ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Budowa Nord Stream 2 czasowo zawieszona z powodu pozwu niemieckich ekologów
05.05.2021r. 05:30

www.cire.pl | Obserwuj nasze newsy na LinkedIn
Pozwolenie na budowę Nord Stream 2 zostało zawieszone do końca maja. Jak informuje Interfax, wynika to z pozwu niemieckiej organizacji ekologicznej. Federalny Urząd Żeglugi i Hydrografii Niemiec (BSH) wyjaśnia, że teraz decyzję o wznowieniu budowy podejmie sąd.

Pozwolenie na budowę gazociągu rosyjsko-niemieckiego zostało wydane 14 stycznia br. Umożliwia prowadzenie prac w niemieckiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego od końca września do końca maja.

Jednocześnie w 2018 roku wydano stałe zezwolenie na układanie Nord Stream 2 po dnie Bałtyku od maja do września. Dlatego BSH uważa, że prace mogą ruszyć od końca maja.

W poniedziałek niemiecka organizacja ekologiczna NABU złożyła pozew w sądzie w Hamburgu. Ekolodzy próbują wstrzymać budowę Nord Stream 2. Przedstawiciele NABU są przekonani, że ułożenie gazociągu zakłóci gniazdowanie ptaków i będzie zagrożeniem dla fauny Morza Bałtyckiego.

Wcześniej, aby chronić ptaki morskie, po interwencji ekologów władze wprowadziły ograniczenia czasowe prac związane z ułożeniem rurociągu na Morzu Bałtyckim. Do końca maja na każdy etap budowy przeznaczono tylko 30 dni, po którym nakazano 14-dniową przerwę.

Niemiecki rząd wielokrotnie podkreślał, że kraj nie może zrezygnować z budowy gazociągu rosyjsko-niemieckiego. Wynika to zarówno z zapotrzebowania na gaz ziemny, jak i z faktu, że Niemcy będą musiały zrekompensować koszty w przypadku rezygnacji z projektu.
Budowa gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie rozpoczęła się w 2016 roku. Według wstępnych planów miał on zostać oddany do użytku w styczniu 2020 roku. Jednak zakończenie projektu było kilkakrotnie odkładane. Ukraina i Polska są przeciwne budowie gazociągu.

14 lutego wicepremier Rosji Aleksander Nowak stwierdził, że gazociąg Nord Stream 2 jest ukończony w 95 proc. Przekonywał, że projekt jest w pełni zgodny z prawodawstwem europejskim i zostanie ukończony pomimo amerykańskich prób zapobieżenia temu. Gazprom zapowiedział, że planuje oddać gazociąg do 2021 roku. Dokładna data nie została ujawniona.

23 lutego okazało się, że 18 firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu wycofało się z projektu lub jest w trakcie wycofywania się ze względu na groźbę sankcji amerykańskich.

Decyzję o rezygnacji z dalszego udziału w projekcie Nord Stream 2 podjęły głównie znane firmy ubezpieczeniowe z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Szwajcarii, w szczególności Axa Group i Zurich Insurance Group.


O tym się teraz mówi

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE