik w segmencie Poszukiwanie i Wydobycie miały m.in. wyższe rdr notowania kwartalnej ceny ropy naftowej Brent w USD/bbl (o 20 proc.) oraz wyższe notowania ceny gazu Rynku Dnia Następnego na TGE (o 82 proc. rdr). Na wynik tego segmentu wpłynęło ponadto wpisanie w koszty odwiertów negatywnych na łączną kwotę -0,26 mld zł i rozwiązanie odpisów aktualizujących majątek trwały w segmencie w kwocie +0,27 mld zł. Na wynik wpłynął także wzrost wolumenu wydobycia ropy naftowej i kondensatu o 30 tys. ton (+24 proc. rdr) w Norwegii.

W segmencie Obrót i Magazynowanie przełożenie na wynik miał istotny wzrost ceny gazu na TGE, mającej wpływ na poziom ceny przekazania gazu z wydobycia krajowego do segmentu, a także niższa o 4,5 proc. średnia cena za paliwo gazowe w taryfie detalicznej od 1 stycznia 2021 r.

Na rezultaty tego segmentu wpłynął także wynik na realizacji instrumentów zabezpieczających objętych rachunkowością zabezpieczeń: ujętych w przychodach ze sprzedaży w wysokości -175 mln zł (w I kw. 2020 r.: +819 mln zł) i ujętych w zapasie gazu jako zmniejszenie kosztu pozyskania +172 mln zł (w I kw. 2020 r.: -215 mln zł). Spółka rozwiązała także odpis na zapasie gazu w kwocie 9 mln zł wobec rozwiązaniu odpisu w kwocie 255 mln zł w I kwartale 2020 r.
Wpływ na wyniki w segmencie dystrybucji miała - jak podano - wyższa o 3,6 proc. taryfa za usługę dystrybucji gazu (obowiązująca od 1 lutego 2021 r.), niższa średnia temperatura w I kw. 2021 r. o 2,8° stopnia rdr, a także saldo przychodów i kosztów z tytułu bilansowania systemu: -12 mln zł w I kw. 2021 r. wobec +16 mln zł w I kw. 2020 r.

W segmencie wytwarzania na wynik wpłynęły wyższe przychody ze sprzedaży ciepła o 23 proc. rdr przy niższej średniej temperaturze w I kwartale 2021 r. i o 6 proc. rdr wyższych wolumenach produkcji ciepła. Wpływ na wynik segmenty miały ponadto niższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z wytwarzania (-14 proc.) przy niższym wolumenie sprzedaży oraz stabilne koszty węgla z transportem rdr.

Publikacja raportu okresowego PGNiG za I kwartał 2021 roku zaplanowana jest na 20 maja.

Czytaj również:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE