ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kalifornia od 2045 roku całkowicie kończy z wydobyciem ropy naftowej
01.05.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
To pierwszy amerykański stan, które zadeklarował planowane odcięcie się od tej dochodowej branży w imię walki o środowisko.

Kalifornia od lat stara się być przykładem, jeśli chodzi o wprowadzanie nowych technologii i ochronę środowiska naturalnego - to właśnie ten najludniejszy i najbogatszy stan Stanów Zjednoczonych zdecydował, że do 2045 roku wszystkie nowe ciężarówki sprzedawane na jego terenie muszą charakteryzować się emisyjnością na poziomie zero, planuje wyposażyć wszystkie nowo powstające budynki w panele fotowoltaiczne, a teraz zadeklarował również odstąpienie od wydobycia ropy naftowej. Jak informują źródła, gubernator Gavin Newsom ogłosił, że to zostało zaplanowane na ten sam rok, co odejście od emisyjnych ciężarówek, więc jak widać Kalifornia chce nie tylko porzucić używanie ropy naftowej, ale i jej produkcję.

Lokalne władze wciąż są na etapie ustalania konkretnej mapy drogowej całego przedsięwzięcia, ale wycofywanie zostanie oczywiście skoordynowane z planem Climate Change Scoping Plan, którego celem jest znacząca redukcja emisji gazów cieplarnianych i osiągniecie neutralności węglowej (wszystko w tym samym roku). Gubernator od razu przeszedł też od słów do czynów i kalifornijski Department of Conservation dostał też nakaz zaprzestania wydawania nowych zezwoleń na szczelinowanie od stycznia 2024 roku.

Kalifornia jest tym samym pierwszym amerykańskim stanem, który oficjalnie zadeklarował zakończenie wydobycia ropy naftowej. I choć 2045 rok to wciąż dość odległa perspektywa, zobowiązanie oznacza, że stan mocno wierzy w czystą energię i transport, które jego zdaniem rozwiną się na tyle, że odcięcie od wydobycia ropy nie będzie miało znaczenia dla lokalnej ekonomii. Czy podobną drogą pójdą inne stany? Trudno powiedzieć, szczególnie że Kalifornia jest dopiero 7. największym producentem ropy w Stanach Zjednoczonych, produkując ok. 145 mln baryłek, podczas gdy w Teksasie jest to 1,8 mld, Północnej Dakocie 431 mln, a w Nowym Meksyku 379 mln, więc w tych miejscach podobna decyzja byłaby zdecydowanie bardziej bolesna. I jeśli ci najwięksi producenci pozostaną przy swoim, decyzja Kalifornii może być jedynie symboliczna, bez większego wpływu na środowisko.

Źródło: GeekWeek.pl/gizmodo


ENERGETYKA JĄDROWA - zobaczmy inne newsy

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE