ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Patriotyczna animacja PGE z okazji Święta Biało - Czerwonej
01.05.2021r. 05:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadającego 2 maja, Fundacja PGE przygotowała patriotyczną animację, przypominającą rolę barw narodowych w najnowszej historii Polski.

Biało-Czerwona - towarzyszy Polakom w najważniejszych momentach. Była z narodem polskim przy narodzinach niepodległości, kibicuje Polakom podczas igrzysk i zawodów sportowych. Jest obecna przy rocznicach, uroczystościach i świętach. Wspiera przy pokonywaniu ludzkich granic i jest świadkiem, gdy Polacy ustanawiają nowe rekordy. Jest obecna w chwilach triumfu i dodaje otuchy w momentach trudu. Flaga Rzeczypospolitej jednoczy i przypomina o sile narodu polskiego.

Flaga Rzeczypospolitej jest symbolem, który od stuleci jednoczy nasz naród. Biel i czerwień są odwzorowaniem naszej historii i symbolizują wartości, jakie na przestrzeni wieków charakteryzowały naród polski, jak lojalność, szlachetność, odwaga, waleczność i poświęcenie. Zachęcam wszystkich Polaków do uczczenia Dnia Flagi i wywieszenia naszych narodowych barw - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest od 2004 roku. Biel i czerwień zostały uznane oficjalnie za barwy narodowe 7 lutego 1831 r. przez Sejm Królestwa Polskiego. Jednak po raz pierwszy w charakterze barw narodowych biały i czerwony zostały zaprezentowane już w 1792 r. W trakcie obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kobiety przystroiły swoje białe suknie czerwonymi wstęgami, a mężczyźni przepasali się szarfami w kolorze białym i czerwony. Wybór bieli i czerwieni na barwy narodowe nie jest przypadkowy. Towarzyszą one Polsce i Polakom już od średniowiecza, kiedy oficjalnym symbolem Rzeczypospolitej była chorągiew z białym orłem na czerwonym tle. Pierwszą manifestacją, w czasie której użyto biało-czerwone flagi, był pochód w Warszawie w 1916 r. z okazji 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Po odzyskaniu niepodległości, 1 sierpnia 1919 r., Sejm Ustawodawczy uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych, której tekst brzmiał: "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny ˗ biały, dolny zaś ˗ czerwony." Po dwudziestu latach wolności, polska flaga zniknęła z przestrzeni publicznej, a jej używanie było karane. Mimo wszystko, przez cały okres okupacji i wojny, polskie barwy narodowe podtrzymywały Polaków na duchu i dodawały im siły do walki.

Fundacja PGE prowadzi działania społeczne m.in. nastawione na edukację i pielęgnowanie pamięci historycznej. W 2021 roku zakupiła i przekazała do Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego zbiór oryginalnych dokumentów konspiracyjnych Armii Krajowej z lat 1943-1944. Jest także mecenasem Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Fundacja PGE prowadzi również projekt "Tablice Pamięci", którego celem jest przywrócenie pamięci o Tablicach Tchorka upamiętniających miejsca egzekucji Polaków w czasie II Wojny Światowej.

PGE
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: anna 02.05.2021r. 12:36
a równocześnie w spółce z grupy zapowiedziano patriotyczne zwolnienia grupowe
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE