ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jacek Sasin: W przyszłości dyskusja nad konsolidacją spółek energetycznych
06.05.2021r. 07:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
W przyszłości chcemy podjąć dyskusję nad konsolidacją spółek energetycznych - poinformował Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Zdaniem wicepremiera należy wzmacniać państwowe spółki poprzez fuzje i szukanie w nich synergii. "W przyszłości chcemy podjąć dyskusję nad konsolidacją spółek energetycznych" - zapowiedział Sasin, dodając, że efektem trwającej konsolidacji w sektorze paliwowym będzie "bardzo silny podmiot polski z dominującym kapitałem państwa, który będzie mógł konkurować z dużymi podmiotami zagranicznymi".

Jak mówił, odbudowa polskiej własności odbywa się nie tylko przez repolonizację, ale też przez wspieranie prywatnych podmiotów przez duże spółki Skarbu Państwa.

Sasin podczas dyskusji o patriotyzmie gospodarczym i o tym, jak plany inwestycyjne Spółek Skarbu Państwa mogą przyczynić się do wzrostu gospodarczego, powiedział, że "każdy obywatel może wybierać polskie produkty i być patriotą, ale państwo też może być patriotyczne gospodarczo, po to, żeby wzmacniać polską obecność w gospodarce".

Według wiceprezes PZU Małgorzaty Sadurskiej, patriotyzm gospodarczy to m.in. rozwój działalności w Polsce, płacenie podatków. "Spółki Skarbu Państwa cechuje to, że prowadzą efektywnie biznes z korzyścią dla akcjonariuszy, ale i pośrednio z korzyścią dla wszystkich obywateli" - stwierdziła Sadurska. Przypomniała, że większość podatku CIT, który trafia do kasy państwa, jest płacone przez największe spółki Skarbu Państwa.

Z kolei prezes spółki Grupa Azoty Polyolefins Andrzej Niewiński podkreślał, że projekt Polimery Police jest odpowiedzią na wyczerpanie się modelu gospodarczego opartego na prostej pracy. Jego zdaniem ta inwestycja nie byłaby możliwa bez wsparcia państwa.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski stwierdził, że dziś każda polska firma powinna skupić się na możliwości wykorzystania potencjału polskiej gospodarki. Jak podkreślał, PGE organizuje spotkania z potencjalnymi wykonawcami projektowanych miliardowych inwestycji. Informujemy o tym, co planujemy, aby polskie firmy mogły startować w tych przetargach - wskazywał Dąbrowski.
W ocenie wiceprezesa Lotosu Jarosława Wróbla w Polsce brakuje struktury, która pozwalałaby na wielką skalę tworzyć kluczowe technologie, by potem na nich zarabiać. Trwającą konsolidację sektora określił, jako budowę zupełnie nowego ładu kompleksu energetyczno-paliwowego w Polsce. Powstała grupa kapitałowa będzie mogła wytwarzać swoje technologie.

Z kolei prezes Taurona Paweł Strączyński przypomniał szacunki, z których wynika, że do 2050 r. potrzeba ok. 200 mld euro na transformację energetyczną. "Stoimy przed szansą wykreowania silnych podmiotów poprzez kierowanie tego strumienia do producentów polskich" - stwierdził. Wskazał tu np. sektor budowy turbin wiatrowych jako potencjalne pole do ekspansji.

5. edycja Kongresu 590 koncentruje się na pięciu obszarach tematycznych: bezpieczeństwo zdrowotne i ekologia, społeczeństwo, gospodarka, eksport i ekspansja gospodarcza oraz infrastruktura. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli przedstawiciele administracji publicznej, spółek skarbu państwa, agencji rządowych, prywatnych przedsiębiorstw, międzynarodowego biznesu, a także eksperci branżowi oraz naukowcy.

W ciągu dwóch dni Kongresu 590 - 5 i 6 maja 2021 r. - ma odbyć się przeszło 50 paneli dyskusyjnych, w trakcie których poruszane będą zagadnienia takie jak: patriotyzm gospodarczy, bezpieczeństwo polskiego rynku medycznego, geopolityczne perspektywy dla Polski i świata, relacje Polski i Azji, rozwój branży kosmicznej w Polsce i świecie, Zielony Unijny Ład oraz dot. wielkich inwestycji infrastrukturalnych


ENERGETYKA JĄDROWA - zobaczmy inne newsy

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: malgosia 0q 06.05.2021r. 09:54
A może potrzeba wypowiedzieć umowę z 2007 roku?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Klemens 06.05.2021r. 10:12
To ci humorysta i dyskutant. Zamierza "w przyszłości podjąć dyskusję nad konsolidacją spółek... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gospodarni Polacy 07.05.2021r. 10:55
O kreowaniu silnych podmiotów dawniej zwanych Przedsiębiorstwami słyszymy od czasów towarzyszy W. Gomółki i E.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rynek kapitałowy 11.05.2021r. 08:57
rewelacyjny tekst tylko co z niego zrozumieją główni stratedzy gospodarki Sasin i Marek Suski?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sceptyk 18.05.2021r. 20:47
Proponuję skonsolidować wszystko w jedną firmę. Wtedy korzyści będą największe.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE