ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MFiPR: obszary z planami sprawiedliwej transformacji - bez ograniczeń w korzystaniu z FST
05.05.2021r. 15:13

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Polska stoi na stanowisku, że dla obszarów, gdzie będą realizowane terytorialne plany sprawiedliwej transformacji, nie powinno być dodatkowych ograniczeń wsparcia ze środków unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) - podał resort funduszy i polityki regionalnej.

FST, którego Polska, a w niej woj. śląskie, ma być największym beneficjentem, to jedno z narzędzi łagodzenia skutków transformacji energetycznej. W ostatnich miesiącach wśród samorządowców pojawiły się jednak wątpliwości, czy ze środków Funduszu będą mogły korzystać także te samorządy, na terenie których będą rozwijane nowe projekty górnicze.

W końcu marca br. o informację w tej sprawie zwrócił się do premiera śląski poseł PiS Jerzy Polaczek. W środę parlamentarzysta udostępnił PAP otrzymaną w ostatnim czasie odpowiedź resortu funduszy i polityki regionalnej. Wynika z niej, że w zaakceptowanym tekście rozporządzenia dotyczącego FST nie ma ograniczeń dla samorządów, na terenie których publiczni lub prywatni inwestorzy rozwijają lub planują rozwijanie wydobycia węgla kamiennego.

"Na etapie trilogów z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską zgłaszane były propozycje zapisów wyłączających wsparcie dla regionów, w których rozwijane jest wydobycie węgla. Jednakże w wyniku przeprowadzonych negocjacji nie znalazły się one w zaakceptowanym tekście rozporządzenia ustanawiającego FST" - zapewnił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

"Polska niezmiennie stoi na stanowisku, że dla obszarów, dla których sporządzone i realizowane będą terytorialne plany sprawiedliwej transformacji, nie powinny być stosowane dodatkowe ograniczenia wsparcia ze środków FST, wykraczające poza zapisy przyjętego rozporządzenia" - napisał w odpowiedzi wiceminister.

Poseł Polaczek przypomniał, że obecnie na Śląsku rozważane są trzy projekty górnicze, będące na różnych etapach procedowania: dwa prowadzone przez prywatnych inwestorów (dotyczą złoża Brzezinka w Mysłowicach i złoża Paruszowiec w Rybniku) oraz projekt Polskiej Grupy Górniczej, która przymierza się do udostępnienia złoża Imielin Północ w powiecie bieruńsko-lędzińskim, jako zasobów dla kopalni Piast-Ziemowit.

W ocenie parlamentarzysty, pozbawienie mieszkańców gmin, powiatów, czy subregionów, których dotyczą te potencjalne projekty górnicze, możliwości korzystania ze środków FST, byłoby dla nich krzywdzące. Zdaniem posła, stanowisko resortu funduszy i polityki regionalnej wydaje się przesądzać o tym, że taki negatywny scenariusz się nie ziści.

"Ważne, by środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji były dostępne dla wszystkich samorządów, bez wyłączania ze wsparcia określonych subregionów czy powiatów, na terenie których są projektowane inwestycje związane z wydobyciem węgla" - powiedział pos. Polaczek.
W połowie kwietnia do problemu potencjalnego wyłączenia regionów, gdzie powstają nowe zakłady górnicze, ze wsparcia FST odniósł się w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Paweł Dziadzio. Odpowiadając na zapytanie poselskie w tej sprawie wiceminister poinformował, że przepisy ustanawiające FST nie zawierają zapisów, zgodnie z którymi w takich regionach fundusz ten nie mógłby funkcjonować. Zastrzegł jednak, że takie gminy mogą mieć utrudnione wsparcie z tego źródła.

"Gminy, które zdecydowały się ewentualnie uzgodnić nowe koncesje na wydobywanie węgla mogą mieć, bo istnieje zawsze takie ryzyko, pewien utrudniony dostęp do tych środków, natomiast nie powinno to skutkować dla np. sąsiednich gmin. Bardzo ważny jest rachunek ekonomiczny tych wszystkich działań" - mówił 15 kwietnia w Sejmie wiceminister Dziadzio.

Głównym celem FST jest zapewnienie wsparcia dla obszarów borykających się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do neutralności klimatycznej, zaś głównym celem wsparcia będzie dywersyfikacja gospodarcza takich obszarów, a także przekwalifikowanie pracowników.

Pytany w kwietniu br. o możliwe ograniczenia w FST marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski ocenił, iż samorząd regionu spodziewa się, że ewentualne ograniczenia w tym zakresie będą dotyczyły terenów, na których powstawałyby całkiem nowe inwestycje węglowe.

Nowa europejska perspektywa finansowa 2021-27 oznacza nowy model finansowania zadań - w woj. śląskim oparty m.in. o Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z zaprezentowanym w styczniu br. przez rząd projektem Umowy Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027, do woj. śląskiego mają trafić największe w kraju środki polityki spójności zasilające regionalne programy operacyjne (2 mld 365 mln euro) i ponad połowa całej puli FST (2 mld 66 mln euro).

Rozdział środków FST będzie ujęty w Umowie Partnerstwa Polski z UE na lata 2021-2027, a podstawą ich wydawania będą powstające w województwach Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji.

ENERGETYKA - najpopularniejszy dział w naszym portalu

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Rafa 08.05.2021r. 21:31
Warto zauważyć, że projektem górniczym Brzezinka zarządza Ewa Z. skazana prawomocnym wyrokiem za korupcję.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE