ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy: Rozwój OZE będzie wymagał 79 mld euro inwestycji w ciągu najbliższych 15 lat
30.04.2021r. 23:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Niemieccy operatorzy systemów przesyłowych opublikowali poprawioną wersję Planu rozwoju sieci do 2035 roku (NEP) , który w kilku scenariuszach nakreśla potrzebę rozwoju systemu przesyłowego w następnej dekadzie. Dalszy rozwój OZE będzie wymagał inwestycji w system przesyłowy o wartości do 79 mld euro.

W najbardziej progresywnym scenariuszu, udział odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii elektrycznej brutto przekroczy 70% w 2035 r., Oprócz powyższego, realizacja szkieletowej linii przesyłowej HVDC o mocy przesyłowej 2 GW i długości ok. 540 km będzie niezbędna. Do tego kolejne 129 km naprzemiennych linii. Linie te będą potrzebne, aby móc przesyłać energię elektryczną wytwarzaną przez farmy wiatrowe w północnych Niemczech do ośrodków przemysłowych na południu kraju. Ich realizacja będzie wymagana powyżej 14 GW połączeń północ-południe, które są obecnie na różnych etapach planowania i budowy.

Koszt inwestycji w system przesyłowy do 2035 r. Wyniesie 74,5-79 mld euro z czego znaczna część przypadnie na przyłączenie morskich farm wiatrowych, co w zależności od scenariusza będzie wymagało 3200-3900 euro za km linii łączących.

Według OSP stabilność systemu i wystarczalność mocy będzie można zapewnić we wszystkich scenariuszach, ale potrzebne będzie więcej urządzeń do kompensacji mocy biernej. Wzrośnie również zapotrzebowanie na natychmiastowo dostępną moc, którą obecnie zapewniają elektrownie.

Analiza kosztów i korzyści połączeń międzysystemowych z krajami sąsiadującymi z Niemcami potwierdziła ich opłacalność ekonomiczną, a ich wdrożenie doprowadziłoby do zmniejszenia emisji CO 2 i pomogłoby zwiększyć integrację odnawialnych źródeł energii.
NEP 2035 będzie teraz oceniany przez niemiecki regulator, który swoje wyniki powinien przedstawić pod koniec roku. Dopiero wtedy plan posłuży jako podstawa do nowelizacji ustawy o rozbudowie sieci.

Źródło: oenergetice.cz

Branża PALIWA w portalu CIRE

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Użytkownicy energii 01.05.2021r. 09:24
A nasz Operator PSE nie podaje generalnych kierunków rozwoju sieci najwyższych napięć z wariantowego planu rozwoju do... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE