ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy widzą Rosję jako partnera również w zielonej energii
30.04.2021r. 13:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Niemcy widzą Rosję jako partnera w sferze odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym paliwie wodorowym - oznajmił Peter Altmaier, niemiecki minister gospodarki i energii podczas forum energetycznego dwóch krajów. Niektórzy uczestnicy konferencji mówili o Rosji i Niemczech jako o "sąsiadach".

Podczas wirtualnego forum energetycznego Niemiec i Rosji, które odbyło się w czwartek, minister Altmaier oświadczył, iż widzi Rosję "z jej ogromnym potencjałem jako ważnego partnera w realizacji zielonego biznesu".

Przebieg spotkania zrelacjonowała rosyjskojęzyczna redakcja Deutsche Welle. Według niej niektórzy uczestnicy forum mówili o Rosji i Niemczech jako o "sąsiadach", choć kraje te - jak zauważyła DW - nie mają wspólnej granicy.

"Skoku w dziedzinie ekologii możemy dokonać tylko wspólnie" - oznajmił Gerd Mueller, minister ds. współpracy gospodarczej i rozwoju.

Stronę rosyjską na konferencji reprezentowali m.in. minister energetyki Aleksandr Nowak oraz minister przemysłu i handlu Denis Manturow. Rosyjscy uczestnicy - jak odnotowuje DW - wyrażali optymizm, że Rosja wespół z Niemcami poradzą sobie z wyzwaniami nowej ery energetyki wodorowej.

Nowak zapewnił, że Rosja przygotowuje się na zmiany klimatu i w pełnym zakresie modernizuje swój przemysł, by stał się bardziej ekologiczny. Według Manturowa kraj ten zamierza "zostać jednym z liderów w eksporcie paliwa wodorowego".

DW przypomina, że do mediów trafił w ostatnim czasie projekt koncepcji rozwoju energetyki wodorowej w Rosji, zgodnie z którym ministerstwo energetyki planuje do 2050 r. zarabiać na eksporcie tego paliwa do 100 mld dolarów rocznie.
Rosja jest głównym dostawcą surowców energetycznych, przede wszystkim gazu ziemnego, do Europy, co wzbudza obawy niektorych państw dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i nadmiernej zależności od jednego dostawcy, Moskwy.

Obecnie kontrowersje dotyczą głównie budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec. Składa się on z dwóch nitek, z których każda ma około 1230 km długości. Gazociąg ma transportować rocznie po dnie Bałtyku 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego z Rosji do Niemiec.

Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA, które nałożyły sankcje na podmioty zaangażowane w ten projekt.

Krytycy Nord Stream 2 powtarzają, że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE.

CIRE poleca
Polecamy, warto sprawdzić

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE