ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Finlandia/ Producenci torfu blokują centrum Helsinek w proteście przeciw polityce rządu
30.04.2021r. 21:07

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Około 100 ciężarówek przyjechało w piątek rano w kolumnie pod gmach parlamentu Finlandii, blokując centrum Helsinek - w ten sposób krajowi producenci torfu domagali się od rządu większego wsparcia dla swojej branży. Rząd chce do 2030 r. zmniejszyć co najmniej o połowę wykorzystanie torfu w energetyce.

Przedsiębiorcy zajmujący się pozyskiwaniem i przetwórstwem torfu dla celów energetycznych domagają się też zaliczenia torfu do odnawialnych źródeł energii.

Zgodnie z ustaloną w tym tygodniu linią polityki gospodarczej centrolewicowej koalicji firmy rezygnujące z torfu będą objęte pakietem pomocowym, a elektrociepłownie spalające torf mogą liczyć na ulgi podatkowe. O taką formę pomocy zabiegała liberalna partia Centrum (KESK), tradycyjnie reprezentująca interesy przedsiębiorców. Przeciwne dalszemu wspieraniu branży było zaś ugrupowanie Zielonych (VIHR) przywiązane do realizacji celów klimatycznych.

Według demonstrantów przyjęty przez rząd pakiet jest niewystarczający, a przyszłość branży, która daje zatrudnienie kilku tysiącom osób, jest zagrożona. W szczególności polityka rządu może być odczuwalna w niektórych regionach kraju.

Manifestanci przekazali swoją petycję (w formie inicjatywy obywatelskiej podpisanej przez blisko 40 tys. osób) na ręce ministra gospodarki. Szef resortu Mika Lintila przyznał, że dla celów klimatycznych torf klasyfikuje się jako "wolno odnawiający się" surowiec, ale emisje związane z wykorzystaniem torfu zalicza się do podobnych jak z paliw kopalnych. Tego nie można zmienić na szczeblu krajowym - powiedział.
Finlandia jest jednym z nielicznych krajów na świecie, w którym działają siłownie wykorzystujące torf do produkcji energii elektrycznej i grzewczej. Około połowa globalnego zużycia torfu dla celów energetycznych ma miejsce w Finlandii (1/3 powierzchni kraju to różnego rodzaju torfowiska). Torf ma istotne znaczenie w elektrociepłownictwie szczególnie dla obszarów środkowo-zachodniej części kraju oraz w Laponii.

Wykorzystanie torfu w energetyce osiągnęło szczyt na początku lat 2000. (ok. 7 proc. całkowitego rocznego zużycia energii). Obecnie jest na poziomie ok. 3-4 proc.

Branża PALIWA w portalu CIRE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE