ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Pomorska Kolej Metropolitalna będzie zelektryfikowana
01.05.2021r. 16:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W 2023 r. ma być gotowa elektryfikacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. W ramach inwestycji powstanie też nowy przystanek Gdańsk Firoga. Koszt prac wyniesie prawie 49 mln zł.

Umowa z wykonawcą prac firmą Torpol S.A. została podpisana w piątek - poinformował rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Michał Piotrowski.

Koszt robót spółka oszacowała na niespełna 49 mln zł. Ma teraz 21 miesięcy na wykonanie zadania. Na przetarg ogłoszony przez Pomorską Kolej Metropolitalną, spółkę samorządu województwa, wpłynęło 11 ofert.

"Projektowana, prawie 40-kilometrowa sieć trakcyjna zostanie podwieszona do około 1500 elementów konstrukcji wsporczych. Przy realizacji projektu zastosowane zostaną technologie, które niwelują negatywny wpływ na istniejącą infrastrukturę kolejową, środowisko, otoczenie oraz okolicznych mieszkańców" - wyjaśnił, w komunikacie prasowym, prezes PKM Grzegorz Mocarski.

Realizacja inwestycji pn. "Pomorska Kolej Metropolitalna Etap I - rewitalizacja "Kolei Kokoszkowskiej" Faza III - elektryfikacja linii kolejowych nr 248 i 253 wraz z budową przystanku Gdańsk Firoga" prowadzona będzie w systemie "buduj", gdyż spółka PKM już wcześniej przygotowała dla niej kompletny projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyskała pozwolenie na budowę.

Elektryfikacja ma się przyczynić m.in. do uruchomienia połączeń ponadregionalnych na linii PKM.
Pomorska Kolej Metropolitalna od samego początku planowana była jako zelektryfikowana. Jednak ze względu na brak sieci trakcyjnej na linii 201 (Gdynia - Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, zamiary elektryfikacji spółka PKM musiała odłożyć w czasie do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201.

Poza elektryfikacją linii powstanie też nowy przystanek PKM Gdańsk Firoga między Matarnią i Portem Lotniczym. Potrzeba jego budowy wynika m.in. z tego, że w tym rejonie zwanym "gdańską doliną krzemową" działa wiele firm z branży IT.

Pomorska Kolej Metropolitalna czyli ok. 20-kilometrowa nowa linia między Gdańskiem Wrzeszczem a Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy i dalej łącząca się z istniejącą linią kolejową Gdynia-Kościerzyna została uruchomiona we wrześniu 2015 roku.

PKM jest pierwszą w Polsce linią kolejową wybudowaną przez samorząd wojewódzki. To największy projekt infrastrukturalny samorządu województwa pomorskiego zrealizowany w latach 2008-2017. Przedsięwzięcie o wartości 1,2 mld zł w znaczącym stopniu zostało sfinansowane dzięki funduszom z UE.


Na różne sposoby przyglądamy się branży transportowej

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Pomorzanin 01.05.2021r. 22:32
Po elektryfikacji jw. to stworzy się Metropolitarna zelektryfikowana kotwica kolejowa masowych przewozów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Podróżnik 01.05.2021r. 23:01
Kolejne pilne zadanie dla wojewody Pomorskiego to potrzeba zelektryfikowania torów PKP z Redy do Władysławowa... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Niezłe tempo 02.05.2021r. 04:04
1 km przez 1 miesiąc.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE